A Pfizer végzett az 5-11 év közöttiek koronavírus elleni vakcinájának tesztelésével, és benyújtotta sürgősségi alkalmazásra vonatkozó kérelmét az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelethez (FDA), amiről hetek alatt megszületik a döntés.
Az amerikai sajtó szerint a hivatal azért is gyorsított eljárásban dönt a Pfizer Junior vakcinájának alkalmazhatóságról, mert a törvényhozók mellett a szülők is sürgetik az engedélyezést.
Szeptember utolsó hetében az Amerikai Gyermekorvosok Akadémiája (AAP) adatai szerint 175 ezer gyereknél diagnosztizáltak koronavírus fertőzést és a Covidosok negyede már gyerek. Ráadásul egyre többen kerülnek közülük kórházba, főleg a krónikus beteg vagy túlsúlyos kicsik.
A BioNTech már a múlt hónapban bejelentette vizsgálati eredményeiket, miszerint nemcsak, hogy biztonságos vakcinájukkal az 5-11 év közöttiek oltása, de jobban is reagálnak az oltóanyagra. A 12 évesekhez képest harmadannyi dózisra erősebb immunválaszt mutattak ki náluk, mint a felnőtteknél.
Prof. Dr. Rusvai Miklós virológus a Borsnak elmondta, hogy a közzétett adatok szerint is biztonságos a kisebbek oltása, de ideálisabb lenne, ha az oltatlan felnőttek vennék fel elsődlegesen a vakcinát mielőbb. Magyarországon a lakosság 60 százaléka már mindkét oltását megkapta, de még mindig sokan nem oltatták be magukat, pedig októberben várható a járvány berobbanása itthon is. A kisgyermekek elsősorban a járvány terjesztésében van szerepe.
Náluk is a felnőttekhez hasonlóak a kockázati tényezők: a cukorbetegek, a túlsúlyosak, a keringési problémákkal küzdőknél járhat a megbetegedés súlyosabb lefolyással. - emelte ki a virológus. Az eddigi vizsgálatok során nem okozott problémát az oltóanyag a 12 év alattiaknál sem. – Ha bármi problémát észleltek volna, azonnal leállították volna a tesztelést, és az engedélyeztetésig nem jutottak volna el – tette hozzá a professzor.Már csecsemőkortól lehetséges a gyerekek oltása, az elsőt, a BCG elleni vakcinát már 6 hetesen megkapják
- emelte ki Rusvai Miklós. - Hazánkban is adottak a technikai feltételei a kisiskolások, óvodások oltásának, amennyiben engedélyezik az USA-ban a Pfizert, és a magyar hatóságok is jóváhagyják, akár ebben az évben megkezdődhet a korcsoport oltása- ismertette a virológus.
A briteknél a Nemzetközi Oktatási Szövetség szerint előző héten közzétett adatok szerint a 10-14 éves korcsoportban már minden második gyerek elkapta a fertőzést, ezzel 1500-ról százezerre emelkedett számuk. Az Egyesült Királyság koronavírust vizsgáló tudósai felhívták a figyelmet arra, hogy a Covid kockázata messze felülmúlja a gyermekek oltási kockázatát, ezért tanácsolják a szülőknek, hogy oltassák be csemetéiket. A fertőzés utáni immunitásban nem lehet bízni, valamint a poszt-Covid szövődmények a 18 év alattiaknál is előfordulnak, olyanoknál is, akik nem tapasztaltak tüneteket a megbetegedés során.
A Mirror összefoglalója szerint a briteknél eddig a 12-15 évesek tizede kapott oltást, és csak az előző héten már 125 ezren hiányoztak az iskolából a járvány miatt.
A Pfizer mellett a Moderna és a Sinopharm is vizsgálja koronavírus elleni oltóanyaguk hatásosságát a 12 év alattiaknál. Természetesen mindegyik gyártó kisebb dózisú hatóanyagú készítményt alkalmaz a kisebbeknél. Az AstraZeneca az Egyesült Királyságban már áprilisban megkezdte a klinikai vizsgálatokat a 6 éves korú gyerekeknél. Kínában nyár végén már jóvá is hagyták a 3-17 évesek Sinopharmmal történő oltását. Az Egyesült Államok mellett Kanadában, Izraelben, Bahreinben , az Egyesült arab Emirségekben is befejeződött a 3-11 évesek Pfizer oltással történő vizsgálata. Eddig mindenhonnan biztató eredmények érkeztek: a kicsik jobban reagálnak az oltóanyagra, mellékhatásról nem érkezett jelentés, oltási reakcióik a felnőttekéhez hasonló, de elsősorban a szúrás helyén éreznek zsibbadást, enyhe fájdalmat. A vakcináció utáni hőemelkedés és a láz nem jellemző náluk.