„Védőnő Before” – a várandósság időszaka
A terhesgondozást Magyarországon a szülész-nőgyógyász szakorvos, a szülésznő, a családorvos és a védőnő együttesen végzik. A gondozás legfőbb célja, a terhesség alatt, hogy te és a magzatod a legnagyobb biztonságban, megfelelő egészségügyi állapotban készülhessetek fel a szülésre, születésre.
A védőnő a gondozásba vétel időpontjától a terhesség gondozását végzi a tanácsadóban és a családok otthonában is. A családgondozási tevékenység tehát a gondozásba vétellel kezdődik. A védőnő a gyermekét váró anya egészsége és magzata egészséges fejlődése érdekében rendszeres és egyénre szabott gondozást végez a szülésig. Az első találkozás általában a 12. hétig kell, hogy megtörténjen. A védőnői tanácsadáson a terhesség alatt összesen nyolc alkalommal kell részt venned, minden hónapban egyszer.
Amikor kopogtat a jó hír, hogy babát vársz és már túl vagy az első nőgyógyászati vizsgálaton is, ahol ő mindent rendben talál, a magzati szívhang is detektálható, akkor az orvos kiad egy igazolást, amivel fel kell keresned a lakóhelyed szerinti területileg illetékes körzeti védőnőt a gondozásba vétel céljából. A védőnő a találkozás során kiállítja a babás időszak „üzenőfüzetét”, az úgynevezett terhesgondozási kiskönyvet, amely 9 hónapon keresztül tartalmazni fogja az összes terhességi vizsgálati leletedet, eredményeidet.
A védőnő végigkíséri a 9 hónapos babavárást, folyamatosan felkészít a szülésre és a baba gondozására. Tanácsokkal lát el téged, minden kérdésedre megpróbál válaszolni.
A védőnő által elkészített vizsgálatok meghatározott rendben zajlanak. Az anamnézis felvételét követően fizikális, laboratóriumi, illetve egyéb terhességi vizsgálatokat is végez a tanácsadóban.
Minden tanácsadás alkalmával a védőnő elvégzi az alábbi vizsgálatokat:
Ezeken a vizsgálatokon felül havonta egyszer a tanácsadás alkalmával a védőnő elvégzi a
medencekörfogat mérését a 24. terhességi héttől kezdve, a szeméremcsont és a méh felső széle közötti távolságot a 20. terhességi héttől kezdve, amely érték a méh méretét hivatott mutatni. A vizsgálathoz csak le kell feküdni, lehetőleg üres hólyaggal. Ekkor a méh fundusát kitapintva mérőszalaggal megmérik a távolságot a szeméremcsont felső széléig. A vizsgálat célja a magzat fejlettségének külső méréssel történő megállapítása.
Trimeszterenként elvégzendő még az emlők megtekintése, szükség esetén tapintása, az emlőmirigy állomány előzetes ellenőrzésének céljából.
Magzati szívműködés vizsgálatot a védőnő a 16. héttől végez, valamint a rendszeres vizeletvizsgálat és a vércukormérés is az ő feladata.
A terhesség alatt a védőnő rendszeresen – legalább 5 alkalommal - látogat meg otthon is. Az első látogatás a gondozásba vételtől számított 2 héten belül meg kell, hogy történjen és a várandósság utolsó hónapjában kéthetente kell kiérkeznie, hogy a közeledő szülés jeleit is figyelhesse.
Végigkísér tehát ezen a nagyon izgalmas időszakon, folyamatosan konzultál a gondozást végző szülész-nőgyógyász orvossal, segít a várandós nőket illető családtámogatási formák meghatározásában és igénylésében, igény esetén a szülés tervezésében is részt vesz. A munkája fontos része a várandósság zökkenőmentes megélésének.
P.P.