Bezzeganya

Ezek a fogászati ellátások járnak ingyen a gyerekeknek

Címkék
fogászatfog
Bezzeganya

Létrehozva: 2025.02.23.

Fogorvoshoz menni a legtöbb gyerek (és az összes felnőtt) számára nem épp az év legfényesebb napja. De ha már muszáj, legalább ne fizessünk érte feleslegesen! A jó hír, hogy a társadalombiztosítás rengeteg fogászati kezelést fedez a csemete 18 éves koráig – de vannak azért kivételek. Nézzük, hova fordulhattok, milyen kezeléseket kaphattok térítésmentesen, és mik azok a pluszköltségek, amikkel számolni kell.

Ezek a fogászati ellátások járnak ingyen a gyerekeknek

Hova mehettek gyerekfogászatra?

Ahogyan a háziorvosoknál és a gyerekorvosoknál, úgy a fogorvosok esetében is területi ellátási kötelezettség van. Magyarul: lakcím alapján tartozik hozzátok egy rendelő, ahova ingyenesen mehettek. Ha viszont szimpatikusabb egy másik fogorvos, elméletben hozzá is mehettek – de csak akkor, ha ő vállalja az ellátást. Ha igen, akkor ott is ugyanazokat az ingyenes kezeléseket kapjátok, mint a saját „körzeti” rendelőben.

És mi van, ha hétvégén vagy este fájdul meg a fog? Sürgős esetben bármelyik fogorvoshoz be lehet esni, akkor is, ha nem a saját körzetetekben van.

Fontos! Ne felejtsétek otthon a TAJ-kártyát, mert enélkül a rendelőben is csak széttárt karokat kaptok, nem fogászati ellátást. Ha a gyerek 14 év feletti, akkor a TAJ-kártyán kívül még egy fényképes igazolvány is kell.

Milyen fogászati kezelések ingyenesek?

Bár a fogászat drága dolog, sok alapvető ellátásért nem kell fizetni, akárhány éves is a páciens. A TB finanszírozza például az alábbiakat:

A sürgősségi ellátás ingyenes. Ide tartozik, amikor egy tejfog vészesen fáj, egy gyulladt fogat meg kell nyitni, vagy egy baleset után sürgős beavatkozásra van szükség.

Szűrővizsgálatok: Megadott időközönként lehet menni ellenőrzésre, ami szintén az ingyenes kategóriába esik.

Fogtömések: Ha lyukas a fog, akkor a régi, ismerős amalgám vagy a menőbb, modern esztétikus tömés is térítésmentesen jár.

Gyökérkezelés: Na, ez már valóban bizarr egy gyerek esetében, de mondjuk örüljünk annak, hogy ha mégis bekövetkezik, akkor ingyenesen végzik el, de a miheztartás végett, csak évente egyszer. Ha egy naptári éven belül több fog esetében is szükséges a kezelés, az már a fizetős kategória lesz.

Fogsebészet: Ha ki kell húzni egy fogat, az is ingyenes.

Fogkőeltávolítás: Bár sokan nem tudják, de ezt is térítésmentesen végzik.

Ínyelváltozások kezelése: Ha az íny problémás, a kezelésért nem kell külön fizetni.

Barázdazárás: A maradó fogak védelmét segítő beavatkozás szintén finanszírozott.

Egészen 18 éves korig térítésmentes minden fogászati alap- és szakellátás (kivéve a fogtechnikai költségeket). Ha valaki 18 után még középiskolába vagy szakképző intézménybe jár nappali tagozaton, akkor továbbra is él a kedvezmény.

Viszont! Bár az orvosi munka ingyen van, ha valamilyen fogtechnikai eszközre (pl. fogpótlásra) van szükség, azért már fizetni kell. Szerencsére a NEAK (azaz a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) támogatást nyújt ezekhez, aminek mértéke változó.

És mi a helyzet a fogszabályozóval?

A fogszabályozás sem teljesen ingyenes, de 18 éves korig részleges támogatást kapnak a gyerekek. Ez azt jelenti, hogy:

  • A fogorvosi munka ingyenes.
  • A készülék árát és a menet közbeni igazításokhoz használt kiegészítőket viszont részben a szülőknek kell állniuk.

Ez a támogatás eszközönként változik, és a NEAK időnként frissíti az árlistát. Szóval, mielőtt beleugranátok a fogszabályozásba, érdemes tájékozódni az aktuális támogatásokról és árakról.

Bunyós gyerekek, túl magas mászókák – a fogpótlással hogy állunk?

Ha valami miatt (például baleset miatt) rögzített vagy kivehető fogpótlásra van szükség, akkor:

  • Az orvosi munkadíj ingyenes.
  • A technikai költségekre van némi támogatás, de marad saját költség is.

Ez főként azoknál a gyerekeknél lehet érdekes, akik fiatal korban elveszítenek egy fogat, és szükség van rágóképességük helyreállítására.

Amit mindenképp érdemes megjegyezni:

  • Sürgősségi ellátás? Ingyen van.
  • Lyukas fog? Tömés ingyen.
  • Fogkőleszedés? Térítésmentes.
  • Gyökérkezelés? TB finanszírozza – évente egyszer.
  • Fogszabályozás? Részleges támogatás jár rá.
  • Fogpótlás? Orvosi munka ingyenes, de az eszközökért fizetni kell.

Pro tipp: Ne várjátok meg a fájdalmat! Mert tuti, hogy nem múlik el, sőt, ha éppen nyaralás előtt álltok, akkor majd ott kezd csak fájni igazán, szóval gyerünk, az első jelre irány a fogorvos, inkább legyen vaklárma, mint egy igazi szenvedést okozó, gyulladt fog!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek