Aktuális

Tiszta vizet öntünk a pohárba: Eláruljuk, kaphat-e a Covid-vakcina után kullancs elleni oltást

Bors

Létrehozva: 2021.04.27.

A szezonális oltások felvétele most igencsak komoly szervezést igényel. A szakemberek szerint ugyanis a koronavírus vakcina és egy másik betegség elleni védőoltás felvétele között legalább két hétnek, de inkább egy hónapnak el kell telnie, hogy biztosan ne okozhassanak kellemetlen mellékhatásokat. Lássuk mi a teendő, ha többféle oltás felvétele előtt áll!

Tiszta vizet öntünk a pohárba: Eláruljuk, kaphat-e a Covid-vakcina után kullancs elleni oltást

Forrás: Pexels.com

A legtöbben most a koronavírus elleni védőoltás felvételére fókuszálnak, ami így helyes, ám nem szabad elfeledkezni az egyéb betegségek ellen esedékessé váló ismétlő oltásokról sem. A tavasz beköszöntével időszerűvé válik a kullancsok által terjesztett betegségek elleni védőoltások megkezdése vagy az emlékeztető oltások beadása (pl. a Hepatitis vagy a tüdőgyulladás elleni vakcinák). De mi a teendő akkor, ha valaki több oltás felvételével is élni kíván? Mi a helyzet a COVID-19 elleni védőoltás és az egyéb betegségeket megelőző védőoltások oltási rendjével?

Számolni kell az idővel

Dr. Mangó Gabriella háziorvos szerint minden jobb, mint a COVID fertőzés, ám nem árt az egyéb betegségek elleni védőoltások felvételéről sem megfeledkezni. Fontos tudni, hogy a szakemberek szerint a koronavírus elleni védőoltások és az egyéb betegségek elleni védőoltások között legalább két hétnek, de inkább egy hónapnak el kell telnie.
Ha egy ismétlő oltás felvétele például 2 Pfizer oltás közé esne, akkor mindenképp el kell dönteni, hogy inkább az emlékeztető oltást kapja meg valaki és így arrébb tolja a COVID elleni vakcina második adagját, vagy az emlékeztető oltást tolja ki – magyarázta a Borsnak Dr. Mangó Gabriella háziorvos, aki hozzátette: ő inkább az emlékeztető oltás eltolását javasolja, és azt is kiemelte: ugyanez a kérdés merül fel a Moderna, a Szputnyik és a Sinopharm vakcináció esetén is, hiszen ezeknél a vakcináknál is rövid idő telik el a két koronavírus elleni vakcina beadása között.

– A két dózis koronavírus elleni védőoltás közé betenni egy harmadik – például kullancs által terjesztett betegség elleni védőoltást – azoknak a legkönnyebb, akiket AstraZeneca oltással oltottak be.

Ez az egyetlen olyan oltás, amelynél ez egyszerűen kivitelezhető, hiszen ott a két oltás közötti időintervallum elég hosszú – 90 nap – így a két dózis között van elég idő az emlékeztető, vagy akár a más kórokozó elleni kezdő immunizálásra – mutatott rá a szakember.


Mi a teendő, ha kevés az idő a két COVID vakcina felvétele között?

A kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás elleni védőoltásból az első évben két dózist, emlékeztető oltásból egy dózist kell felvenni. Hogy lehet ezt kivitelezni úgy, hogy a koronavírus elleni vakcinákat is fel tudja venni az ember?

– Véleményem szerint a megoldás az, ha a kullancsok által terjesztett betegségek elleni oltás első évbeni gyorsított beadását követnénk, amely a két vakcina beadása közötti időt nem egy-három hónapban, hanem 2 hétben részesíti előnyben.

Így a két koronavírus elleni oltást követő egy hónap elteltével már két hét múlva el lehetne kezdeni az agyvelőgyulladás elleni immunizálást, így senki nem csúszna ki a szezonból – latolgatta az esélyeket a doktornő.


A tetanusz oltással nem lehet várni

Létezik olyan oltás is, amit bizony muszáj beadni 48 órán belül. Ilyen a tetanusz elleni védőoltás. Sokszor az ártalmatlannak tűnő sérülések nagy valószínűséggel szennyeződnek a környezetből származó talajjal, amely súlyos bakteriális fertőzést is okozhat. Ez a tetanusz vagy merevgörcs. Ilyen esetben a beteg 48 órán belüli segítségre – tetanusz elleni védőoltásra – szorul.

– A tetanusz elleni oltásnál kissé bajban vagyunk, hiszen ezt az oltást a sérülést követően 48 órán belül be kell adni. Ha gond van, ahogy lehet, toljuk az időt a tetanusz elleni és az egyéb beadott koranavírus elleni oltás között, hogy legalább egy hét meglegyen.

Sajnos egy betegem koronavírus oltás után kénytelen volt tetanusz elleni oltást is beadatni, és nagyon beteg lett tőle– zárta a szakember.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek