Forrás: AFP
A népi orvoslás egyik fontos gyógynövénye. Hegyoldalakban, erdőszéleken, napfényes erdőkben 1-4 méter magasra is megnövő, tövises cserje. Ősszel érő termése apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas gyümölcs. Éretlenül erősen fanyar ízű. Akkor érdemes gyűjteni, amikor a dér már megcsípte, ekkorra megpuhul, fanyarságából veszít, és enyhén édes íze lesz.
Virága gazdag flavonoidokban, antioxidáns, gyulladáscsökkentő és daganatmegelőző. A szív és érrendszeri megbetegedések, az allergia, a vírusos és bakteriális betegségek megelőzésében is segít. A virág főzete serkenti az emésztést, enyhe hashajtó, a méregtelenítő és salaktalanító kúrák jó kiegészítője.
Teája vízhajtó, vértisztító, fogyasztó hatású, csökkenti a magas vérnyomást.
Tipp: hashajtáshoz 2 teáskanál szárított virágot forrázunk le 2 dl vízzel, 5 perc állás után szűrjük le! Ha este fogyasztjuk, reggelre szelíden meghajt.
Bogyója (gyümölcse) magas C-vitamin-tartalmú, antioxidáns, erősíti az immunrendszert, csökkenti a daganatos megbetegedések kialakulását. Vértisztító, jótékonyan hat a szívre és a vérkeringésre. A virággal ellentétben, a bogyó székletfogó, bevethető hasmenés esetén. Torokfájás, szájüregi seb és gyulladás kezelésére a bogyó főzetével öblögethetünk. Nagyon egészséges vadgyümölcs, sokféle vitamint tartalmaz. A termésből készíthetünk lekvárt, szörpöt, likőrt erősítőszerként, és az emésztés serkentésére nehéz ételek után.
Tipp: hasmenésre forraljunk össze 15 percig egy pohár vízzel ½ kg kimagozott kökényt, ugyanennyi cukorral. Leszűrés után hűtőszekrényben tároljuk. Probléma esetén egy kanállal együnk belőle!