Aktuális

Turisták tartják életben Csernobil kutyáit

Bors

Létrehozva: 2020.03.21.

Évek óta vágytam oda, ahonnan 33 éve még mindenki menekült: az ukrajnai Csernobil és Pripjaty városába, ami még akkor is megdöbbentő képet mutat, ha az ember alaposan felkészül előre a katasztrófa sújtotta turistaparadicsomra.

Turisták tartják életben Csernobil kutyáit

Mint azt 1986. április 26. óta szinte mindenki kívülről tudja, Csernobil Kijevtől, Ukrajna fővárosától 130 kilométerre észak-északnyugatra fekszik a Pripjaty folyó partján. Bő két óra autózás után érkezünk meg Kijevből a 30 kilométeres zóna bejáratához, ami egy szabályos határátkelő a tiltott övezetbe.

A zóna 1986-óta szigorú katonai ellenőrzés alatt áll: belépés csak útlevéllel, és a Kijevben kiállított minisztériumi engedéllyel lehetséges, ráadásul minden turistát egyesével ellenőriznek. Számos fura fazon, influenszerek tolakodnak unott arccal a két szuvenírbolt között, holott mindkettő ugyanazt árulja, csak az út két oldalán helyezkednek el. Időközben idegenvezetőnk, Julia kiosztja mindenkinek a névre szóló, és sorszám szerint beregisztrált sugárzásmérőjét, amit nyakba akasztva a zóna teljes területén folyamatosan viselni kell.

Az ellenőrzés után robogunk tovább Csernobil városa felé. Útközben vezetőnk, Julia arról mesél, hogy mennyire hálásak az HBO nagy sikerű sorozatának, ami miatt megtízszereződött a turisták száma, és így a katasztrófa sújtotta terület egyik pillanatról a másikra lett Ukrajna első számú turisztikai bevételi forrása, évi ötvenezer látogatóval.

Azt is megtudjuk, hogy a harminc kilométeres zóna külső húsz kilométerén mára már a su­gárzás a normális értékre csökkent, és hogy ez a terület 2016 óta természetvédelmi terület, ahol nagy számban jelentek meg a vadlovak, farkasok és jávorszarvasok is, afféle vadrezervátumot alkotva.

A likvidátorok kegyetlen munkája és nagy hatékonysága ellenére is rengeteg a kóbor kutya a zóna területén. A turisták által befizetett összeg tíz százaléka minden utazásszervezőtől egy alapítványhoz kerül, ők így ebből a pénzből gondoskodnak a kutyák etetéséről és egészségügyi ellátásáról.

A természet az úr

Csernobil városa napjainkban egy újraéledő városka, ahol folyamatosan háromezer ember él, és dolgozik. Itt laknak az erőmű dolgozói, a zónát felügyelő és üzemeltető rendészek, katonák, a szivattyútelepen dolgozók és a villamos elosztó hálózat szakemberei.

Az atomerőmű megmaradt blokkjait hiába állították le végleg 2000 decemberében, az erőművet folyamatosan felügyelni kell, és a nukleáris fűtőanyagot még évtizedekig hűteni szükséges. Sőt az Ukrajna és Fehéroroszország közötti legnagyobb villamosenergia-elosztó csomópont is az atomerőmű területén áll, így szintén nem lehetséges a kiváltása.

A város után megérkezünk a tíz kilométeres zóna ellenőrzőpontjához. Itt már csak a hatósági engedélyeket ellenőrzik újra. Ez az a terület, ami az erőmű balesete után a legsúlyosabban szennyeződött főképp céziummal, stronciummal és plutó­niummal.

Egyes részeken a sugárzás már a normális szintre csökkent, de még így is maradtak úgynevezett forrópontok, ahol a sugárzás az egészségügyi határérték sokszorosa. A belső, zárt terület 40 százaléka örökre lakhatatlan marad, mivel a plutónium felezési ideje 24 ezer év.

A következő megálló a Csernobil-2 elnevezésű egykori szupertitkos katonai bázis, ahol a Duga-2 horizonton túli rakétaelőrejelző-rendszer működött. A rádiólokátor 150 méter magas, és 800 méter hosszú, és ez a radar volt hivatott megvédeni az erőműveket egy esetleges amerikai rakétatámadástól.

A szovjet vezetés még a radar létezését is titkolta, holott a méretei miatt és a környék legjobb gombászóhelye révén mindenki tudott a létezéséről. Amúgy is, érdemesebb lett volna az erőművet inkább a szocializmustól megóvni.

Pancsoló brit

A Duga radar után az Vljagyi­mir Iljics Atomerőműhöz haj­tunk. Útközben idegenvezetőnk elmeséli, hogy volt olyan csoportja, ahol az egyik angol turista, amint megérkeztek az erőműhöz, egyből belevetette magát a hűtőtóba. A túrát azonnal megszakították, a felelőt­len turistát pedig elvitték sugárzásmentesítésre.

Az erőmű sérült 4-es reaktorát befedő új szarkofág 2018-ban készült el – egészen döbbenetes látvány –, száz évre garantálja a sugárzásmentességet.

– Az első forróponttal itt találkozunk – figyelmeztet minket Julia. Az erőmű közvetlen környékén csak a betonon tartózkodhatunk, mert a füves terület már szennyezett, amit egy gyors méréssel be is mutat. Amíg a betonon nem jelez a mérő, addig az attól néhány centire, a fű fölé tartott műszer azonnal csipog.

A túra közben ebédszünetet tartunk az atomerőmű menzáján a sok munkaruhás dolgozóval és a náluk is több turistával. A menza területére szintén csak egy sugárzásmérő kapun keresztül lehet bejutni. A szürreális környezetben eltöltött ebéd után irány Pripjaty városa, utunk számomra legizgalmasabb része.

Kirakattelepülés

Pripjaty városa három kilométerre van az erőműtől, ami egykor a reaktor dolgozóinak és családjaiknak épült. 1986 előtt 50 ezer lakosa volt, igazi szovjet kirakatvárosnak épült, számtalan kényelmi és a szocializmusban igazi luxusnak számító funkció­val.

Kiváltságosnak számított, aki itt lakhatott, ahol a fizetések is négyszer nagyobbak voltak, mint bárhol máshol a Szovjet­unióban. Itt muszáj megjegyeznem, hogy Julia nagyapja likvidátor volt az erőmű balesete után, vagyis azon állatok gyilkolásával foglalkozott az emberéletek és a természet védelmében, amik a fertőzött területen éltek.

Ő mesélte az unokájának, ő pedig nekünk, hogy a népszerű Csernobil sorozatban a Halál-hídjának keresztelt átkelő valójában létezett, de senki nem nézte onnan az atomerőmű tüzét, így az sem igaz, hogy mindenki meghalt volna, aki aznap éjjel a hídon álldogált. A valóságban a rendőrség az elsők között zárta le a vasúti felüljárót, így oda a lakosok nem mehettek.

Tilos az érintés!

Pripjaty városának bejáratát szintén ellenőrzőpont védi. Idegenvezetőnk itt nyomatékosan felhívja a figyelmünket, hogy odabent ne érjünk semmihez, ne fogjunk meg semmilyen tárgyat, a „szuvenírek”gyűjtése pedig határozottan tilos!

– Sajnos erre is volt jó pár példa a közelmúltban – meséli Julia.

– Többtucatnyian gondolták már jó mókának a gázálarcok, játékok, könyvek, újságok hátizsákba csempészését, aminek természetesen az lett a következménye, hogy a kifelé kötelező sugárzásellenőrzésen fennakadtak – folytatja.

A rendőrség is folyamatosan járőrözik Pripjatyban, az illegális épületbe lépésért 500 hrivnya (5600 forint) helyszíni bírságot kell fizetni. 2012-óta ugyanis tilos a pripjatyi épületekbe lépni. A túravezetőket is GPS-szel figyelik a hatóságok, nehogy tiltott területre tévedjenek a turistákkal.

Ahol a madár sem jár

A város igazi posztapokaliptikus hangulatot áraszt, a területet teljesen benőtte az erdő, és teljes csönd uralkodik, még madár csipogását sem hallani. A házakat, épületeket, közintézményeket teljesen kifosztották. Egyrészt még a likvidátorok törtek össze minden berendezési tárgyat, hogy eláshassák sugárzásvédelmi okokból.

Másrészt a Szovjet­unió felbomlását követő zűrzavaros időszakban, a 90-es évek elején a zóna ellenőrzése lanyhult, így itt is megjelentek a fémtolvajok. A várost teljesen kifosztották, elvittek minden mozdíthatót, és a még fellelhető értéktárgyakat.

A város egyik híres épülete, az Azúr uszoda egyébként egészen 1998-ig üzemelt, és ez volt az utolsó épület, amit bezártak. Napjainkban már ez is teljesen romos állapotban van. A városban eltöltött több óra barangolás után elindulunk kifelé a zónából, amit a kora tavaszi sötétedés még hátborzongatóbbra va­rázsol.

A földcsere sem segít

Hazafelé áthajtunk az úgynevezett Vörös-erdő területén, ami a legszennyezettebb területnek számít a mai napig. Hiába cserélték ki a földet háromméteres mélységben és irtották ki a teljes erdőt, a talajvíz miatt folyamatosan szennyeződik a terület.

Ez még mindig olyan mértékű sugárzás, hogy amikor kocsival áthajtunk a területen, mindenkinek bejelez a dozimétere. Pripjaty ikonikus kőtáblája is a Vörös-erdő mögött van, így itt csak nagyon kevés időt töltünk el.

– Ez az a terület, ahová sohasem mennék be, pedig még a régi szarkofág alatt is jártam – mondja Julia. Kifelé mind a tíz, mind a harminc kilométeres pontnál kötelező az egész test sugárzását mérő ellenőrzőkapu használata, ami nélkül nem is lehet elhagyni a zónát.

A kocsinkat egy katona kézi műszerrel gondosan körbeméri, majd a legvégén a nyakunkba akasztott sugárzásmérőt is egyesével megnézik a szakemberek. Az enyém 0,2 microSievertet mutat, ami szerencsére nem sok, ha azt vesszük, hogy a földön a normál háttérsugárzás napi 0,8 microSievert.

Időközben teljesen besötétedik, így elindulunk vissza Kijevbe. A buszban mindenkit gyorsan elnyom az álom, de előtte még abban megegyezünk, hogy ha fáradtak is, de nagyon boldogok vagyunk, és egyszer ide még visszatérünk! 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek