Még a buszmegállóban állva is le tud égni az ember tíz perc alatt, ráadásul rendszeresen adják ki a vörös riasztást a magas UV sugárzás miatt. Legyen résen!
Dr. Kuroli Enikő patológus-bőrgyógyász szakorvos, a Semmelweis Egyetem főorvosa a Bors kérdésére elmondta: fontos a megfelelő védekezés a leégés ellen.
– Egész nyáron nagyon sok figyelmet kell fordítanunk a megelőzésre. Lehetőleg 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk napon. Érdemes a vállunkat, karunkat és lábunkat könnyű, lezser, mégis kellő fedést adó textíliákkal eltakarnunk, mert ez úgy viselkedik, mint egy természetes UV-szűrő réteg. A széles karimájú kalap szintén elengedhetetlen, különösen a kopaszodó vagy tar férfiaknak. Ha városban vagyunk, és buszra várunk, akkor is keressük az árnyékot. Ott nemcsak hűvösebb van, de a nap sem ér minket annyira – osztotta meg javaslatait a főorvos.
A napvédőkkel kapcsolatban dr. Kuroli Enikő kifejtette: bármelyik típus jó, de érdemes patikában vásárolni ezeket.
– Bármelyik gyógyszertárban segítenek a gyógyszerészek a megfelelő krémet, sprayt vagy naptejet kiválasztani. A fényvédő legyen a táskánk alapfelszerelése. Manapság kis tubusban vagy tasakban is kapható napvédő krém. Ráadásul a legújabb nappali arckrémeket napvédővel keverve készítik – részletezte a bőrgyógyász, aki hozzátette: a spray, a krém és a naptej egyaránt hasznos.
– Ezek a termékek faktorszámmal rendelkeznek, ami a napvédő hatékonyságát árulja el számunkra. Akinek nagyon világos a bőre, és 10 perc alatt ég le, annál egy 50 faktoros napvédő 500 percig nyújt védelmet. Mivel a víztől, izzadástól a krémek is „lekopnak” a bőrünkről, ajánlott 2-2,5 óránként újrakenni testünket. Egymás bekenése legyen családi program! – javasolja a doktornő.
Ha megtörtént a baj, akkor az égéstől függően kell kezelnünk a bőrt.
– A napsugárzás általi leégés nem sokban különbözik egy forró vizes égéstől. Az 1. fokú égés esetén bőrpír keletkezik, de ez nem jelenik meg azonnal, csak estére jön ki. Ekkor a bőrfelület vörös, tapintásra forró. Érdemes sötét helyen, hűvös lepedőbe burkolva hűteni a bőrt, miközben gondoskodunk a megfelelő folyadékpótlásról. Ha más tünetek is megjelennének, amik napszúrásra utalnak, pl. fejfájás, kettős látás, hányinger, mindenképp keressük fel háziorvosunkat vagy az ügyeletet – tanácsolja dr. Kuroli Enikő. A 2. fokú égésnél hólyagok jelennek meg a bőrön. Ezzel kapcsolatban a főorvos aláhúzta: semmiképp sem szabad kiszúrni a hólyagokat!
– Ha ezt mégis megtesszük, akkor a bőrfelület elfertőződhet, a gyógyulás pedig sokkal hosszabb időt vehet igénybe – figyelmeztet a főorvos.
A napozás utáni termékekkel kapcsolatban dr. Kuroli Enikő elmondta: a házi praktikák helyett válasszunk patikai készítményeket.
– A tejfölös házi gyógymódok helyett forduljunk a gyógyszerészekhez, akik segítenek kiválasztani a megfelelő napozás utáni készítményeket. Ezek remekül hűsítik a leégett bőrfelületet – tanácsolta a szakorvos, aki arra is figyelmeztetett: 6 hónaposnál fiatalabb gyerekeknél fokozottan kerülni kell a közvetlen napfényt.
– Az ő bőrük még nagyon vékony, ezért veszélyes számukra a napsugárzás. Ahogy nőnek, úgy érdemes fokozatosan hozzászoktatni őket a Naphoz.
A doktornő azt is kiemelte: a bőr nem felejt, a gyakori leégés pedig egyenes út a későbbi rosszindulatú daganatok felé.
– Ezért kerüljük a szoláriumot. Egyetlen 10-12 perces szolárium-használat annyi UV-sugarat juttat a bőrünkbe, mintha egész nyári napon fényvédelem nélkül napoznánk. Nincs az a szervezet, ami ezt a mennyiséget feldolgozza – szögezte le a bőrgyógyász.