Nem árt, ha saját magunk mellett házi kedvenceinket alaposan kivizsgáltatjuk.
Forrás: Pexels
A koronavírus-járvány nem csak az embereket, de házi kedvenceiket sem kerüli el, és már vakcina is létezik a négylábúak számára, ugyanakkor a COVID-19 mellett egy annál sokkal súlyosabb betegség is veszélyezteti a kutyusukat.
Az Independent cikke szerint ugyanis a pandémia miatti korlátozásokkal együtt megnövekedett azok száma is, akik kutyatartók lettek, ezzel együtt pedig attól félnek, hogy a kutyákra kifejezetten veszélyes parvovírusos bélgyulladás is újult erővel robban be.
A CPV vírus által okozott fertőzés során hányás, véres hasmenés, anorexia és súlycsökkenés figyelhető meg a kutyáknák. Az esetek döntő részében 6 hetestől 6 hónapos korig betegíti meg a kiskutyákat, akik korai vakcinázásával a legtöbb esetben elkerülhető a megbetegedés.
A lap cikke szerint a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az új kutyatulajdonosok fordítsanak nagy figyelmet a megelőzésre, és miután befogadnak egy négylábút, alaposan vizsgáltassák ki. A parvovírus rendkívül fertőző, mivel a kutyák nagyon könnyen át tudják adni egymásnak és amennyiben nem kezelik, a halálozási rátája akár 91 százalékos is lehet.
Szakértők szerint nagy kihívás, hogy a vírus terjedését megfékezzék.
A világjárvány és a karantén alatt egy valóságos kutyabumm indult, és sajnos már most naponta több olyan kutyával találkozunk, akik megbetegszenek a parvovírussal, ami egyáltalán nem szokványos
– meséli Lara Wilson állatorvos, aki egyértelmű kapcsolat lát az esetszámok növekedése és aközött, hogy tavaly április és június között 26 százalékkal növekedett a regisztrált ebek száma.
Sok új gazdi ugyanis illegális szaporítóktól vesz kutyát, ahol nem ellenőrizhető a kutyák eredete, ahogy az oltottsága sem.
2021 első három hónapjában ráadásul egyes adatok szerint 129 százalékkal (24-ről 55-re) nőtt a parvovírusos esetek száma az előző év hasonló időszakához képest, így nem árt, ha saját magunk mellett házi kedvenceinket alaposan kivizsgáltatjuk.