Összefoglaltuk a gyerekgyártás tudnivalóit: módszerek a peteérés idejének meghatározására a hőmérőzéstől a méhnyak helyzetének vizsgálatáig. Egyéb hasznos tanácsokat, praktikákat is olvashatnak a gyermekre vágyó párok: például hogy milyen gyógyteákat érdemes fogyasztani, vagy érdemes-e gyertyaállásba állni a nőnek szex után.
A petesejt megtermékenyítésre alkalmas élettartama az ovuláció pillanatától számolva 12-24 óra. A teherbe esést az ezt megelőző 12-14 és a követő 20-24 órában történő szex segíti.
A peteérés általában a „következő” menstruációd első napjától visszafele számolva a 14. napon történik. 28 napos ciklus estében tehát pont félidőben van. 30 napnál a 16. nap körül. Előfordulhat azonban rendkívüli peteérés is. Akinek nem rendszeres a menstruációja, az elég nehezen tudja megállapítani, mikor van a peteérése. Különböző módszerekkel azonban ilyenkor is be lehet határolni a megfelelő időszakot. Ilyenek az ébredési hőmérséklet mérése, a hüvelyváladék vizsgálata és az ovulációs teszt alkalmazása.
A peteéréskor az érett pete kilökődik a tüszőből a petefészekbe, majd innen halad a petevezetéken keresztül a méhbe. Van, aki érzi, mikor van peteérése, van, aki nem. Kilökődéskor enyhe alhasi fájdalmat érezhetsz az egyik oldalon. Egyeseknél a peteérés enyhe vérzéssel, barnás maszatolással járhat. A mellfeszülés és a megnövekedett libidó is jelzésértékű lehet. Tudósok szerint ezeken a napokon még az öltözködésünk, vásárlási szokásaink is megváltoznak a cél érdekében.
A hődet minden reggel még az ágyban, azonos időben, minimum 6 óra alvás után, ébredéskor kell mérni hüvelyben vagy szájban a nyelv alatt. Nem ajánlott hónalj alatt mérni, az nem megbízható. Hagyományos hőmérőt este kell lerázni, mert a rázogatás növeli az alaphőt és elrontja a mérés eredményét. Ovuláció előtt hirtelen esik a testhőmérséklet, peteérés utáni napon pedig megemelkedik a progeszteron szint, ami pár tizedfokos hőemelkedést okoz. (Ez kb. 0,4 C fokot jelent, van, akinél kevesebbet). Sajna ebből csak utólag tudhatod meg, mikor volt ovulációd, de több hónapos megfigyelés jó támpontot nyújthat. Ha nem történt megtermékenyülés – a menstruáció előtt vagy annak első napján a hőd ismét visszaesik.
Ebből is meg lehet állapítani a peteérés idejét, mert a váladék peteérés során hígabbá és bőségesebbé, tojásfehérje-szerűvé, nyúlóssá, átlátszóvá válik. Pisilés előtt egy darab vécépapírral felfogva könnyen megvizsgálható, azonban aktus után 24 órán át az eredmény nem mérvadó.
Kézmosás után egy vagy két ujjal felnyúlva hüvelyedbe kitapintható a méhnyak. Ovuláció alatt nagyon egyszerű elérni, előrébb csúszik, lágyabb és enyhén nyitott, tapintása pedig a fülcimpáéhoz hasonló. A terméketlen időszakban viszont kemény, zárt, érintése pedig olyasmi érzés, mintha az orrod hegyét tapogatnád.
Mikroszkópos - A ciklus első időszakában a megnövekedett ösztrogén kiválasztás változást okoz a nyál és a méhnyakban keletkező váladék összetételében és kristályosodási képében. A nyál és a cervixváladék kristályosodását az ösztrogén okozza bizonyos koncentráció felett. Ez a tüszőrepedés előtt 3-4 nappal következik be, és az azt követő 3-4 napig tart, azután csökkenni kezd. A nyál és a váladék csak a fogamzásképesség 6-8 napos időtartama alatt kristályosodik, és jellegzetes, erősen szálkás, páfránylevelekre emlékeztető képet mutat. A nem fogamzásképes időszakban, amikor kristályosodás nem történik, nagyszámú körkörös és amorf alakzat látható.
Vizeletes- ezeket a gyanús napokon minden reggel el kell végezni, és így elvileg a termékeny nap megtalálható. Sajnos azonban ez a csúcs igen gyorsan alakul ki, és hamar csökken, és mi nem is a vérben kialakult, hanem késéssel a vizeletben megjelenő csúcsot mérjük, gyakran már későn. Ezek a tesztek piszok drágák. Van, aki kétfelé vágja őket, így tovább tartanak.
A peteérés orvosi úton való megállapítása. Talán nem igényel magyarázatot.
És végül jöjjön még néhány a teherbeeséssel kapcsolatos tudnivaló, praktika és vizsgálat, a teljesség igénye nélkül.
E szerint a külső és belső izmaink megmozgatásával jelentősen meg tudjuk változtatni szervezetünk hormonális állapotát. A torna az alhas, a belső hasi és gátizmok és a farizmok megmozgatásával éri el gyógyító hatását. A mozgás fokozza az adott terület vérkeringését, így több vitamin, hormon és más életfontosságú anyag jut a „célszervekbe”. Ez a belső női nemi szervek egészséges működését eredményezi, de visszahat a központi hormonális szabályozó, a hipofízis működésére is. A mozgás során létrejött altesti vérbőség akár a petevezetékek letapadását is oldhatja, így egyes esetekben megszüntetheti a meddőség okát. Segíthet többszörös vetélés után is, mivel a gyakorlatok alkalmasak a méh izomzatának erősítésére, így lehetővé teszik a magzat sikeres kihordását. A sport amúgy is hasznos, kivéve a kemény versenysportokat, amik könnyen szétzilálják a ciklust.
Talán írni is felesleges, kiegyensúlyozott, vitamindús étrend ajánlott. Ha a testtömeg-indexed 20-30 között van, minden ok. A vitaminok közül a folsav és a C-vitamin (jó, ha cinkkel együtt) kiemelkedő jelentőségű a teherbeeséskor és terhesség elején, és fontos a B12 is. Rengeteg komplex terhesvitamin van a piacon, ezekben minden vitamin és ásványi anyag megtalálható, ami csak szem-szájnak ingere. Egyesek szerint hízásra hajlamosíthatnak, de ez készítményenként és személyenként specifikus. Ezen kívül kevés koffein, minimális (vagy nulla) alkohol és nulla nikotin a jelszó.
Cickafarkteát, és a palástfüvet (ebből max. 2 csészével egy nap, mert májkárosító) lehet inni a peteérésig. Mentatea is ugyanekkor javasolt. Barátcserje az egész ciklusban hatásos. A prolaktinszintre hat, ám hatása csak három hónap után jelentkezik.
Próbáld mellőzni az antihisztaminokat és az orrdugulás elleni szereket. Ezeket ugyanis az orrüregben felgyülemlő váladék mennyiségének csökkentésére fejlesztették ki, de a méhnyaknyákra is hatást gyakorolnak. Ez utóbbi pedig fontos szerepet játszik abban, hogy a spermiumok eljussanak a méhen át a petevezetékbe, ahol a megtermékenyítés megtörténhet.
Az olyan gyulladáscsökkentő szerek, mint az ibuprofen és az aszpirin, szintén gátolhatják a peteérést, illetve a megtermékenyült petesejt megtapadását a méhfalon. Használj inkább paracetamol tartalmú készítményeket.
A 3. napi vérvétel mutatja meg az aktuális ciklus alaphormon szintjeit. Ha ez a nap hétvégére esik, akkor megengedhető a 2. vagy 4. napon levenni a vért. A következő a 21. napon esedékes. FSH, LH, Ösztradiol, Progeszteron, TSH, T3, T4, tesztoszteron, DHEAS értékeket nézik.
Közkeletű hiedelem, hogy a fogamzásnál számít a testhelyzet. A mély behatolás esetleg könnyítheti a spermiumok dolgát. Az ondósejtnek át kell úszniuk a méhnyak nyílásán keresztül a méhbe, majd a petevezetékbe, ahol a petesejt van. Logikusnak látszik, hogy ez lejtőn lefele könnyebb lenne, de ettől függetlenül tény, hogy ondósejtek pozíciótól függetlenül találhatók a méhben 20 perccel a közösülés után, és több millió spermium igyekszik még oda ekkor. Tehát nyugodtan hagyd ki a gyertyaállást, de ha negyed órát heverészel aktus után az már bőven elég a „fiúknak”.
A spermiumok akár 72 órán át is életképesek a női szervezetben. Általában a kétnaponta történő szeretkezést ajánlják legalább a 20. napig, de biztosan az sem árt, ha peteéréskor három napon át naponta legalább egyszer ágyba bújtok az apajelölttel. A túl gyakori szex néhány férfinál állítólag ronthatja a spermák minőségét. Sok férfi kényszer hatására nem szeret szexelni, jó, ha nem feltétlenül tudatod petéd állapotát az aktus előtt.
Állítólag nem tesz jót, ha melegen tartják a zacsit, így a forró fürdő és a szűk alsó kerülését tanácsolják sokan. 37 fok körül tartott spermiumok mozgása károsodhat, a 42-45 fokos vízben negyed óra mozgásképtelenné teheti a spermákat. Elméletileg megfelelő spermiumszámmal rendelkező férfiaknál azonban ezek felesleges korlátozások. Van, aki nem javasolja a mobiltelefon zsebben hordását és a laptop ölben tartását sem számukra. Hasznos lehet viszont az egészséges életmód (dohányzás abbahagyása, vitamindús étkezés, vagy vitaminszedés) C-vitamin és a cink javasolt nekik is.
Amennyiben egy fogamzóképesség szempontjából egészséges pár minden szempontból az ideális időpontban él házaséletet, a kívánt teherbeesés valószínűsége 25-30 százalék az adott hónapban. A párok negyedének az első hónapban sikerül összehozniuk a trónörököst, 60 százalékuknál fél éven belül, mintegy 15 százalék esetében pedig egy év, vagy ennél hosszabb idő szükséges.
Center