Ha valaki, hát én tudom, hogy a fogszabályozás nem kis vállalás – sem a gyerekek, sem a szülők részéről. A 15 éves ikerlányaim, Vanda és Mira, sikerrel fejezték be a fogszabályozási mizériát, és bár eleinte izgultunk, ma már csak azt bánom, hogy nem kezdtük el korábban ezt az egészet. Az ő tapasztalatuk (és a miénk) alapján szeretném megosztani, hogy miért érdemes időben lépni, és hogy mennyi előnye van ennek az egésznek – nemcsak a tökéletes mosolyuk miatt!
Őszintén, én is azt hittem, hogy a fogszabályozás csak a maradó fogaknál jön szóba, de kiderült, hogy ez egy tévhit. Vanda és Mira 6 éves koruk körül kerültek először fogszabályozó szakorvoshoz. Akkor még csak tejfogaik voltak, de a szakorvos már látta, hogy később torlódások és állkapocsproblémák lehetnek. Szerencsére idejében kezdtünk el egy egyszerű, kivehető készüléket használni, ami sokkal könnyebbé tette a dolgokat.
Döbbenet, de a fogszabályzást akár már 4 éves korban el lehet kezdeni. Persze ez nem mindig szükséges, de egy szakértő szűrővizsgálata sokat segíthet abban, hogy elkerüljük a későbbi, komolyabb gondokat. Az állcsont növekedését és a fogak előtörését gyerekkorban még könnyebb befolyásolni, ezért a legtöbb esetben ilyenkor elegendő egy kivehető fogszabályzó.
A korai kezelés nem csak esztétikai kérdés. A torlódott fogak sokkal nehezebben tisztíthatók, ami később fogszuvasodást vagy ínyproblémákat okozhat, a fogorvosi széket sokkal többet látogattuk volna úgy, mint az egyenesbe hozott új fogsoraikkal fogjuk.
Nálunk Mira például eleinte alig tudott rendesen harapni, és a beszédében is volt némi bizonytalanság. A fogszabályozás nemcsak ezeket a gondokat oldotta meg, hanem sokkal magabiztosabbá is tette őt. Érdemes erre a hosszú távú hatásra is gondolni, amikor azon töprengünk, hogy belekezdjünk-e.
Hogyan működik a fogszabályozás?
A fogszabályozás lényege, hogy a fogakat és az állcsontot a megfelelő helyre tereljük. Ez lassú, fokozatos folyamat, ami türelmet igényel – mind a gyerekektől, mind tőlünk, szülőktől. Vandánál például az egyik első fogszabályozó alig fél év alatt csodát tett: az állcsont fejlődése elindult a jó irányba, és már nem volt szükség komolyabb beavatkozásra.
Amikor később rögzített készüléket kaptak, emlékszem, hogy Mira nagyon lelkes lett attól, hogy választhatott színes gumikat a fogszabályozójához. Ez apróságnak tűnhet, de a gyerekeknél sokat számít, hogy valamilyen menő dolognak érezzék, és ne tehernek.
Szűrés, szűrés, szűrés! Szerintem nem lehet elég korán elkezdeni a rendszeres fogászati vizsgálatokat. Mi évente vittük a lányokat, és ez nagyon sokat segített, így időben tudtuk elkezdni, lényegesen kevesebb nyafi mellett tudott végigérni a folyamat.
Vanda és Mira mostanra gyönyörű, szabályos mosollyal büszkélkedhetnek, és én is nyugodtabban alszom, mert tudom, hogy ezzel az egészségüknek is jót tettünk. Ha valamit megtanultam az elmúlt években, az az, hogy a fogszabályozás nemcsak a gyerekek mosolyáról szól, hanem - bármennyire túlzónak is hat - a kényelmesebb felnőttkorukról.
Érdekességek és tények a fogszabályozásról, amiket gyűjtögettem a folyamat során:
Gigász Gitta