A mai gyermekek már beleszülettek a digitális világba, számukra ez a közeg már természetes, ők magabiztosan használják a különböző kütyüket és könnyűszerrel alkalmazkodnak az újdonságokhoz. Mi, felnőttek gyakran csak kapkodjuk a fejünket és álmélkodunk, amikor a hároméves, olvasni nem tudó gyerek simán böngészi a Youtube-on a rajzfilmeket, vagy a tízéves gyerek játékprogramot ír. Ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk gyerekeinket online, egyrészt nekünk is lépést kell tartani a digitális fejlődéssel, másrészt szabályoznunk kell az eszközhasználatukat.
Jó, ha már akkor felállítjuk a szabályokat, amikor a gyereknek először adunk a kezébe digitális kütyüt, de fontos, hogy később is tudjunk az online tevékenységeikről. Ehhez természetesen szükség van a támogató családi légkörre, amikor a gyerek tud és mer is hozzánk fordulni az örömével, a problémáival, és azt is jelzi, ha esetleg bajba került. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány megfontolandó szabályt, melyek olvasni tudó gyerekek mobilhasználatának szabályozásában segítenek. (A kütyüzés előnyeire és hátrányaira most nem térünk ki.)
Akár tetszik, akár nem, az okostelefonok ugyanúgy az életünk részei, mint a hűtőszekrény vagy a mosógép. Tehát nem a tiltás a megoldás, hanem az, hogy megtanítsuk a gyerekeinket a biztonságos használatra. Ezzel a témával későbbi cikkeinkben még foglalkozunk.
Tünde
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?