Bár a házikedvenceket nem kell különösebben félteni az emberi koronavírusoktól, mégis megnyugtató, hogy a felelős gazdik hamarosan talán őket is plusz védelemmel vértezhetik fel a SARS CoV-2-vel szemben.
Forrás: AFP
Legyártották az első 17 ezer adagot a Carnivac-Cov elnevezésű koronavírus elleni vakcinából, melyet kifejezetten állatok számára fejlesztett ki egy orosz vakcingyártó cég.
A világon az első koronavírus elleni állatvakcina klinikai tesztjei októberben kezdődtek meg, és legalább fél évre nyújt védelmet. A vakcinát kutyán, macskán, sarki és vörös rókán, nyércen és más állatokon is kipróbálták, ugyanis az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) megállapította, hogy több állatfaj - köztük házi- és haszonállatok is - fogékony a COVID-19-re – írta meg a házipatika.com.
Dr. Rusvai Miklós állatorvos a BorsOnline-nak elmondta, az oroszok által kifejlesztett, állatok számára adható koronavírus elleni inaktivált vakcinát elsősorban az állattartó telepek ellátására hozták létre.
Az oroszok által előállított vakcinát elsősorban a nyércek, rókák, vagyis a prémes állattok immunizálására hozták létre, ugyanis a kutyák és macskák csak igen ritka esetben betegszenek meg az emberi koronavírustól.
– A nyérceknél bizonyított, hogy képesek elkapni a SARS Co-V 2 vírust, s ráadásul a szervezetükben mutálódott vírussal embert is képesek tovább fertőzni – mutatott rá az állatorvos, aki hangsúlyozta, hogy a nyérc az egyetlen olyan állatfaj, ami bizonyítottan veszélyt jelent az ember számára.
Oroszországban igen fontos a szőrmeipar, ami most a vakcinának hála visszaszerezheti piacvezető szerepét
– tette hozzá a szakember, aki szerint a házi kedvenceknek nem szükséges a koronavírus elleni immunizálása.
– Abban az esetben, ha idehaza is elérhető lesz, természetesen beadható háziállatoknak is, ám én nem tartom szükségesnek.
Elsősorban a nyérccel rokonságban álló vadászgörényeknek ajánlom, illetve idősebb, vagy beteg kutyának, macskának, akikre veszélyesebb lehet egy esetleges koronavírus fertőzés lefolyása
– tanácsolta a szakember.