Aktuális

Elsőként mi kaptunk az orosz vakcinából

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.11.20.

Napról napra reményteljesebb a jövő a koronavírus elleni harcban. A vakcinától már csak egy karnyújtásnyira vagyunk, ráadásul egyre több beteg gyógyul fel a sikeres hazai terápiáknak hála.

Elsőként mi kaptunk az orosz vakcinából

„Megérkezett az Oroszországban gyártott oltóanyag mintája Budapestre, a magyar szakemberek elkezdhetik a vakcina tanulmányozását, hogy a lehetô legmegalapozottabb döntést hozzák az esetleges felhasználhatóság és engedélyezés ügyében – jelentette be tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán. Magyarország az elsô olyan európai ország, amely ilyen oltóanyagmintát kap – tette hozzá. Tíz adag minta érkezett légi úton, folyamatosan -18 Celsius-fokon tartva.  

Az orosz vakcinát az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetbe szállítják, hiszen kísérleti céllal kerül be az országba – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor. – A hatóság megszervezi a vakcina kiosztását olyan intézményekbe, kórházakba, oltóközpontokba, ahol megszervezik magát a klinikai hármas fázist, melyben egészséges önkénteseken tesztelik majd a vakcinát. Azoknak, akik önkéntesek lesznek, jelentési kötelezettségük van az oltóanyaggal kapcsolatos tapasztala-taikról, és a vakcinázás előtt és után is orvosi kontrollra kell járniuk – mutatott rá a virológus.

Maximum egy hónap a teszt

Az, hogy mennyi ideig tart majd idehaza a klinikai hármas fázis, sok mindenen múlik.

A klinikai hármas fázis általában maximum négy hét, de egyelőre ezzel a vakcinával kapcsolatban nem lehet biztosat mondani, hiszen még a szakma előtt is vannak kérdések – világított rá a professzor. Abban az esetben, ha a klinikai hármas fázisú tesztek során kiderül, hogy a vakcina megfelel, megkezdődhet az engedélyeztetési folyamat, ami általában újabb négy hetet jelent, de a mostani helyzetben ez valószínűleg rövidebb ideig fog tartani. – Ha a vakcina ártalmatlan és hatékony, bizonyítványt kap a hatóságtól és megkezdődhet az oltóanyag importálása. Ha megérkezik a szállítmány, utána lesz hozzáférhető, de hangsúlyozom, hogy elsőnek a rizikócsoportok kaphatnak belőle – zárta dr. Rusvai Miklós.

Ez is érdekelheti!

Újabb koronavírus-vakcináról derült ki, hatásos lehet a betegség ellen

Megérkezett az Oroszországban gyártott oltóanyag mintája Budapestre

Fantasztikus hír: még hatásosabb a Pfizer koronavírus-vakcinája, mint először állították

Mindenkinek használ a plazmaterápia

Miközben az oltóanyag már látótávolságon belül van, a hazai koronavírus-terápiák is igen eredményesek. A vérplazmaterápia tudományos kísérlete véget ért, eredményei egyértelműen pozitívak.

120 be­tegre terveztük a tudományos vizsgálatot, amit le­zártunk – kezdte a Borsnak dr. Lacza Zsombor, az OrthoSera Kft. ügyvezetője, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese. – Az eredmények igazolták, hogy a plazma minden be­tegnek használt. Ahogy a beteg megkapta a terápiát, már másnapra javultak a gyulladásos paraméterei. A betegek súlyosbodó állapota a kezelés után megfordult – tette hozzá a hazai plazmaterápia éllovasa.

Lacza Zsombor szerint a második hullámban jóval nagyobb az igény a plazmára, hiszen a beteg is több.

Már 170 kezelésnél tartunk, de tudjuk, hogy még többre van szükség. Ehhez kértük az Operatív Törzs segítségét, akikhez benyújtottunk egy ké­rést, hogy tá­mogassák, hogy a tudományos kísérletet további ezer betegre kiterjesszük.

Ha sok a beteg, sok a donor is

Mivel sok a beteg, sok a gyógyult is. Lacza Zsombor szerint szerencsére szép számmal jelentkeznek vérplazmadonornak.

– A második hullámban minden nagyjából 5. donor megfelelő, ami az első hullámban csak minden 10.-re volt igaz. A do­nornakjelentkezem.hu oldalon jelentkezhet, aki átesett a fertőzésen – mondta.

Több céggel is tárgyal a kormány

Gulyás Gergely három gyártóval folyamatban lévő tárgyalásról számolt be a kormányinfón. Az Astra Zenecával 6,5 millió darabra kötöttek le keretet, de mivel ennél a szernél két oltásra van szükség, valójában 3,2–3,3 millió oltóanyagról van szó. A Jonhson and Johnson leánycégével 4,360 millió adagra, a Pfizerrel 4,439 millió adagra van lekötött kontingensünk. Ez a három megállapodás együtt mintegy 12 millió oltóanyagnak felel meg. Ha mindent lehívnánk, akkor az több mint 36 milliárd forintba kerülne (ebben nincsenek benne a kínai, orosz vakcinák.)

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek