A jó időnek az allergiások nem örülhetnek felhőtlenül, a pollenkoncentráció növekedésével a szénanátha kellemetlen tünetei is megjelennek. Az enyhébb panaszokra pár házi praktika is gyors megoldást jelenthet. *** Megoldások Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit tehetünk a pollenallergia ellen házilag.
1. Mikor szellőztessünk?
A levegő pollenkoncentrációja nappal reggel 5-10 óra között a legmagasabb, ezért inkább este, lefekvés előtt ajánlott a lakás alapos átszellőztetése, vagy épp eső után, ugyanis a szálló pollentartalom ekkor is lecsökken.
2. Pollenmágnes tappancsok
A háziállatok tappancsát is érdemes séta után alaposan megtörölni, mielőtt beengedjük kedvenceinket a lakásba. De a mi talpunkon is megtapadhat pollen, ezért még a lakásba lépés előtt használjuk a lábtörlőt és vegyük le a cipőnket, ezzel megakadályozhatjuk, hogy otthonunkba széthordjuk az allergizáló anyagot.
3. Ruhánkat is rögtön cseréljük le!
A pollenek a textilen is megtapadnak, ezért a napközben hordott ruhánkat még az előszobánkba érve cseréljük le otthon öltözékre, a kültéren viseltet pedig ajánlott mihamarabb kimosni.
4. A mindennapos hajmosás is segíthet
A pollen a hajon, sőt, a férfiak arcszőrzetén is megtapadhat, a fokozott allergiásoknak érdemes hazaérve a kézmosás után rögtön arcot mosni. A pollenszemek a párnára is rátapadhatnak, ezért legkésőbb az esti fürdéskor ajánlott hajat mosni.
5. Hetente cseréljünk ágyneműt!
Az ágyneműnkre akár szellőztetéssel is kerülhet pollen, még akkor is ha minden nap hajat mosunk, otthoni ruhát váltunk. Aki a nyári időszakban allergiás tünetekkel küszködik, hetente cserélje ágyneműjét, az éjszakai nyugodt pihenés érdekében.
6. Nem mindegy, mikor tart kerti partit
A meleg száraz időben a pollenallergiások panaszai erősödhetnek, ezért nekik ajánlott a meteorológiai pollenjelentéshez igazítani a szabadtéri programok szervezését. Magas pollenkoncentráció esetén allergia elleni gyógyszerünk legyen nálunk.
7. Napszemüveg nemcsak UV-sugárzás ellen
A szembe került pollenek szemviszketést, szemvörösséget, kötőhártya-gyulladást okozhatnak az allergiásoknál, ez ellen a szabadban a napszemüveg viselése jelenthet némi védelmet.
8. Ne szárítsa ruháit a szabadban!
A pollenallergiásoknak nem javasolt a teraszon, erkélyen teregetni a frissen mosott ruhákat, ugyanis a nedves textilen még jobban képes megtapadni a pollen, ami a lakásba hurcolva fokozhatja tüneteinket. Emiatt a lakásban, zárt térben ajánlott teregetni, vagy szárítógépet használni.
9. Nem mindegy, mit eszünk
Bizonyos ételek fogyasztásakor előfordulhat keresztallergia, ami a szájüregben okozhat égő, viszkető érzést. Egyénenként eltérő lehet, hogy mely élelmiszerek váltanak ki irritációt, de a pollenallergiásoknak a görögdinnye, a sárgadinnye, a paradicsom és az uborka mellőzése indokolt.
Az allergiás gyulladásokat a bromelain nevű enzim is csökkenti, ami az ananászban fordul elő a leggyakrabban. A quercetin egy olyan antioxidáns, amely gátolja a hisztamin felszabadulását a szervezetben, ez pedig a hagymában, a brokkoliban, a karfiolban, a zöld teában és a citrusfélékben fordul elő.
10. Táplálékkiegészítőkkel az allergia ellen
Az allergiás orrduguláson segítenek az antioxidánsok is. Egy tanulmány szerint a szteroid orrspray mellett A-, C-, E- vitamint és szelént szedők kedvezőbb javulásról számoltak be az allergiás orrtünetek terén, mint a csak orrspray-t használó, de allergia ellen vitamint nem szedő emberek. A csalántea a kutatásban résztvevők 58 százalékánál enyhítette allergiás eredetű tüneteiket.