A delta variáns villámgyors terjedése miatt egyre több országban felmerült a harmadik oltás beadásának szükségessége. Egységes konszenzus egyelőre nincs a témában, egy biztos: Magyarország vakcinakészlete bő, mindenkinek jutna oltóanyag.
Izraeli adatok szerint a kétdózisú vakcina felvétele csak 64 százalékos védelmet nyújt az új mutáns, a delta variáns ellen, amit a WHO előtt indiai mutánsnak hívott a világ. A Pfizer és BioNTech látja a veszélyt a variánsban, ezért kifejezetten a delta ellen hatékony oltás fejlesztésébe kezdett. A gyártó kifejezetten ajánlja a 60 év felettieknek az emlékeztető, harmadik oltást. Szerbiában augusztusban döntenek a harmadik oltás beadásának lehetőségéről az idősebb korosztály esetében, Oroszország viszont már a hat hónapnál régebben oltottak újraoltását megkezdte, a világon elsőként.
Prof. dr. Rusvai Miklós a Borsnak elmondta, ő is jónak látja a harmadik dózis felvételét.
Magyarországon is jobb lenne minél előbb megkezdeni az emlékeztető oltások beadását az elsőként december-februárban oltott idősek körében, főleg a társbetegséggel rendelkezőknél.
"A legkorábban közülük az egészségügyi dolgozók kaphatták meg, akiknek az őszi negyedik járvány-hullám megérkezése előtt fontos lenne az immunizálása. A hat hónapja, vagy annál régebben vakcinát felvevő idősotthonok lakói is veszélyeztetve vannak a szerintem ősszel érkező egyedik hullám kitörésekor. A legkorábban oltott 60 felettiek esetében érdemes lenne tesztelni, amiből kiderülhet, hogy védett-e az illető. De ha nincs antitestes immunválasz, akkor nagy valószínűséggel, nincs sejtes immunitás se, ezeket a személyeket lenne célszerű ezért újraoltatni".
A virológus professzor szerint erre az mRNS típusú vakcinák lennének a legmegfelelőbbek, még akkor is, ha az azt megelőzőek, inaktivált Sinopharm vagy adenovírus-vektoralapú Szputnyik, AstraZeneca, vagy Johnson & Johnson volt. Az eddigi tapasztalatok alapján nincs mellékhatása a különböző típusú vakcinák keverésének, sőt a virológusok kifejezetten ajánlják a vakcinák mixelését. Rusvai Miklós szerint a harmadik, erősítő oltással akár 1 évig védettek lehetünk a koronavírus ma ismert variánsai ellen.
A professzor úgy véli, minimum egymillió beoltott ember kellene még ahhoz, hogy elérjük a nyájimmunitást. Ebben az esetben 6,5 millió oltott és becslések szerint további mintegy 1 millió fertőzés útján védettséget szerzett ember lenne hazánkban. Ez összesen a 8,5 millió oltható magyarországi lakos 80 százalékát jelentené. Ha ezt szeptember végéig elérjük, akkor itthon megnyugodhatunk, ugyanis addig türelmi időt kaptunk a vírustól (itthon a magas átoltottság, a meleg, száraz idő, és a magas UV sugárzás miatt kevésbé terjed nyáron a fertőzés).
Egyelőre a 12-15 év közöttiek nagyjából 10 százaléka van beoltva. Hogy az őszi iskolakezdés ne kerüljön veszélybe, ennél a korcsoportnál is el kellene érni legalább az 50 százalékos átoltottságot, ahogy a 16-18 év közöttiek esetében.
A kormány álláspontja szerint hazánkban akkor fogják javasolni a harmadik oltás felvételét, ha erre lesz egyöntetű nemzetközi és hazai orvostudományi álláspont.Az ehhez szükséges vakcinamennyiség hazánkban rendelkezésre áll. Izraelben az Egyesült Arab Emírségekben és Oroszországban már elkezdték a harmadik oltások beadását. Nagy-Britannia, Németország és Szerbia pedig hamarosan döntést hoz a kérdést illetően. Szingapúr, Svájc, Indonézia és Thaiföld pedig megkezdte az ehhez szükséges oltóanyagok beszerzését.
Tudni kell, hogy a jelenlegi oltások védenek az eddig megjelent mutánsokkal szemben. Ugyan nem akkora mértékben, mint az eredeti, vuhani vírus ellen – ez az adott mutációtól és a vakcina típusától is függ – de a súlyos megbetegedéstől, a kórházi kezeléstől és a haláltól nagy valószínűséggel az összes megvéd
– tette hozá Rusvai.