Aktuális

Kevesebbet autózunk, mégis több akkumulátort veszünk a karantén alatt – eláruljuk, miért

Bors

Létrehozva: 2020.05.10.

A világjárvány miatti intézkedések hatására jelentősen csökkent a járművek száma az utakon, ám ez egy váratlan és nemkívánatos következménnyel is járt néhány autós számára. Mivel a túlnyomó többségük most ritkábban, vagy nagyon rövid utakon vezet, az utóbbi egy hónapban új akkumulátort igénylők száma a szokásoshoz képest megkétsze­reződött.

Az akkumulátorhiba hagyományosan a téli hónapokban tapasztalható, mivel a hideg motorok beindításkor nagyobb követelményeket támasztanak az áramforrással szemben. Ugyanakkor a vírus miatti leállás hatására az akkumulátorok meghibásodása áprilisban olyan szintre emelkedett, mint az elmúlt öt év januári átlaga.

Főleg az idősebb járműveket érintette, de az újabb autók tulajdonosai is küzdenek a problémával. Az autók tele vannak olyan elektronikával, amelyek akkor is áramot vesznek fel, ha a kocsi csak parkol. Ráadásul a modern autók elektronikai rendszerei kifejezetten „allergiásak” a lemerülő akkumulátorokra, néhány modellnél érdemes egy áramkimaradás után még a szervizt is felkeresni, hogy ezeket számítógéppel és műszerekkel leellenőrizzék. 

A szakértők szerint nem árt néhány teendőt elvégezni, hogy elkerülhetőek legyenek az ak­kumulátorral kapcsolatos problémák.

1. Ha egyáltalán nem használja az autóját, hetente egyszer vagy kétszer indítsa be, és hagyja legalább 10 percig forogni a motort (közben ma­radjon autójában, ami szabadtéren álljon).

2. Ne feledje, hogy a hidegebb motor többet vesz ki az akkumulátorból, ezért ha lehetséges, a nap már melegebb szakaszában indítsa el autó­ját, ne ez legyen az első dolga reggel.

3. Nyissa fel a motorháztetőt és ellenőrizze az akkumulátor csatlakozóit, nincs-e korrózió! Tisztítsa meg ezeket, hogy az akkumulátorral jó és tiszta kapcsolat jöhessen létre, ez javítja a hatékonyságot.

4.  Ha autóját a kertben vagy a garázsban parkolja, érdemes beszerezni egy hálózati töltőt, és az akkumulátor töltöttségének szintjét ezzel ellenőrizni, esetleg utántölteni. Mielőtt csatlakoztatná a töltőt, érdemes belenézni az autó kézikönyvébe, hogy a gyár miként javasolja azt (áram­erősség, csatlakozási pont, stb.).

5. Ellenőrizze az akkumulátor életkorát – a legtöbbet dátumkódokkal bélyegezték fel, és az öt éven túli akkumulátor veszélyes lehet, különösen, ha az autó csak rövid ideig vagy ritkán jár, ezeknél már érdemesebb egy cserében gondolkodni, mintsem tölteni.

6.  Garanciával rendelkező autóknál a lemerült akkumulátor miatti indítási nehézségek legyőzéséhez lehetőség van kihívni a segélyszolgálatot, idősebb autóknál pedig autóstársainkat kérhetjük meg egy kis segítségre, feltéve, ha van bikakábel. A városokban a taxiscégek is szoktak segíteni.

Természetesen nem ösztönzünk senkit arra, hogy feleslegesen használja az autóját, de remélhetőleg ezek a tanácsok segítenek elkerülni a csúnya meglepetést, amikor legközelebb szükségük lesz a kocsijukra.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek