Aktuális

Tévhit, hogy az influenza elleni oltás megbetegít

Bors

Létrehozva: 2020.10.22.

A szakemberek szerint minden eddiginél fontosabb, hogy aki csak teheti, oltassa be magát influenza ellen. Ez idén mindenkinek ingyenes, mégis sokan ódzkodnak tőle, főleg a közszájon forgó tévhitek miatt.

Tévhit, hogy az influenza elleni oltás megbetegít

Forrás: Getty

Már megérkeztek az oltóanyagok a háziorvosokhoz, október 20-tól pedig bárki ingyen beadathatja magának az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint. Ez most nagyon fontos, mivel akit a két vírus (Covid és influenza) egyszerre támad meg, annak dupla akkora esélye lesz arra, hogy örökre legyőzi a betegség. Sajnos az influenzaoltás körül még mindig sok a félinformáció, a mítosz és a félreértés, amiket a novekedes.hu gyűjtése igyekszik szerte­foszlatni.      

Tévhit: nincs még elég tapasztalata a gyáraknak a jó oltás legyártáshoz.

Tény: az influenzavakcinák sorozatgyártása az 1940-es években kezdődött. Azóta több milliárd adag oltóanyagot használtak fel szerte a vi­lágban.  

Tévhit: az oltás nem biztonságos, súlyosak lehetnek a mellékhatásai.

Tény: okozhat mellékhatást az oltás (bőrpírt, hőemelkedést), de csak átmenetileg.

Tévhit: hiába az oltás, úgyis megfertőzhet az influenzavírus.

Tény: az influenza-vakcina valóban nem nyújt teljes védettséget a betegség ellen, de sokkal kisebb az esélye a fertőzésnek, mint oltás nélkül. Az sem mellékes, hogy kevésbé súlyosak a tünetek, kevesebben kerülnek kórházba és halnak meg azok közül, akik az oltás ellenére is megbetegszenek.  

Tévhit: az oltástól is meg lehet betegedni.

Tény: a vakcinák elölt vírust tartalmaznak, azoktól pedig nem lehet influenzát kapni. Gyakran előfordul azonban, hogy más, lappangó felsőlégúti kórokozó aktiválódik az oltóanyag hatására.  

Tévhit: aki már volt az idén influenzás, annak felesleges kérnie az ol­tást.

Tény: az influenza-szezon téltől kora tavaszig tart. Aki tehát az idén már volt influenzás, az még az előző influenzaszezonban betegedett meg, az influenza vírusa pedig szezonról szezonra változik. Ezért is készül minden évben új összetételű oltás. A „tavalyi” tehát nem lesz jó, és aki korábban átesett influenzán, az sem lesz teljesen védett az új szezonban. Egy szezonon belül is többféle influenza vírustörzs fertőzhet. Általában egyszerre fertőz az A és B törzs, így ha valaki egyszer megfertőződött az egyiktől, még minden esélye megvan arra, hogy a másik törzs is megbetegítse.

Koronával együtt veszélyesebb 

Idén több okból is érdemes mindenkinek beoltatnia magát. Mivel jelenleg tombol a koronavírus-járvány második hulláma, legalább az ellen védjük magunkat, amire már van védőoltás, mivel ha mindkét fertőzést elkapjuk, akkor annak sokkal súlyosabb kimenetele lehet. Emellett a tünetek jelentkezése esetén az orvosoknak is könnyebb dolguk van, hiszen ha tudják, hogy a pá­ciens be van oltva influenza ellen, úgy már könnyebb felállítani a diagnózist.

Ez is érdekelheti!

Bizonyos szájvizek a koronavírus 99,9 százalékát hatástalanítják, de van egy kis bökkenő

A koronavírus második hulláma - Jobban kell vigyázniuk a szemüvegeseknek

– Ha mindkét fertőzést elkapjuk, akkor ezzel a szervezetünk már nehezebben birkózik meg, ezért legalább az ellen védekezzünk, ami ellen tudunk. A koronára még nincs, de az influenzára már van védőoltás, így legalább ezt adassuk be magunknak. Az is fontos, hogy ha nem tudjuk elkapni a fertőzést, akkor nem is fertőzhetünk meg másokat – hívta fel a figyelmet dr. Torzsa Péter háziorvos a Retro rádió műsorában.

Az influenzának is súlyos szövődményei lehetnek, például tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás, vesemedence-gyulladás vagy akár infarktus. Az oltás beadása után két hét múlva alakul ki a védettség, de még mindenkinek van ideje erre, hiszen még nem indult el a járvány.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek