Aktuális

Innen lehet felismerni, ha valaki elkapta a delta variánst

Bors

Létrehozva: 2021.09.08.

Tetőzik a pollenkoncentráció a levegőben, az iskolakezdéssel a náthaszezon is elindult, ráadásul a koronavírus delta variánssa is most fertőz hazánkban, a korábbiaktól eltérő tünetekkel, újabban bőrkiütésekkel. A felsoroltak miatt tapasztalhatnak többen légúti panaszokat a napokban, de nem kell feltétlenül deltára gyanakodni.

Mindenki terjeszti, az oltatlanok vannak veszélyben

Magyarországon már a koronavírusos eredetű megbetegedések 90 százalékát a delta variáns okozza, ami más tünetekkel jelentkezik, mint az alapvírus. Sokszor alig észlelhető panaszokkal, a korábbinál rövidebb idő után, a megfertőződés után 4 nappal. Nagyobb a vírusürítésének mértéke is, emiatt egy fertőzött sokkal több embernek adja át a vírust. 

Aki oltatlanul elkapja az indiai variánst, az 7-8 embernek adhatja át, az alapvírus esetében ez a szám csak 2,5 volt

– ismertette a Borsnak dr. Prof.Tóth Sándor virológus. Merkely Béla a Semmelweis Egyetem rektora szerint a negyedik járványhullám elsősorban őket fogja érinteni, hisz 25 százalékkal nagyobb az esélyük kórházba kerülésre, vagy akár a betegség végzetes kimenetelére. A most domináns mutáns azért is sokkal alattomosabb az eddigi változatoknál, mert sokan már csak a súlyosabb stádiumban észlelik a betegséget, emiatt a kezdeti szakaszban receptre felírható Favipiravirral sem tudják elkerülni a kórházba kerülést. A betegég kezdeti fázisában ráadásul náthával vagy allergiával téveszthető össze. 

A delta variánsnak bőrtünetei is lehetnek

Az eddigi tapasztalatok szerint az allergiához nagyon hasonló módon jelentkezik a delta koronavírus variáns: tüsszögés, orrfolyás, torokfájás, torokkaparás a jellemző panaszai. Szemirritáció, kötőhártyagyulladásra utaló szemviszketés, váladékozás, duzzanat fordulhat elő deltásoknál is. Újabban pedig allergiás bőrtünetek is jelentkeznek egyre több fertőzöttnél, azoknál is akiknél enyhébb lefolyású a betegség. Előfordulhatnak kanyarószerű kiütések, fagyási sérülésre hasonlító elváltozások, csalánkiütés, vörös foltok, apróhólyagos bőrelváltozások, hámló, pikkelyes kiütések, hálózatos alakú bevérzések a covid fertőzötteknél. A szakemberek azt feltételezik, hogy a szervezet immunválasza mutatkozik meg a bőrpanaszokban. - Sok esetben a bőrirritáció magától is elmúlik, ha pár hét alatt mégsem, és fájdalommal, viszketéssel társul, forduljunk orvoshoz!- mondta el Pánczél Gitta, a Dermatica bőrgyógyásza a Napidoktornak. Még akkor is, ha korábban sosem tapasztaltunk allergiaszerű tüneteket, szem vagy bőr irritációt, akkor érdemes csak deltára gyanakodni, ha ehhez fejfájás, hőemelkedés és levertség társul. 

Hogy lehet megkülönböztetni a náthától?

Fejfájás, torokfájás, orrfolyás, hőemelkedés, láz, levertség a delta variáns jellemző tünetei, de több esetben vannak gyomor- és bélrendszeri panaszok is: hasmenés, hányinger vagy hányás. Sőt, a hallással kapcsolatos panaszok: fülzúgás, fülcsengés, szédülés sem ritkák. A kötőhártyagyulladás szerű tünetek is gyakorinak számítanak a deltásoknál, csakúgy mint az erre érzékeny náthásoknál. Aki mindkét oltását megkapta, ha meg is betegszik, enyhébb lefolyású lesz nála a betegség. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek