Aktuális

Ezek a legfontosabb tudnivalók, ha otthon ápol koronavírusos beteget

Bors

Létrehozva: 2021.03.25.

A járvány harmadik hullámának meredeken felszálló ágában vagyunk, a brit vírusmutáns nagyon gyorsan terjed. Dr. Bense Tamás szerint az otthoni ápolásban az elkülönítés, a fertőtlenítés és a vitaminpótlás a legfontosabb. No meg a Favipiravir.

Ezek a legfontosabb tudnivalók, ha otthon ápol koronavírusos beteget

A Pulzoximéter segít

Aki egyedül él, még ha csak enyhe tünetei is vannak, legyen kapcsolatban a háziorvosával. De sokat tehet a beteg, ha néhány apróságra odafigyel.

– A naponta többszöri állapotfelmérés segít megítélni a beteg állapotának változását – mondta dr. Bense Tamás, általános orvos.

– Eh­hez alap a hőmérőzés, és sokat segít, ha van otthon vérnyomásmérő és pulzoximéter, vagyis véroxigénszintmérő. A fertőzés miatt a vér­oxigénszint kritikusan alacsonyra eshet, ilyen esetben azonnal szólni kell az orvosunknak. Ha enyhék maradnak a tünetek, otthon mi is sokat tehetünk azért, hogy ne is romoljon az állapotunk, sőt egyre jobb legyen. Nagyon fontos, hogy nem szabad pánikolni! Emellett együnk sok gyümölcsöt, növeljük meg duplájára a C- és D-vitamin-bevitelt. Szellőztessünk sokszor, keveset együnk, az is legyen könnyű.

Ideális, ha gyógyult ápol

A legfontosabb, hogy amennyire lehet, különítsük el a beteget.

– Az lenne az ideális, ha olyan ápolná a beteget, aki már átesett a fertőzésen, vagy aki már be van oltva – folytatta az orvos.

– Itt is nagyon fontos a folyamatos állapotellenőrzés, és nagyon fi­gyeljünk a higiéniára. Használjunk maszkot, kesztyűt, gyakran mossunk kezet. A szellőztetést sokan rosszul csinálják, tudni kell, hogy a kereszthuzat az, ami cseréli a levegőt, erre is oda kell figyelni.

Gátolja a vírusok szaporodását

Úgy egy hete az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós engedélyezte a háziorvosok számára, hogy felírják a favipiravirtartalmú gyógyszert a koronavírusos betegség korai szakaszában járó betegeknek, akik így nagyobb arányban kerülhetik el a súlyos komplikációk kialakulását.

– Mostantól az enyhe és középsúlyos tünetekkel rendelkező járóbetegek számára is elérhető a Favipiravir gyógyszer, amelyet minden esetben az orvos írhat fel, amely kizárólag magyar orvosi vény ellenében adható ki, és ingyenes. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a  favipiravir hatóanyagú gyógyszer gátolja a vírusok szaporodását, így az otthon megkezdett antivirális kezeléssel megakadályozható a koronavírusos betegek kórházba kerülése.

Mikor hívjuk a mentőt?

Beszélgessünk folyamatosan a koronavírusos beteggel, úgy tudjuk eldönteni, mikor kell a mentőket hívni. – Ha 4-5 nap után sem megy le a láz 40 fok alá, nem tud kikelni az ágyból, ha nincs napi háromszor vizelete, köhögési rohamai vannak, nehezen lélegzik, akkor hívni kell a segítséget. Nem szabad halogatni, mert a fertőzöttek állapota egyik pillanatról a másikra nagyon le tud romlani.

Így működik a véroxigénszint-mérő

A készüléket a kéz valamelyik ujjára kell tenni. Ha összenyomjuk, kinyitja a száját, mint egy krokodil, beletesszük az ujjunkat, és ezután bekapcsoljuk.

A készülék átlagolással mér, 10-15 percenként frissíti az adatokat. Nem az első pillanatban megjelenő adatot kell leolvasni, fél-1 perc után áll be az érték. A hemoglobinnak meghatározott kapacitása van, az szállítja az oxigénmolekulát. Ha minden hemoglobin maximális oxigénmolekulát szállít, akkor az oxigénszaturáció 100 százalék, ezt fogja kiírni a készülék. A legtöbb embernél általában 97–100 százalékot ír ki. Betegség alatt ez az érték alacsonyabb, ami jelzi a bajt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek