Sok veszélyt rejthet magában az internetes vásárlás, pedig többen ezt a módot választják a kényelem miatt. Összegyűjtöttük, mire kell figyelni, hogy biztonságosan intézhessük az ajándékok beszerzését az online térben.
Forrás: Thinkstock
Megbízható felület
Minden döntés előtt érdemes kicsit kutakodni az interneten, és szétnézni a webshopokról a véleményeket, hozzászólásokat. Minden esetben érdemes utánajárni, hogy az online bolt rendelkezik-e székhellyel, elérhetőséggel, illetve üzemeltetővel. Amennyiben külföldön van bejelentve a cég, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem biztonságos. Csupán azzal kell számolnunk, hogy nehezebben tudunk kezelni egy vitás esetet. Ezeket az adatokat a biztonság kedvéért el is menthetjük az esetleges reklamáció esetére.
Csábító a kedvező ár
Könnyen bedőlhetünk egy feltűnően kedvező árnak, valamint a hozzá kapcsolódó ingyenes ajándéknak. Ilyenkor többféle módon is csalás áldozatai lehetünk. Az olcsó dolgok nem minden esetben váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, emellett az elektronikai cikkekhez sokszor garancia sem jár, így egyetlen esélyünk a szerviz vagy egy másik termék vásárlása, ha az nem működik.
A másik veszélyforrás, hogy a megrendelt áru meg sem érkezik, az oldal, ahonnan rendeltünk, pedig eltűnik. Minden esetben érdemes próbavásárlást csinálni olyan olcsó termékkel, amelynek árát nem sajnáljuk, ha elvész.
Bankkártyás visszaélés
Legtöbb online boltban előreutalással kell fizetni, ami azt jelenti, hogy a bankkártyaadatokat meg kell adni a cégnek. Innentől ezzel könnyen visszaélhetnek akár később is, így mindenképp érdemes beállítani a vásárlás utáni SMS értesítéseket. Amint valami szokatlant tapasztalunk, legjobb, ha azonnal letiltjuk a kártyát. Fontos, hogy mindig alaposan tájékozódjunk, mielőtt a bankkártyánk adatait kiadnánk. Emellett, ha lehet, inkább utánvétellel rendeljük meg a termékeket, így még az átvételkor leellenőrizhetjük a minőségét és épségét.
Feltört üzlet
Előfordulhat az is, hogy a webshop, ahonnan rendelünk, tejesen biztonságos, a termékek megérkeztek épségben, sértetlenül. Viszont a boltoknak is érdemes odafigyelni, és biztonságosan kezelni az ügyfelek adatait, mivel előfordulhat, hogy a bolt online felületét feltörve jutnak hozzá a bankkártyaadatainkhoz. Ilyenkor csak úgy tudunk védekezni, ha folyamatosan nyomon követjük a pénz mozgását a számlánkon, és ha valami furcsát érzékelünk, azonnal felvesszük a kapcsolatot a bankfiókkal, és letiltatjuk a kártyát.
Külföldi visszaélés
Megeshet az is, hogy a Magyarországon a bankkártyáról lemásolt adatokat külföldön használják, így lopják meg az embereket. Ennek elkerülése érdekében a bankoknál kérhetünk biztonsági beállításokat, amelynek lényege, hogy csak akkor engedélyezi a külföldi tranzakciókat a bank, ha előre bejelentjük, hogy egy adott országba utazunk. Ezzel megfékezhetjük, hogy más államokban illegálisan használják az itthon ellopott adatainkat.