A legújabb kutatások arra engednek következtetni, hogy a világjárvány a velünk élő kedvenceket is érinti – azonban megijedni még sem kell: az állatok ugyanis sem embert, sem (nagy valószínűséggel) más állatokat nem fertőznek meg.
Amióta megjelent a koronavírus-járvány, azóta izgatja nem csak a tudósokat, de az állattartókat is: megfertőződhetnek kedvenceink?
Egy friss kutatás szerint igen. A helyzet azonban ennél összetettebb.
Egy friss, amerikai kutatás 39 olyan háztartást vizsgált, ahol legalább egy koronavírusos emberrel éltek együtt kutyák illetve macskák. A vizsgált esetek negyedénél volt kimutatható a fertőzés az állatokban. Részletezve: a megvizsgált 17 macska 47,1 százaléka és 59 kutya 15,3 százaléka volt érintett – írja Facebook-bejegyzésében a Virológia Pécs oldala.
ð ðð¦ Kutya, cica â COVID-19A járvány kezdete óta mára egy jelentÅs, kutatásokkal és eredményekkel alátámasztott stabil...
Közzétette: Virológia Pécs â 2021. január 6., szerda
A fertőzött háziállatok többsége (82,4%) tünetmentes volt.
A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a velünk élő kedvenceket az emberek megfertőzhetik, de ők az emberre nem veszélyesek.
Kiderült: a macskák fogékonyabbak a vírusra, és látványosabb megbetegedéseket produkál náluk a covid, mint a kutyák esetében. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a háziállatoknál a kimutatható vírus mennyisége a legtöbb esetben nagyon alacsony ahhoz, hogy akár másik állatot is megfertőzzön, így kicsi az állatok közti továbbfertőződés esélye is.
Azaz a vírus elsődleges terjedési útja – emeli ki a bejegyzés – továbbra is emberről emberre, nem pedig emberről társállatra, és pláne nem társállatról emberre történik.