Legalábbis a Borsnak megszólaló termelő ezt jósolja a jövőre nézve, egyelőre azonban az általános piaci árazásnak megfelelően ő is 300 forint környékén, egész pontosan 290-ért árulja a gyümölcs kilóját – igaz, a manapság uralkodó divathullámot meglovagolva Pap Róbert leginkább kézműves dinnyével foglalkozik.
Forrás: Pap Róbert
Az országos átlagtól eltérően az uszkve két hektáros területen gazdálkodó termelő kezei közül saját gyökéren nevelt dinnyék kerülnek ki, manapság azonban már nem ez a trendi hozzáállás.
– A hazai kollégák 80 százaléka tökalanyra oltott egyedeket termeszt, így 2-3 évente újra vethetnek az adott területen – magyarázta Róbert, hozzátéve, hogy a korlátozott földmennyiség nyomán nyugatról beszivárgó módszerrel ellentétben ő mindössze 5-7 évente teheti meg ezt.
Persze ő nem véletlenül választotta ezt az utat: mint mondja, a vetésforgó miatt elterjedt fenti metódus ugyan jelentősebb hozamot eredményez, ám az ő dinnyéjének egyszerűen jobb az íze.
– Aki kamionra árul, annak az a fontos, hogy minél többtől szabadulhasson meg, én viszont közvetlenül értékesítem a portékámat, vagyis a mennyiség helyett a minőséget tartom szem előtt – emelte ki Pap, érzékeltetve a multiknak, illetve a civileknek történő árusítás közti alapvető különbséget.
Róberttől immáron egy hete vásárolható friss magyar dinnye, bár a hideg tavasz miatt így is csúszásban vannak.
A hőség szerencsére felgyorsította a folyamatot, de azért a kiadós esők hiányoznak
– jegyezte meg a termelő, aki társaival egyetemben szintén csepegtetős öntözéssel tartja életben a termést, ugyanakkor a komolyabb hozam reményében ugyancsak áhítja az égi áldást.
– A 290 forintos összeg egyelőre emelkedést jelent a tavalyi árhoz képest, ennek azonban megvannak az okai – hangsúlyozta Róbert. Az utóbbi időben igencsak megugrott a termelési mechanizmust illető bekerülési költség, vagyis
jelentősen drágult a gyümölcs előállításához szüksége infrastruktúra
– elég csak például az öntözés megoldásához elengedhetetlen kellékekre gondolnunk.
– A főszezon termése dönti majd el, meddig fognak zuhanni az árak – mondta el Pap, aki szerint a piac dinnyével történő elárasztása a kereskedői versenyhelyzet kirobbanása okán akár a felére is csökkenheti a gyümölcsért kért összeget.
Mármint ami a hazai dinnyetermesztők kollektíváját illeti – már ha létezne ilyesmi egyáltalán. A termelő információi szerint Spanyolországban például valódi érdekvédő szervezet nyomán működnek együtt az érintett gazdák.
– Ők miért képesek megegyezni abban, hogy egy bizonyos határon túl már nem mennek egymás árai alá? És ami ennél is fontosabb: mi miért nem? – tette fel az elgondolkodtató kérdést a telefon másik végén búcsúzó Róbert.