Ne aggódjon, nincs lemaradva, bőven talál még nyári tábort a gyereknek.
Évről-évre fejtörést okoz a szülőnek, hogy hova adja be a gyereket nyáron, milyen táborba küldje. A kérdés azért is kardinális, mert több szempontból vizsgálják a kínálatot: legyen elég program, jó legyen az étkeztetés, ne szenvedjen hiányt a lurkó semmiben, és még az ára is megfeleljen a pénztárcának.
A Táborfigyelő statisztikái alapján a sport-, az angol- és a kaland táborok a legnépszerűbbek, de a „hagyományos” lovas- és kézműves táborokat is a korábbi évekhez hasonlóan sokan keresik. Idén az extrém táborok is hódítanak: például a dzsungel vagy katonai tematika, amikor is nomád körülmények között élhetnek a gyerekek katonai ruhában, kifestve, de ide tartozik már az úgynevezett offline tábor is, ami annyit tesz: nincs mobilozás.
Idén valamivel többen, 60 százalékban választják az este haza menős napközis táborokat. Ennek két oka lehet, hogy mivel nincs vacsora és szállás költség, ezért kedvezőbb az ára, és a kínálat is nagyobb
– mondta a Borsnak Tóth Béla a tábor-összehasonlító portál vezetője.
Sok szülő kiválasztja a tábort, de a jelentkezést nem adja le, mert várnak a járvány miatti hivatalos bejelentésekre.
– Ez azért veszélyes, mert ha a táboroztatók nem látják, hogy van elég jelentkező arra a turnusra, akkor nem indítják el azt a hetet, vagy akár az egész tábort. A gyerekek pedig nem biztos, hogy beférnek más helyekre, mert azok abban az időben már akár órákon belül elfogyhatnak. Várakozni azért nem érdemes, mivel nincs anyagi kockázat, mert ha a koronavírus miatt mégsem indulhatnak a táborok, akkor minden előleg forintra visszajár, hiszen a táborszervezőknek nem érdeke, hogy rossz hírük terjedjen – magyárazta a Tóth Béla.
Minden szervezőnek kötelessége bejelenteni, hogy tábort szervez és a hatóság ellenőrzi is, hogy betartanak-e minden előírást és szabályt. Így mindenképpen legálisan működő helyre fizessük be a gyereket. A Táborfigyelőnél regisztrált táborokat előszűrik. Ha valaki nem innen választ, akkor nézzen utána, hogy ki a szervező, a befizetett előlegről kérjen számlát és kössön megállapodást, hogy milyen programokkal készülnek, ami aztán számon kérhető.
A szervezők 70 százaléka nem emelt árat idén, vagy csak minimálisan.
– Egy ottalvós heti tábor átlagára 53-55 ezer forint, a napközis hétfőtől-péntekig 30-35 ezer, de nagy az árolló a piacon. Van olyan ottalvós táborunk, ami alapítványi támogatással évek óta 26 ezer forint, de van 300 ezres is. Fontos lenne, hogy a szülők ne csak ár, hanem ár-érték arányban válasszanak. Minél több impulzus éri a gyereket, annál jobb – magyarázza a Tóth Béla.
Vannak offline táborok, ahol kifejezetten tiltott „okos” eszközök bevitele, hogy a táborra koncentrálhassanak a gyerekek. Ugyanakkor napi szinten egy-két órás időpontban a táborvezetőt fel lehet hívni és odahívják a gyerekeket.
– Van olyan tábor, ahol ilyen korlátozás nincs, de a vezetők dolga olyan program készítése, hogy a gyerekeknek ne jusson eszébe telefonálgatni. A szülőktől önkontrollt kérnek, hogy a programból, amiben jól érzik magukat, ne szakítsák ki őket egy SMS-sel – árulta el a szakértő. A látogatás kifejezetten nem szerencsés, mert felesleges honvágy ébresztő.