Tetőzik a pollenkoncentráció a levegőben, az iskolakezdéssel a náthaszezon is elindult, ráadásul a koronavírus delta variánssa is most fertőz hazánkban, a korábbiaktól eltérő tünetekkel, újabban bőrkiütésekkel. A felsoroltak miatt tapasztalhatnak többen légúti panaszokat a napokban, de nem kell feltétlenül deltára gyanakodni.
Magyarországon már a koronavírusos eredetű megbetegedések 90 százalékát a delta variáns okozza, ami más tünetekkel jelentkezik, mint az alapvírus. Sokszor alig észlelhető panaszokkal, a korábbinál rövidebb idő után, a megfertőződés után 4 nappal. Nagyobb a vírusürítésének mértéke is, emiatt egy fertőzött sokkal több embernek adja át a vírust.
Aki oltatlanul elkapja az indiai variánst, az 7-8 embernek adhatja át, az alapvírus esetében ez a szám csak 2,5 volt
– ismertette a Borsnak dr. Prof.Tóth Sándor virológus. Merkely Béla a Semmelweis Egyetem rektora szerint a negyedik járványhullám elsősorban őket fogja érinteni, hisz 25 százalékkal nagyobb az esélyük kórházba kerülésre, vagy akár a betegség végzetes kimenetelére. A most domináns mutáns azért is sokkal alattomosabb az eddigi változatoknál, mert sokan már csak a súlyosabb stádiumban észlelik a betegséget, emiatt a kezdeti szakaszban receptre felírható Favipiravirral sem tudják elkerülni a kórházba kerülést. A betegég kezdeti fázisában ráadásul náthával vagy allergiával téveszthető össze.
Az eddigi tapasztalatok szerint az allergiához nagyon hasonló módon jelentkezik a delta koronavírus variáns: tüsszögés, orrfolyás, torokfájás, torokkaparás a jellemző panaszai. Szemirritáció, kötőhártyagyulladásra utaló szemviszketés, váladékozás, duzzanat fordulhat elő deltásoknál is. Újabban pedig allergiás bőrtünetek is jelentkeznek egyre több fertőzöttnél, azoknál is akiknél enyhébb lefolyású a betegség. Előfordulhatnak kanyarószerű kiütések, fagyási sérülésre hasonlító elváltozások, csalánkiütés, vörös foltok, apróhólyagos bőrelváltozások, hámló, pikkelyes kiütések, hálózatos alakú bevérzések a covid fertőzötteknél. A szakemberek azt feltételezik, hogy a szervezet immunválasza mutatkozik meg a bőrpanaszokban. - Sok esetben a bőrirritáció magától is elmúlik, ha pár hét alatt mégsem, és fájdalommal, viszketéssel társul, forduljunk orvoshoz!
- mondta el Pánczél Gitta, a Dermatica bőrgyógyásza a Napidoktornak. Még akkor is, ha korábban sosem tapasztaltunk allergiaszerű tüneteket, szem vagy bőr irritációt, akkor érdemes csak deltára gyanakodni, ha ehhez fejfájás, hőemelkedés és levertség társul.
Fejfájás, torokfájás, orrfolyás, hőemelkedés, láz, levertség a delta variáns jellemző tünetei, de több esetben vannak gyomor- és bélrendszeri panaszok is: hasmenés, hányinger vagy hányás. Sőt, a hallással kapcsolatos panaszok: fülzúgás, fülcsengés, szédülés sem ritkák. A kötőhártyagyulladás szerű tünetek is gyakorinak számítanak a deltásoknál, csakúgy mint az erre érzékeny náthásoknál. Aki mindkét oltását megkapta, ha meg is betegszik, enyhébb lefolyású lesz nála a betegség.