Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezetője szerint a tetvek 30-40 évente hullámszerűen megjelennek. Most is jönnek. Invázióról hallani. Óvodások, iskolások szülei a közeljövőben indulhatnak a patikába tetűirtó cuccért és telefonálhatnak a munkahelyre: Bocs, főnök, tegyük át a meetinget. Tetves a gyerek.
Ha a fejbőr viszket (például a fülek mögött) és rajta (a fülek mögött) apró, tojás alakú, szürkésfehér serkéket találsz, illetve ha ezzel egy időben a fejbőrön vörös, kiütésszerű foltok láthatók, bingó. Tetű. Kicsi, szürke és hat lába van, amikor kikel.
Kép forrása: http://www.parasidose.com/hu/head-louse-01.html
Ellenőrizni lehet úgy is, hogy a vizes, bebalzsamozott hajat átfésüljük hátulról előre fültől fülig haladva egy nagyon sűrű fésűvel (vagy speciális, ún. „tetűfésűvel”) úgy, hogy a fésű érje a fejbőrt is. Egy papírzsepkendővel vagy papírtörlővel rendszeresen le kell törölni a fésűt és figyelni, hogy vannak-e tetvek a papíron.
(Vigyázat: a poszt olvasása közben jelentkező fejviszketés még nem a tetvesség tünete, csak a tetűposztíró ármánya.)
A fellelt tetveket egyesével való kiszedegetés után agyon kell nyomi.
A tetűirtó szerek igazából nem hatékonyabbak a fésülésnél, viszont védettséget adnak az újrafertőződés ellen. Legalább két héten át, minden nap fésülni kell a hajat. A fésűt jól rá kell nyomni a fejbőrre fésülés közben. Van egy spéci tetűfésű a célra, ez fém, nagyon sűrű fogazatú holmi, és a patikában lehet hozzájutni.
A tetűirtószerek közül állítólag a legjobb a malathiont tartalmazó oldat. A gyógyszertárban többfélét is árulnak sampon vagy oldat formájában. Az oldat állítólag jobb a samponnál, mivel ez érintkezik a leghosszabb ideig a tetűvel és a városi legenda szerint nem árt tovább a fejen hagyni, mint a leírásban áll (hacsak nem okoz allergiás reakciót).
Indulhat a nagymosás és fertőtlenítő túra is. Lesz otthon mindjárt rend és patikatisztaság. (Amint megszáradt a ruhahegy.)
A hajszobrászati cuccok esetében:
Tetűmentes óvodai és iskolai évet mindenkinek!