Bár Magyarországon nincs jelen a világjárványt okozó koronavírus, kutatásunkból kiderül, a választ adó édesanyák jelentős része tart attól, hogy elkapja gyermeke a betegséget. Facebookon feltett kérdésünkre az édesanyák több mint húsz százaléka válaszolta azt: retteg, hogy gyermekét megfertőzi a koronavírus. Kell-e ettől félnünk? Mit kell tudni a koronavírusról és mit tehetünk annak érdekében, hogy megőrizzük egészségünket? Dr. Kovács Tibor gyermekorvossal, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet orvosigazgatójával foglaltuk össze röviden a tudnivalókat.
Először is fontos kiindulnunk abból a tényből, hogy beszélgetésünkkor (02.04. 14:00h) nincs Magyarországon koronavírussal fertőzött beteg! Lényeges hozzátenni azt is, hogy a nemzetközi WHO, valamint az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC) ajánlásai érvényesek Magyarországon is, ami jelen esetben azt jelenti, hogy egységes, követhető eljárásrend alapján kísérjük figyelemmel a betegség alakulását, mondja dr. Kovács Tibor.
A koronavírusok, melyek az embert és több állatfajt (pl. denevér, macska, teve) betegíthetnek meg, lipid burokkal rendelkező, egyszálú RNS vírusok. Elektronmikroszkópos képükön jellegzetes, koronára emlékeztető szerkezet figyelhető meg. A koronavírusok - mint arról már hallhattunk – képesek állatról emberre is terjedni. Napjainkban hét koronavírusról tudjuk, hogy embert is megbetegíthetnek. A tünetek az enyhétől a súlyosabb légúti megbetegedésekig változó súlyosságúak lehetnek. A 2019 végén, a kínai Wuhanban kialakult járvány hátterében egy újonnan kialakult vírust azonosítottak, amely a bétakoronavírusok családjába tartozik, és 2019-nCoV néven említik.
A koronavírusok jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal direkt vagy indirekt kontaktussal terjednek.
A betegség lappangási ideje a jelenlegi adatok szerint átlagosan 7 nap (2-14 nap).
A jelenlegi adatok szerint a betegség tünetei az influenzáéhoz hasonlítanak: köhögés, láz, fejfájás, gyengeség – egyes esetekben - légzési nehézség, tüdőgyulladásra jellemző radiológiai eltérések mutatkozhatnak. A betegség lefolyása lehet enyhe, de súlyos tüdőgyulladás, intenzív kórházi ellátást igénylő állapot is kialakulhat.
Akik a közelmúltban nem jártak a fertőzött területeken, és családtagjaik sem, valamint nem kerültek közvetlen kapcsolatban a fertőzött területeken járt személyekkel, azoknak nem kell a betegség kialakulásától tartaniuk. Amennyiben betartjuk a javasolt higiénés tanácsokat és az előírt járványügyi megelőző lépéseket, nagy valószínűség szerint nem kell félnünk attól, hogy elkapjuk a koronavírust.
Jelenleg a gyakori kézmosás és a higiénés szabályok betartása jelenleg az egyetlen védekezési mód a koronavírussal szemben, gyógyszer vagy oltóanyag egyelőre nem érhető el.
Amennyiben a fenti tüneteket észleljük gyermekünkön (vagy magunkon), keressük fel háziorvosunkat, de nyugodjunk meg, valószínűleg banális vírusfertőzést vagy influenzát állapíthat meg a kezelőorvos, aki tájékoztat bennünket a szükséges teendőkről. Betegség esetén semmiképp ne vigyük gyermekünket közösségbe! Nemcsak azért, mert a gyermek fertőzheti meg társait, hanem azért sem, mert az ő szervezetének is épp elég, ha egy kórokozóval kell megküzdenie - hívja fel a figyelmet a gyermekorvos.
Tünde