2019. január 1-től a tartósan beteg gyermeküket otthon ápolók számára új ellátási forma létesült, a GYOD (Gyermekek Otthongondozási Díja). Összege bruttó 100 ezer forint, és a gyermek életkorától függetlenül folyósítható (egyelőre). Mi is beadtuk az igénylésünket, és a tapasztalatokról osztanék meg pár szösszenetet.
A kitöltendő, leadandó papírok jól hozzáférhetők a témával kapcsolatos internetes oldalakon, de az illetékes járási hivatalnál (ahova be is kell nyújtani a kérelmet) adnak is nyomtatványt hozzá.
Szükséges:
Ha ezek a dokumentumok rendben vannak és elfogadják a kérelmet, következő lépésként szociális szakértő bevonása történik. Ő veszi fel a kapcsolatot az igénylővel, időpontot egyeztet, és otthoni körülmények között, a gyerek jelenlétében vizsgálatot/szemlét tart. Nálunk előbb sikerült időpontot összehozni a szakértővel, mint ahogy erről hivatalos tájékoztatást kaptunk volna (lassú volt a posta). Pontosan érkezett, feltett pár kérdést, valamit jegyzetelt, közben Petyát nézegette, aki nem különösebben reagálta le az érkezését. Olyan volt a helyzet, mint egy kérdezz-felelek. Kb. 10 percet, ha itt volt, már sokat is mondok.
Mielőtt elment, még rákérdeztem, hogy erről nem kellene-e kapjak valami papírt, de a válasz az volt, majd hivatalos úton értesítenek. Annyit azért elmondott, hogy biztos meglesz annyi pontszám, hogy kapjunk pénzt, és dolga végeztével elment. (Végül is emiatt a tíz perc miatt nem ment aznap Petya oviba – tök jó!) A pontszámoknak is utánanéztem egy kicsit. Ilyenkor az önellátásra való képesség mértékét nézik. Több szempontot is figyelembe vesznek – étkezés, öltözködés, tisztálkodás, vécé-, illetve pelushasználat, mozgáskorlátozott-e illetve, hogy a köznevelési intézmény igénybevétele az ápolást végző személy rendszeres közreműködését szükségessé teszi-e. Egy-egy témára max. 4 pontot lehet kapni. A 4 pont azt jelenti, hogy az adott dologra nem képes az ápolásra szoruló gyerek. Összesen 28 pontot lehet kapni, mi 22-t kaptunk (no comment…) Ez a pontszám bőven meghaladja a minimum 8 pontot, így az önellátásra képtelenség fennáll (sajnos), és a szakértő szerint is jogosultak vagyunk az otthongondozási díjra. Mint mindennek, ennek a papírnak is van érvényességi ideje, ami a vizsgálat idejétől számított 5 év.
A folyamat a mi esetünkben kissé hosszúra nyúlt – gondolom, a fellebbezés miatt (?! :D), így a január 11-én leadott kérelmem alapján az otthongondozási díjra való jogosultságot május 10-én állapították meg. Azt az információt kaptam, hogy az óra (és a pénz) január 11-től ketyeg, így az első utaláskor ezt is beleszámítják majd, de utána havi szinten bruttó 100 ezer Ft fog járni – így is történt. A bruttó 100 ezer forintból a nyugdíjjárulék levonásra kerül (kivéve, ha nyugdíjjárulék kifizetésére nem kötelezett személy igényli), így kilencvenezervalamennyi lesz az a díj, amit megkapunk. De csak akkor, ha Petyára más ellátási díjat ÉN nem igénylek – GYES, ápolási díj… Mert, ha ilyen is van, akkor csak a két összeg közötti különbözetet adják oda.
Mint más jellegű támogatásnál, így itt is felülvizsgálatot tartanak – kétévente legalább egyszer. Amennyire én tudom, azok, akik januárban beadták az igényüket, és még év elején meg is kapták a határozatot az elfogadásról, nyár végén-ősszel már átmennek egy felülvizsgálaton. Hogy miért? Mert jól hangzott, ez, hogy kapja meg minden érintett a pénzt, csak időközben kiderült, hogy kisebb a keret, mint ahányakat megillet a juttatás (minő meglepő…) Ja, és pár betegséget ki is fognak venni a listáról, hogy így csökkentsék a jogosultak körét…
Pankuci