A Pfizer és a BioNTech már kifejezetten a delta variáns ellen készít vakcinát. Izraeli adatok szerint ugyanis az indiai mutánssal szemben mindössze 64 százalékos hatékonysággal bír. A gyártó kifejezetten ajánlja az idősebb embereknek a harmadik vakcina felvételét.
A vuhani alapvírus ellen a Pfizer oltóanyag még 94, 3 százalékos védelmet nyújtott, a friss izraeli adatok szerint a delta variáns ellen viszont csak 64 százalékos hatékonyságot mutatott. Azt fontos hozzátenni, hogy a beoltottaknál csak enyhe covidos tüneteket észleltek. Ebből adódóan a vakcina a súlyos megbetegedést továbbra is megakadályozza.
A május 2-a és június 5-e között megfigyelt esetekben a Pfizer vakcina 98,2 hatékonysággal előzte meg a kórházba kerülés esélyét. Az indiai variáns sok oltottat is megfertőzött Izraelben, de a kórházban kezeltek számában nem mutatkozott emelkedés. Bár a vakcinát felvevők 55 százalékának voltak panaszai, de az oltóanyag miatt csak enyhe, nátha-szerű tüneteket tapasztaltak.
Egyelőre csak azért a Pfizer oltóanyaggal kapcsolatban vannak ilyen adatok, mert Izrael lakosságát azzal oltották, december óta a 9,3 milliós lakosságból 5,66 millió 12 év feletti személy kapott legalább egy dózist a Pfizerből. Az izraeli kormány már tárgyal szakértőkkel egy esetleges harmadik oltás beadatásáról azoknál, akiknek szervezetében az ellenanyagszint alacsony.
A Pfizer tudományos vezetője, Mikael Dolstein kiemelte, hogy a megfigyelések szerint az új fertőzötteket, januárban vagy februárban oltották, tehát ennyi idő alatt csökkent az antitestjeik száma. Azonban az Egyesült Királyságból érkező adatok szerint is a súlyos panaszokat még így is 95 százalékos hatékonysággal előzte meg a szer. Több európai ország is megkereste őket, az idősebb emberek egy esetleges harmadik oltásával kapcsolatban.
A gyártó gyorsan reagált az eseményekre, a harmadik vakcinára való igény miatt a kapacitás növelésével, és a delta variáns ellen is hatásos oltóanyag kifejlesztésével. Utóbbi klinikai tesztelését már a jövő hónapban megkezdik. Ezzel ez lesz az első koronavírus-elleni oltóanyag, amelyet a koronavírus egyik mutációjára fejlesztenek tovább. Valószínűsítik, hogy személyenként, az antitestek számától függően szükség lehet 6-12 hónap elmúltával egy harmadik dózis felvételére.
Tóth Sándor virológus professzor a Borsnak elmondta: az eredeti kínai vírus mellett az új brit és az érkező indiai variáns súlyos kimenetele ellen is védelmet nyújtanak a jelenlegi oltások.
De van néhány szökevény variáns, mint például a dél-afrikai vagy az indiai, vagyis a delta, amely még az oltottakat is képes megfertőzni, azonban csak enyhe panaszokat okoz. A nagyobb problémát inkább az jelenti, hogy az oltatlanoknak is továbbadhatják a fertőzést, akik a vakcina védelme nélkül súlyosan is megbetegedhetnek.
A professzor kiemelte, hogy a most ismert variánsok ellen a hazánkban is használatos vakcinák mindegyike a betegség komolyabb kórlefolyása tekintetében védelmet nyújtanak.
A WHO adatai alapján a világ 80 országában azonosították már a delta variánst, ami kezdi átvenni a brit variáns dominanciáját. Európán belül Nagy-Britanniában, Portugáliában, Németországban, Franciaországban, Belgiumban, Spanyolországban, Ausztriában, Ukrajnában, Romániában és Szlovákiában is megugrottak a fertőzésszámok a vírusmutáció miatt.
Bár világszerte nő az aggodalom, hogy már vannak olyan mutánsok, amelyek az oltottaknál is kiválthatnak panaszokat, egyelőre még nem ismert olyan változat, ami teljesen rezisztensnek mutatkozik az alkalmazott oltások ellen. Az oltottak között pedig kevésbé tud terjedni a vírus.