Aktuális

Villámkereszthuzat viszi ki a koronavírust - Napi 3-5 alkalommal levegőfrissítés szükséges

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.10.25.

Bár az időjárás most nem sok jóval kecsegtet, rá­adásul az óraátállítás miatt hamarabb is sötétedik, semmiképp nem szabad elfeledkezni a szellőztetésről. A friss levegő minden nyavalyát segít távol tartani, ami a járvány idején fontosabb, mint valaha.

Villámkereszthuzat viszi ki a koronavírust - Napi 3-5 alkalommal levegőfrissítés szükséges

A szellőztetés kardinális kérdés, főleg ilyenkor, amikor már hűvösebb az idő. Kétféle embertípus van: aki felismeri, hogy kell a friss levegő, ezért gyakran szellőztet, a másik pedig, aki húzza a száját a hideg miatt, és jó, ha naponta egyszer kinyitja az ablakot. A koronavírus-járvány miatt most különösen fontos a szellőztetés, főleg olyan helyeken, ahol többen tartózkodnak egy légtérben, az irodákról nem is beszélve, de a hideg miatt nem mindegy, hogy hogyan csináljuk.

Ki kell menni a helyiségből

Felmerül még az örök kérdés is: hogyan és mennyit szellőztessünk, ha például beteg is van a lakásban? Vannak, akik szerint kevesebb alkalommal és ideig szabad ilyenkor kitárni az ab­lakot.

A szellőztetés minden esetben csak akkor jó és hasznos, ha két egymással szemben lévő ablakot nyitunk ki – kezdte a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos. – Ha jönnek a mínuszok, akkor 4-5 perc is elegendő, de plusz 10-15 fokban akár negyed­órára is ki lehet tárni az ablakokat. Ennyi idő alatt garantált a levegőben lévő vírusok számának csökkenése. Kereszthuzat idején lehetőleg ne tartózkodjon senki a helyiségben. Amennyiben beteg van a lakásban, még fontosabb a kereszthuzat. Ha a beteg nem képes kijönni a szobából az állapota miatt, jól be kell bugyolálni, és úgy nyugodtan rá lehet nyitni az ablakokat 5-8 percre – mondta el a doktor, majd hozzátette, hogy napjában minimum 3-5 alkalommal érdemes kereszthuzatot csinálni a lakás különböző pontjain. A háziorvos szerint a környezeti hőmérsékletre is nagyon oda kell fi­gyelni. – Éjjel ne legyen túl meleg a lakásban – maximum 18-19 fok –, mert olyankor a legkönnyebb meghûlni, ha ettôl melegebb szobában vagyunk, és megizzadunk. Napközben sem szabad, hogy a szobahőmérséklet 20-21 fok fölé emelkedjen.

A túl száraz levegő kedvez a vírusnak

Nehéz eldönteni, hogy az otthoni levegő páratartalma mekkora, hiszen ez a kinti időjárás függvénye is. A túl száraz, de a túl párás lakás sem jó a járvány alatt.

Körülbelül 55-65 százalékos páratartalom a megfelelő egy lakásban. Ehhez vannak különböző készülékek, amelyek párátlanítják vagy párásítják a lakás levegőjét attól függően, mire van szükség. A túl száraz levegő kiszárítja a nyálkahártyát is, amin ennek hatására könnyebben megtapadnak a kór­okozók, köztük a koronavírus is. A lakás levegőjének nedvesítésére számos megoldás van. Például felmosás után is megnövekszik a levegő nedvességtartalma, ahogy felszárad a padló. De a száradó ruhákkal is könnyen lehet pótolni a hiányzó nedvességet – fűzte tovább a háziorvos. Ha viszont a szoba párás, ezek a praktikák csak tovább rontják a helyzetet. Ilyenkor, ha teheti, ne szárítsa bent a ruhát, és felmosás után alaposan szellőztessen ki. A magas páratartalom elleni egyik legjobb megoldás a gyakori szellőztetés.

2-3 naponta portalanítson

Dr. Bense doktor szerint a porszívózás, portörlés és a tárgyak fertőtlenítése is segít a vészterhes időkben, ha pedig távozik a vendég, azonnal szellőztessen.

A bútorokat, tárgyakat két-három naponta érdemes enyhe fertőtlenítő kendővel áttörölni – magyarázta a szakember, aki szerint a vendégek jelenléte után feltétlenül fontos az alapos szellőztetés és a tárgyak, kilincsek alapos fertőtlenítése.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek