Több olyan megoldás jöhet a koronavírus elleni védekezésben, amelyekhez nem szükséges elviselni a szuri fájdalmát. Emellett pedig sokkal könnyebben alakíthatjuk ki saját magunk a védelmet a kórokozó ellen.
Forrás: Pexels
A világon szinte az összes készítményt, ami megelőz egy betegséget – legyen az bármilyen – az esetek 99 százalékában tűvel adják be. A kutatók és a gyógyszergyárak most azon dolgoznak, hogy a koronavírus elleni védettséget mindenki, minél hamarabb megszerezze. Ezért olyan megoldásokat keresnek, amiket gyorsan le tudnak gyártani és eljuttatható a Föld minden pontjára. A Magyar Nemzet összegyűjtötte a jelenleg folyamatban lévő kutatásokat.
Az Iconovo nevű vállalat por alapú szeren dolgozik. A cég vezérigazgatója szerint a pornak és a szert a szervezetbe juttató eszköznek olcsó lesz a gyártása és könnyű a használata. A port ugyanis egy síp alakú inhalátoron keresztül, egyetlen mély levegővétellel juttatnák be a szervezetbe.
A „vakcinapor” a koronavírusban lévő vírusfehérjéket használja, ezért ellenáll a 40 fokos hőmérsékletnek. A szer rendkívül előnyös: könnyen szállítható, nem kell hozzá hűtőszekrény és a beadáshoz sem kellenek orvosok vagy nővérek. A port jelenleg is tesztelik, a koronavírus alfa és béta variánsa ellen eddig eredményesek a vizsgálatok.
Az Oravax Medical kifejezetten arra jött létre, hogy szájon át adható koronavírus elleni vakcinát fejlesszenek ki. A tablettán tavasszal kezdtek el dolgozni, hamarosan pedig elkezdődik a klinikai tesztelés. Az első szakaszba 24 oltatlan embert vonnak be, akinek egy vagy két kapszulát adnak. Ezután nézik meg náluk, hogy mekkora védettség alakult ki a szervezetükben.
Az anyavállalat vezérigazgatója szerint a tabletták ellenállóbban lesznek az összes variánssal szemben, mert az immunrendszert egyszerre három vírusfehérje ellen készítik fel. A cég olyan kapszulán is dolgozik, amely a beoltottak védettségét erősíti.
Szintén svéd cég a Ziccum, amely a meglévő és a jövőbeli folyékony vakcinákat alakítja át orrspray vagy tabletta formára. Az egydózisú oltóanyagot gyártó Janssen segít a kivitelezésben. Egyrészt az új technológiával könnyebb lenne a terjesztés, másrészt fenntarthatóbbá tenné a gyártási folyamatot, emellett pedig azok is megkapnák az immunitást, akiknek tűfóbiája van, vagy valamilyen oknál fogva nem kaphatnak hagyományos oltóanyagot.
Egy osztrák-ausztrál közös projektben koronavírus elleni orrsprayt fejlesztenek ki. A Carragelose nevű szert már klinikailag tesztelik. A hatóanyag a karragén tengeri moszatból származó molekula lenne, mellyel csapdába csalják a vírust. A spray azt akadályozza meg, hogy a koronavírus a nyálkahártya sejtjeihez kapcsolódjon.
Prof. Dr. Rusvai Miklós virológus a Borsnak azt mondta: rengeteg előnye lesz az új vakcináknak.
– Az új típusú oltóanyagokkal könnyebb dolgunk lesz. Mivel a por alapú, belélegzett anyag az orrnyálkahártyán keresztül, a tabletta pedig az emésztőszerveken keresztül szívódik fel, így a hagyományos, tű alapú oltásokkal ellentétben ezekben az esetekben nyálkahártya-immunitás is kialakulhat – részletezte a szakember.
Rusvai Miklós szerint sokakhoz eljuthatnak az új szerek, ráadásul nem is kell rájuk sokat várni.
– A por, az orrspray és a tabletta egyaránt stabilabban előállítható. Nem igényelnek hűtést, könnyebben tárolhatók és szállíthatók. A spray és por alapú anyagokon régóta dolgoznak, várhatóan ősszel a klinikai tesztelésük is elkezdődik. Ha pedig ezek sikerrel járnak, a jövő év elején forgalomba kerülhetnek ezek a fajta immunizáló szerek.