Előbb-utóbb az európai színtéren is megjelenik a Szputnyik V vakcina – jelentette ki az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója az M1 aktuális csatornán.
Forrás: AFP
Szentiványi Mátyás úgy fogalmazott: a felelős politikusok látják a vakcinaszűkösséget, és a német kancellár is támogatásáról biztosítja a Szputnyik V vakcinát. A magyar engedélyeztetési folyamatról elmondta:
az OGYÉI feladata a vakcina dokumentációjának átvizsgálása, kiértékelése, magát az oltóanyagot a Nemzeti Népegészségügyi Központ vizsgálja laboratóriumban, és mindkettő szükséges az engedélyeztetéshez.
Hozzátette: munkatársaik többször jártak Oroszországban áttekinteni a gyártási folyamatokat, és maga is kiutazott Moszkvába Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, ahol találkozott az orosz szakemberekkel.
Információi szerint
a Szputnyik V vakcinával eddig mintegy egymillió embert oltottak be, akik egy applikációban feljegyezhetik a mellékhatásokat is, de eddig még nem tapasztaltak nem várt mellékhatást.
Szentiványi Mátyás kiemelte: az orosz oltóanyag egy adenovírus vektorvakcina, mint a brit AstraZeneca által gyártott oltás, és hatékonysága szintén 90 százalék felett van. Kitért a kínai vakcina magyarországi vizsgálatára is, amelynek dokumentációját később kezdték vizsgálni, így az engedélyezés is későbbre várható.
A Magyarország Kormánya nevű Facebook-oldalra töltöttek fel egy videót tegnap, amelyben Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beszél a koronavírus elleni védőoltások veszélyességéről.
– Az oltás ma nagyon modern technológián alapszik. Az injekciónak reakciója van, ami azt jelenti, hogy a szervezet immunrendszerét beindítja, ennek következtében érezhetünk bőrpírt, hidegrázást a beadását követően. Azonban jelentős szövődményeket extrém ritkán találunk, és azok is gyógyíthatóak. Ezzel szemben sajnos a Covid-19 fertőzésnek súlyos következményei vannak: lélegeztetőgép, halál, sok szervi elégtelenség, adott esetben Covid-fertőzés után hosszan tartó betegség, amely nem összehasonlítható bármely vakcinának az esetleges minimális úgynevezett oltási reakciójával – magyarázta a szakember.