Füstölten vagy füstölés nélkül, főzve, sütve, főfogásként vagy levesbetétként egyaránt kiváló választás a csülök. A húsféle számtalan módon elkészíthető.
Forrás: Bors
Hólyagosodjon a bőre
Rotyis Gábor egy többgenerációs hentesdinasztia sarja. Természetesen maga is a szakmában épített karriert. Kérésünkre készséggel elmondta, mi a csülökkészítés titka.
– Sokan talán nem tudják, de
a csülköt sütés előtt hagymával, babérlevéllel és borssal puhára kell párolni.
Ha ezt megtesszük, már könnyen megsül – kezdte a hentes, és hozzátette: fontos, hogy a sült csülök bőre felhólyagosodjon. Nem szükséges bevagdosni, ugyanis úgy lesz szép, ha sértetlenül hagyjuk, és inkább magától reped meg egy kicsit.
– A főzővízhez nagy szemű sót ajánlott adni, a jódozott, finomra őrölt nem megfelelő – mondta a hentes.
Mézes zsírral kenegetve isteni
Szoky napjaink egyik legismertebb online tartalomgyártója. Főzős videóit tízezrek nézik rendszeresen. Az egyik kedvenc étele a csülök pékné módra.
– A hátsó csülköt vaj puhára főzzük, vagyis abáljuk. Természetesen nem sima vizet használunk,
a főzőlébe ugyanis teszünk egész köményt, babérlevelet, sót, szemesborsot
és sok nagyobb negyedelt vöröshagymát, illetve akár 10 gerezd fokhagymát. Van, aki sárgarépát is ad hozzá, de az elhagyható. A víz ne zubogjon, forrás után csupán gyöngyöztetni kell – mondja Szoky.
A megpucolt és feldarabolt burgonyát összekeverjük néhány evőkanál mangalicazsírral, adunk hozzá jó sok cikkekre vágott hagymát, sót, rozmaringot és kakukkfüvet.
Sörben elkeverünk némi zsírt és mézet, ugyanis a csülköt sütés közben ezzel kenegetjük.
A krumplit és a hagymát egy sütőtálba tesszük. Meghintjük sóval, és adunk hozzá egy kevés kakukkfüvet, illetve őrölt rozmaringot, illetve borsot. Végül rátesszük a csülköt.
Áztassa egy éjszakát
Sokan kifejezetten a füstölt csülköt kedvelik. Ha mi is ilyet szeretnénk készíteni, a csülköt érdemes egy éjszakára vízben áztatni a feldolgozás előtt. Bablevesbe vagy székelykáposztába főzve feldobja az ételünket, de főfogásként is kiváló. A sült csülökkel hasonló módon elkészíthető.
Így készül a bajorkáposzta
Érdemes a csülök mellé párolt vöröskáposztát főzni, de aki szívesebben fogyasztaná bajorkáposztával, nyugodtan tehet a kedve szerint. Abban az esetben köménymagot szárazon meg kell pattogtatni a serpenyőben, majd hozzá kell adni az apróra vágott kolozsvári szalonnát. Borsozzuk meg! Ha nincs elég zsírja, tegyünk hozzá egy kevés étolajat. Amennyiben elkezdett lepirulni, dobjuk fel néhány evőkanál cukorral, és várjuk meg, amíg az karamellizálódni kezd. A savanyú káposztát enyhén öblítsük át, adjunk hozzá babérlevelet, és gyakori kevergetés mellett, fedő alatt pároljuk készre. Akkor jó, ha híg leve egyáltalán nincs.
Hagymalekvárral verhetetlen
A füstölt csülköt feldobja a torma vagy a mustár. Ha sima csülökropogóst választunk, hagymalekvárral is kiegészíthetjük. Olajon vagy zsíron megdinszteljük az enyhén sós lilahagymát, és megborsozzuk. Adunk hozzá cukrot. Besűrűsödésig főzzük, majd botmixerrel pürésítjük. A lilahagyma egy kevés balzsamecetet is elbír, a vöröshagymát egy nagyon kevés fehérborral (akár tokaji aszúval) bolondíthatjuk meg.