A tudomány mai állása szerint a vér kizárólag véradással pótolható. A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A hazai egészségügyi intézmények ellátása éves szinten körülbelül 390 000 véradással biztosítható. Ez azt jelenti, hogy napi 1600–1800 véradóra van szükség.
Forrás: Shutterstock
Folyamatosan szükség van a frissre
Vérátömlesztésre elsősorban a nagy vérveszteséggel járó balesetek sérültjeinek ellátásakor és műtétek során van szükség. Számos súlyos betegség, mint a vérképzőszervi vagy rosszindulatú betegségek is jó eséllyel gyógyíthatók, de a kezelés során a betegnek folyamatosan vérkészítményt kell kapnia.
Minden egység levett vérből háromféle vérkészítményt állítanak elő, amit akár három különböző beteg is megkaphat. A véradás során levett vérből előállított legrövidebb lejáratú vérkészítmény, a trombocitakészítmény csupán 5 napig használható fel, ezért nagyon fontos a véradások folyamatossága – mondta dr. Nagy Sándor, az OVSZ szakmai fôigazgató-helyettese.
4,5 decit vesznek le
A véradónak először egy kérdőívet kell kitöltenie az életvitelről, a betegségekről, gyógyszerszedési szokásokról. Ezután a megszúrt ujjbegyből vett vérből meghatározzák a vércsoportot, majd vérnyomást, pulzust mérnek.
Egy véradáson 4,5 deci vért vesznek le, és mellette még három kémcsőnyi vért.
Erre az utólagos ellenőrző vizsgálatokhoz van szükség. Maga a vérvétel ideális esetben 5–10 percig tart, a teljes folyamat az előzetes orvosi vizsgálattal és a kérdőív kitöltésével együtt sem szokott hosszabb lenni 1,5 óránál. A véradáshoz elengedhetetlen szűrővizsgálatokat – HIV, Hepatitis A és Hepatitis B, szifilisz – anonim módon végzik el, akárcsak a hagyományos szűrővizsgálatoknál. Ha ezekből bármelyik eredmény pozitívnak bizonyul, arról a véradót tájékoztatják, és a véradásból kizárják.
Ilyenek a különböző vércsoportok
Négyféle vércsoportot különböztetünk meg. Magyarországon a leggyakoribb az A-s, legritkább az AB-s.