"Zéró Szeparáció! Összefogás a jobb ellátásért! A szülőknek mindig legyen helye koraszülött és beteg újszülött babájuk mellett!" - hangoztatja a Melletted a helyem Egyesület alelnöke, Nagy Lívia. Kollégáival egy globális kezdeményezéshez csatlakoztak hazánkban, melynek célja, hogy a koraszülött és beteg újszülötteknek lehetőségük legyen a szüleikkel lenni, még a jelenlegi járványügyi helyzetben is.
A koronavírus globális elterjedése és a járványügyi intézkedések bevezetése óta rengeteg visszajelzés érkezett az Egyesülethez arról, hogy a hivatalos ajánlások ellenére nagyon sok szülő küzd a járvány miatt a koraszülött intenzív osztályokon hatályba lépett látogatási korlátozásokkal.
Sajnos a koraszülött osztályokon érvényben lévő gyakorlat nem minden intézményben támogatja a szülői jelenlétet, ami ezeknél a piciknél létfontosságú. Ráadásul “ahány kórház, annyi szokás”, van, ahol napi tíz percet tartózkodhatnak bent a szülők, van, ahol pár órás együttlét is megengedett, míg másutt akár 24 órában is ott lehetnek a gyermekük mellett a szülők és aktívan részt vehetnek a gondozásukban is, ami koraszülöttek esetében kijelenthető, hogy feltétlenül szükséges az egészséges életkezdéshez. A szeparáció hosszú távon egészségügyi és fejlődési zavarokat okozhat az újszülötteknél, illetve a szülő mentális egészségét is befolyásolja.
„Nem kétséges, hogy a betegek és a személyzet biztonságának mindig első helyen kell állnia, de a koraszülöttek egészséges életkezdetéhez szükség van a folyamatos szülői jelenlétre, még a világjárvány idején is"
- hangsúlyozta Dr. Nádor Csaba, a Semmelweis Egyetem Szülészeti Klinika Üllői úti PIC osztályvezető főorvosa, a Melletted a helyem Egyesület elnöke.
Fontos, hogy olyan evidenciákon alapuló ellátási formák, mint az anyatejes táplálás, a bőr-bőr kontaktus továbbra is elsődleges szerepet kaphassanak minden pici életében. Ennek elérésében, de legalábbis a jelenlegi helyzet egységesítésén dolgozik a Globális Összefogás az Újszülöttek Ellátásáért (GLANCE) együttműködve a Melletted a helyem Egyesülettel. Az összefogás támogatja és segíti a korábban érkezett és /vagy beteg újszülötteket és szüleiket, valamint az újszülött gondozásban dolgozó szakembereket, azzal a céllal, hogy család és betegközpontú ellátás megvalósulhasson a kórházi ellátás során a COVID-19 világjárvány idején is.
Anide