Egy múltkori „import” szüléstörténet kapcsán merült fel, hogy mennyire akarjuk mostanában kontrollálni az érzelmeinket. Látványosan rosszul éljük meg, ha valamelyik túlcsordul – a féktelen öröm, az elszabadult harag, a szűkölő félelem, a végtelen szomorúság. Túlcsorduló vagy csak kimutatott érzelmeink miatt „betegnek” vagy „deviánsnak” is bélyegezhetjük magunkat, vagy mások minket. Nézzünk meg akkor egy alapérzelmet – a haragot. Dühösnek lenni nem jó, se nekünk, se másoknak, látszólag csak a baj van vele. De kitűzhetjük-e célnak, hogy sose legyünk dühösek, semmiért sem? És mi van, ha egy időszakban szinte folyamatosan dühösek vagyunk, és mindenre felcsattanunk?
Azért a düh érzelmét pécéztem ki, mert anyaként és nőként mintha ez okozná a legtöbb bajt, ettől intenek nagynénik és nevelési tanácsadók – jajj, nehogy kiabálj vele - miközben alapjában véve a düh ugyanolyan érzelem és reakció, mint nevetni, megijedni, tüsszenteni vagy hasonló. Jön és elmúlik.
"Lehetséges, hogy az első düh akkor keletkezik, amikor a gyerek éhes lesz. Mert a méhben soha nem volt éhes. Amikor egy újszülött éhes, azt sem tudja, hogy mi az, és ez nem kellemes. Kellemetlen. Meg akarja változtatni ezt a helyzetet. A motiváció a düh mögött mindig az, hogy változást akarunk. Aki düh nélkül akar élni, az őrült. Olyan, mintha nem akarna többé nevetni. A düh pontosan olyan természetes, mint a nevetés. Persze, el lehet kerülni azokat a helyzeteket, körülményeket, amikben nevetnék. Ha mondjuk, én nem akarok nevetni, akkor nagyon kell vigyáznom magamra, és abban a pillanatban, amikor látom, hogy valami vicces történik, menekülnöm kell, különben elnevetem magam. Vagy elmegyek egy pszichológushoz, hogy tanítson meg arra, hogyan ne nevessek. Vannak, akik azzal keresnek sok pénzt, hogy „megtanítanak” embereket arra, hogyan ne legyenek dühösek, és kontrollálni tudják a dühüket. Ez pont annyira lehetetlen, mint kibírni nevetés nélkül. Szerintem az, ami hasznos lehet a dühvel kapcsolatban, hogy meg kell tanulni elkerülni az olyan helyzeteket, amikben mindenki dühös lenne. Eddig azoknál, akik amiatt jöttek hozzám, mert nem tudták kontrollálni a dühüket, mindig kiderült, hogy én magam is dühös lettem volna abban a helyzetben, amiben ők dühösek voltak." (Feldmár András)
Paul Hauck amerikai pszichológus egy egész (bár nem túl vastag) könyvet szentelt a témának. Főleg annak, hogyan lavírozzuk ki magunkat a pitiáner felhorgadásokból, mit kezdjünk mások őrjöngésével, és mi a különbség a határozott fellépés és a dühös tombolás közt. Nincs kifejezetten az anyákra vagy nőkre vonatkozó gondolat ugyan benne, de néhány hasznos tippet találtam benne akkor, amikor úgy éreztem, magamnak és másoknak is árthat, ha túl gyorsan és túl sok mindenre eldurran az agyam, ennek azonnal jelét és hangját is adom – de mégse érem el, amit akarok. Volt ilyen korszakom.
Hauck attól óv, hogy minden pitiáner frusztráció hatására törni-zúzni akarjunk, magunkat hergeljük fel, meggondolatlan cselekedetekkel és súlyos következményekkel, csak mert úgy érezzük, igazunk van, vagy méltánytalanság ért bennünket, és járna nekünk valami jobb sors vagy bánásmód. Hauck szerint a dühöt kiváltó frusztrációk többsége simán elviselhető dolgokból áll, amelyet érett, felnőtt ember képes úgy kezelni, hogy azzal se magának, se másoknak ne ártson. Ez szerinte tudatosítható és gyakorolható, magunk és környezetünk üdvére.
Viszont.
Feldmárnak alighanem igaza van abban, hogy a dühnek igenis van funkciója az ember életében - pontosan az, hogy energiát adjon a változtatáshoz. Más kérdés, hogy az ősi megküzdési reakcióink nem túl hasznosak a legtöbb mai, haragot kiváltó helyzetben. Ütni, elmenekülni, vagy behódolni (és közben magunkban puffogni tehetetlenül)? Egyik se tűnik túl kifinomult reakciónak. Ha változtatni kéne, akkor valami mást kell ehhez használnunk – a logikánkat, a stratégiai problémamegoldó vagy diplomáciai képességeinket, a tárgyalástechnikánkat, stb. stb. Ha a dühből agresszió lesz, abból hosszabb távon (vagy akár azonnal!) csak még több baj keletkezik. (Popper Péter szerint rövid távon ugyan mindig nyer az agresszió a kulturáltság-erkölcs-empátia hármassal szemben, hosszú távon azonban önmagát is elpusztítja…) És néha bizony fel kell állni...és valamit nagyon határozottan csinálni, vagy épp hogy nagyon határozottan mondani, hogy NEM.
Ha gyereket nevelsz, olyan nincs, hogy ne legyél dühös, soha.
Lehetsz dühös azért, mert változtatni KELL, de jelenleg tehetetlennek érzed magad.
Lehetsz dühös, mert már százszor elmondtad, és mégis.
Begurulhatsz és kiborulhatsz, mert halálosan fáradt vagy és kimerültél, és jön az utolsó csepp a pohárban.
Lehetsz dühös, mert a világ tele van mindenféle értelmetlenséggel, ami akadályoz, bosszant, utadba áll.
Lehetsz dühös, mert azt érzékeled, hogy direkt ki akarnak veled tolni, szándékosan bosszantanak. (És még az is lehet, hogy igazad van…)
És ez mind tökéletesen rendben van.
Ne hidd el, hogy anyaként kizárólag túláradó örömöt, feltétlen és állandó kedvességet, rendíthetetlen nyugalmat szabad tanúsítanod. Nem kerül a saját érzelmi életed „off” állásba, pusztán mert megszültél, továbbra is leszel hol szomorú, hol kétségbeesett, hol dühös. Is.
Kérdés, hogy mi okból, ezzel mit kezdesz, és mennyire gyakoriak a dühös epizódok – mert gyerekként egy kiszámíthatatlanul tomboló fúria mellett felnőni tényleg nem valami kellemes.
Valamint: szegény gyerek mit tegyen és hogyan kezelje a saját dühét, ha tőled sose látja, hogy te hogyan kezeled. Illetve, ha rettegsz a saját dühödtől, és kínosan kerülsz minden felcsattanást (van ilyen ismerősöm, a légynek se ártott sose, de látványosan igyekszik a lehetőségét is kizárni, hogy ő bármin dühös legyen…aztán néha, mint a rugós dobozból, mégis előugrik belőle valami mély, feldolgozatlan sérelem), akkor fogja-e a gyereked úgy érezni, hogy ő se lehet dühös, vagy legalábbis ne mutassa a haragját? (Lányoknak sok helyen még mindig "illetlen" dühösnek lenni...)
Bevallom őszintén, nem mondhatom, hogy az út végén lennék. Az utóbbi pár évben ugyan megritkultak az igazán dühös epizódjaim, ennek az egyik oka, hogy megszűnt az a fajta állandó nyomás és túlterhelés, ami a kisgyerekes éveimet többnyire jellemezte. Utólag felismertem, hogy dühösen kiborulni a legtöbbször sikerült, ha már halálosan fáradt voltam, és a megoldanivalók meg csak jöttek és jöttek. És ettől dühös lettem – valójában magamra, de általában azon csattant, aki szerencsétlen ezt az utolsó szalmaszálnyi problémát vagy feladatot elém hozta. Azért, hogy SEGÍTSEK. Oldjam meg. Megbízott bennem. Én meg ordítottam, mint a fába szorult vérfarkas, tehetetlenségemben, arra kondicionálva, hogy nincs olyan, hogy elfogyott az erőm. De olyan sincs, hogy ezt bevalljam. Fut még valakiben ez a program?
Gyerekes mindennapokban a begurulásnak számos forrása lehet, a tipikusak saját megfigyelés szerint:
És felnőttként valamit kezdeni kell a haragunkkal, akármi ugrasztotta elő. Sajnos a düh kifejezetten testi, fizikai jelenség, legjobban valamilyen mozgással, akcióval lehetne levezetni. Az ilyenkor kapott energiával kellett őseinknek megvédeni a családot a barlangi medvétől (vagy elfutni előle), szembeszállni a bántalmazóval, átugrani az akadályt és hasonlóak. De mit kezdjünk vele egy félkész mateklecke, egy értetlen hivatali ügyintéző, egy idegesítő közlekedési helyzet, vagy egy házastársi nézeteltérés során? Hát, nem sokat.
A kisgyerek ösztönösen toporzékol, fut, dobál dolgokat, vagy levágja magát a földre és rúgkapál. Levezeti az energiát, amit kapott a szervezetétől, de amit nem képes a kívánt (vagy akár fel se ismert) változásra fordítani.
Felnőttként már meg kell értetni a testünkkel, hogy nincs veszély, nincs szükség plusz fizikai erőre, nem kell megverni senkit, és senki elől nem kell utolsó erőnkkel elfutni sem. Rengeteg mentális gyakorlat és tapasztalat kell ahhoz, hogy ezt kellő gyorsasággal megértessük magunkkal, mert amikor már ott van, akkor kezdeni kell valamit vele.
Otthon még hagyján, püfölhetsz párnát (nem a gyereket…), futhatsz a ház körül, nyomhatsz fekvőtámaszt (nekem van családtagom, aki ezt teszi). Ha kellő tér van körülötted, akkor esetleg a hangod is kieresztheted (a gyerektől kellő távolságban, ellenkező irányba…), vagy dobolhatsz is. A postán, a hivatalban, a közlekedésben ezt sem.
Feldmárnak ismét igazat adva: egy csomó helyzetet csak MEGELŐZNI lehet. A többinél azt sem, csak a lehető legkisebb kárral túlélni.
A pszichologizálást elkerülendő, gyakorlatias, saját/mások tapasztalatából és ilyen-olyan "szakirodalomból" raktam össze olyan lehetőségeket, amiket megfontolhatunk a düh és harag pusztítás nélküli túléléséhez.
Vannak-e neked vagy valakinek a környezetedben gondjai az indulatkezeléssel? Impulzív, szélsőségesebb érzelmeket megélő típus-e a gyereked (lásd korábbi könyvajánló?) Zajlik-e hangosan otthon a zélet? Ennek ellenére az alaphangulat derűs? Ha nem, mit tennél, hogy több legyen a vidámság és/vagy a nyugalom?
Vakmacska
Felhasznált források:
Feldmár András: Félelem, düh, agresszió és szex
Popper Péter-Ranschburg Jenő-Vekerdy Tamás: Az erőszak sodrásában
Füredi Júlia: ELÉG. Kiégtem - most hogyan tovább?
Dühmegfigyelő (és szétpukkantó) gyakorlat: Laár András