Elérkezett a november, számomra mérföldkő-időpont. Egyrészt tavaly novemberben kezdtünk el 'nagyon' gyereket akarni. Úgy értem, onnantól kezdve vezettem komolyan a naplómat a fertilityfriend alkalmazásban, és tettünk meg mindent, amit a párok meg szoktak tenni.
A másik dolog, ami miatt a november mérföldkő, hogy eredeti terveimben úgy gondoltam, ha nem is jön össze elsőre, azért novemberre már tuti a harmadik trimeszterben leszek. Vannak ilyen izék, szerintem nem csak a meddőséggel kapcsolatban, amikor az ember visszanéz, és úgy érzi, hogy valahol valami félrecsúszott, és ezt mennyire nem így tervezte. Tudom, tudom, hülye vagyok, nem verseny. Jobb napokon nem is izgat, rossz napokon átsuhan rajtam az önsajnálat. Szerencsére amilyen hamar jön, olyan hamar tovább is áll, és amíg ez így marad, addig nincs baj.
Azért egy pillanatra megállok a naplóval, és visszanézve összefoglalom, hogy mi az, amit eddig megtettem magamért, és mi az, amivel az orvostudomány, vagy legalábbis a tudomány a segítségemre sietett. Bár, végigtekintve a listán, a “sietett” szó egy kicsit ironikus.
Dolgok, amiket az orvosok illetve az egészségügyi rendszer elérhetővé tett, javasolt, engedélyezett... és amit nem:
Dolgok, amiket én kutattam fel, olvastam utána, követeltem ki vagy valósítottam meg:
Szóval itt tartunk most, illetve itt tartottunk november elején. Nem, még véletlenül sem állítom, hogy az orvosok hülyék, hogy nem értenek a dolgukhoz, hogy találgatnak, vagy hogy lehúzásra játszanak. Főleg, hogy itt a meddőségi kezelés eddig érintett része egy az egyben a biztosításom számlájára ment, volt pár dolog, amit többkörös engedélyezési folyamat után tudtam csak megcsináltatni, de fizetni semmiért nem kellett. Még önrészt sem. A lombikot is fizeti a biztosító, nyáron változtatták meg a szabályokat, addig két egészséges gyerekig mindent fizettek (gyógyszereket persze nem, de a kezeléseket igen), nyár óta két gyereken túl is több mint a költségek 50%-át a biztosító és az állam fizeti.
Viszont visszatekintve abszolút azt a konklúziót kell levonnom, hogy nem először, és egészen biztos vagyok benne, nem utoljára, tulajdonképpen az öngyógyítás valamilyen fajtája folyik. Az orvosoknak egyszerűen nincs ideje, energiája egyéni ügyeket látni, egyéni problémákkal és körülményekkel. Van egy rakat sablon, amit elő tudnak húzni a fiókból, de ha a beteg egyik sablonba se fér bele, akkor így járt. Belepasszírozzák az egyikbe, jobb esetben abba, amelyikből csak egy kicsit lóg ki, és onnantól térdre, imához, hogy semmi jóvátehetetlen nem fog történni, maximum nem javulnak a panaszok. Azt most hagyjuk talán, hogy mennyire voltam én fontos etikai szempontból a hihetetlenül túlzsúfolt rendszerben a három gyerekemmel, mert hajlandó vagyok elvi vitába belemenni arról, hogy a szűkös idő- és energiakereteket elsősorban arra fordítsák, akiknek nincs még egy gyerekük sem. Persze elvileg ugyebár, mert azért azt rossz néven vettem volna, ha erre hivatkozva elzavarnak (vagy tulajdonképpen ez történt?). De ha már azt mondják, hogy oké, elvállalunk (mert muszáj), akkor azért nem teljesen bírom beemelni, hogy miért nekem kell minden vizsgálatot elemezni, értelmezni, rákérdezni, utána olvasni, vitatkozni (ó igen, ezt nagyon szereti az orvos is, de a betegnek is egy örömmámor ám úgy elindulni az orvoshoz, hogy remeg a keze az idegtől, mert pontosan tudja, hogy itt kérem vitatkozás lészen, nem is kicsi). Hát persze, keressen az ember másik orvost....aha, ahogy azt Móricka elképzeli, azért az a fizetősben sem úgy van, hogy szállok orvosról orvosra, mint az Alzheimeres méhecske, van nekem az A. orvos, és a B. egy second opinion erejéig, onnantól kezdve privátban tessék próbálkozni...
Szóval röviden: sok-sok minden történt az elmúlt egy évben, jó dolgok és rossz dolgok. Megismertem egy pár nagyon kedves, nagyon segítőkész embert, és megismertem olyanokat is, akik nem igazán álltak a szakmájuk csúcsán, vagy egyszerűen csak rohadtul nem voltak motiváltak valóban segíteni. Megismertem magamat is, tudom, hogy baráti és családi támogatással egyedül is fel tudok állni a gödörben, és van energiám és képességem kimászni onnan. Újra megtapasztaltam, hogy az internet egy jó dolog, és a 'nem olvasok utána, mert csak összezavarodom/megijedek’ dolog nekem nagyon nem jön be, és óva intek mindenkit attól, hogy felkészületlenül vágjon bele bármilyen egészségügyi kalandba. Az ördög nem alszik ugyanis, a 100% bizalom olyan luxus, amit manapság már senki nem engedhet meg magának.
Innen indulunk tovább, a következő állomás egy újabb beszélgetés a lombikos orvossal, a hiszteroszkópia eredményével a kezünkben, és reményeink szerint az utolsó látogatás a lombikprogram valódi, tényleges megkezdése előtt.
Meni