Az élet ihli a posztokat időnként, nekünk két hete tönkrement egy laptopunk, pontosabban a winchestere adta be a kulcsot. Azon tartja ugye az ember a fontos dokumentumait meg például a pótolhatatlan családi fotókat, már ha szokása lementeni ezeket az SD kártyáról, aminek rossz szokása mentés-törlés nélkül, hogy a legmeghittebb pillanatokban kiírja a fényképezőgép kijelzőjére, hogy „Memory card full”, tehát ha valami újat akarunk megörökíteni, akkor valamit törölni kell – ami nem árt, ha valahol máshol azért megvan, hacsak nem Micike fényképezte tízes sorozatban mondjuk a körmeit vagy a macskája farkát, túlexponált, életlen és érdektelen képek tömegét állítva ezzel elő.
A szőrvíz rendes volt, két-három napig kerregtette a masinát mindenféle algoritmusokkal, mit lehet megmenteni a tönkrement alkatrészből, hiszen voltak rajta adatok bőven. A mi esetünkben nem túl sokat – a következő lépés már maximum a világhírű Kürt sokat csodált adamentési eljárása lett volna, ha valakinek van nagyon sok pénze, vagy esetleg egy megfelelően felturbózott lakásbiztosítása (mivel van olyan biztosító, aki magánszemélynek és cégnek is kínálja a Kürt szolgáltatását, a díjat beépítve a biztosításba). Vagy pedig lehet reménykedni, hogy nem ez volt a fontos adatok egyetlen lelőhelye, megvannak azok máshol is.
Miután kissé lehiggadva végiggondoltam (első gondolatom az infarktus volt), mit veszíthettem el a gépről (például egy rakat BA poszt „kéziratát” is, de azokat hűségesen őrzi a net például), infarktushatáron elkezdtem kotorászni a másik gépen, de főleg az elsődleges mentőhelynek számító hordozható winchesteren. Mivel munkáséveim nagy részét technológiai cégeknél töltöttem (ahol ráadásul úgynevezett „mission critical” adatokkal dolgoztunk, ahol több, mint kínos lett volna az adatokat csak úgy elveszíteni műszaki hiba miatt) és ott beleverték a fejembe a biztonságos adattárolás és mentés szabályait és fontosságát, így azt hiszem, az átlagosnál jobban jöttünk ki a dologból, amihez némi mázli is járult, például, hogy a notebookra 2014-es képeket már nem nagyon mentettünk, mert lassúnak találtuk, inkább vacakoltunk a felcsatolható kártyaolvasóval az asztali gépen, mivel az egyik fényképezőnknek már évek óta nem műkszik az USB csatlakozója, tehát menteni úgy lehet, hogy kártya ki, és valami eszközzel beolvasom - a beépített kártyaolvasó inkább a notebookok sajátja.
Én a tanultak kb. harmadát alkalmaztam csak otthon, de az is viszonylag kielégítő eredményt hozott. Másoktól hallottunk rémtörténeteket, ahol a nemrég született baba újszülöttkori fotóiból kb. az maradt meg, amit vagy felraktak a FB-ra, vagy másoknak küldtek emailben, de meséltek megsemmisült profi fotós portfólióról, szőrén-szálán eltűnt, háromnegyedkész, sürgős határidős szakdolgozatról, nagy nehezen összeszedett piackutatási adatok megsemmisüléséről, nem is szólva az egyszerű vagy védett aprócska szöveges fájlról, amiben jelszavak, felhasználói azonosítók lapultak.
Ha nem akarsz úgy járni, ahogy ők, legalább annyit tégy meg, mint korábban én. A mentési rendszerünk nem épp atomfizika és igazából nem 100%-os, de a lényeget eddig megőrizte, úgyhogy megosztom veletek, pár külsős jótanács kíséretében.
És végül: ha a gyereknek kezébe nyomtuk a fényképezőt/kamerát/mobilt/notebookot/tabletet, és történik valami, utólag már kár vele üvöltöznünk, a hunyók főleg mi vagyunk, akik odaadtuk neki a méregdrága masinát. Főleg ha a tartalmát sem mentjük rendszeresen.
Vakmacska
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán. Tetszik?