Egyik ismerősöm kisfiának harmadszorra lett középfülgyulladása. Az anyuka nagyon el van keseredve, mert ez a betegség igencsak megkeseríti az életüket. A gyermekorvos fül-orr-gégészhez irányította a kisfiút, hogy kiderüljön, van-e valami szervi oka a visszatérő betegségnek. Dr. Kovács Tibor gyermekorvossal arról beszélgettem, mik lehetnek az okai a visszatérően jelentkező középfülgyulladásnak.
A vissza-visszatérő középfülgyulladás sajnos gyakori jelenség. Ilyen esetekben meg kell keresni a hajlamosító tényezőket, mondja a gyermekorvos. Lássuk, mik lehetnek ezek és milyen megoldások kínálkoznak a problémákra:
A 2, 4 és 12 hónapos korban beadott pneumococcus elleni védőoltás a középfülgyulladás egyik gyakori kórokozója elleni védettség kialakításában játszik szerepet.
A középfülgyulladás során a dobhártya mögött váladék található, amely belülről feszíti azt, és ha a dobhártya nem tud ellenállni a váladék nyomásának, akkor akár át is lyukadhat. Ennek a megelőzésére javasolták korábban a dobhártya átszúrását, mely során egy lándzsaszerű eszközzel pici bemetszést ejtenek, és ezen keresztül ki tud ürülni a váladék. Előnye, hogy a kis metszés könnyebben regenerálódik, és kisebb heget hagy maga után, mintha magától szakadt volna át a dobhártya. Ennek a beavatkozásnak az alkalmazása már Magyarországon is visszaszorulóban van.
Attól, hogy a gyermek középfülgyulladását korábban felszúrással kezelték, nem lesz nagyobb esélye az újabb középfülgyulladásra. A megfogalmazás úgy pontosabb, hogy akinek korábban előfordult már ilyen betegsége, az hajlamosabb lehet a középfülgyulladásra, ám nem a szúrás miatt, hanem a fentiekben részletezett okok fennállása esetén, tájékoztat dr. Kovács Tibor.
Nálatok előfordult, hogy többször volt a gyermeknek középfülgyulladása?
Tünde
További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán.
Tetszik?