<p>Tavaly ősszel még felújítást ígértek, mára kiderült: továbbpasszolták a gazdagabb színháznak az örökséget. Bár egyszerű ügyletnek tűnik, biztosan nem lesz egyhamar megoldás, a Nemzeti most rá sem ér ezzel foglalkozni.</p>
Forrás: Móricz István, Fortepan
Hónapok telhetnek el, mire tisztázódik a visegrádi ingatlan tulajdonjoga, addig viszont csendben tovább rohad az ország egyik fontos kulturális öröksége, Gobbi Hilda egykori nyaralója, a híres Patkó-villa. Tudni kell, a házba a művésznő beépíttette a lebontott Nemzeti Színház tégláit.
A kertben katonás rendben állnak a lemetszett ágak, a kerítésről is levágták a burjánzó zöldet, pont úgy fest a visegrádi ház portája, mintha laknának benne. A Patkó-villa – ahol a múlt kedden jártunk – azonban lakatlan, Gobbi Hilda halála óta egy gondnokon kívül senki sem nyitja ki a cirádás vaskaput. Pedig fél évvel ezelőtt ígéretet kaptunk arra, hogy tavasszal felújítják a felbecsülhetetlen értékű emlékhelyet.
A Bors munkatársa tavaly szeptemberben járt arra először, a Kossuth-díjas művésznő egyik közeli ismerőse hívta fel a figyelmünket arra, hogy a ház és a berendezése lassan az enyészeté lesz, mert senki sem költ az állagmegőrzésre.
Az ingatlan tulajdonosa és fenntartója a Pesti Magyar Színház. Zalán János direktorral fél évvel ezelőtt már beszéltünk, akkor azt mondta: a ház felújításra szorul, szándék és elhatározás van a színház részéről, hogy tavaszra ez elkészüljön.
A napokban ismét kimentünk, hogy megnézzük, elkezdődtek-e már a felújítási munkálatok, de erre utaló jeleket sajnos nem láttunk.
Gobbi 1988. július 13-i halála előtt úgy végrendelkezett, hogy a vagyonát – tekintve, hogy nem volt családja – a színházi szakmára hagyja.
A budapesti Orsó utcai ingatlanja árából alapított egy művészeti elismerést, az Aase-díjat, amelyet a legjobb színházi epizódszereplőknek ítéltek oda, a maradék pénzét színészek segélyezésére fordították.
A visegrádi nyaralót, az úgynevezett Patkó-villát pedig a hazai színházi szakmának adományozta, hogy alkotóház legyen belőle.
Felhívtuk a Pesti Magyar Színházat, hogy mikor kezdenek a munkások, azonban meglepő választ kaptunk:
– Színházunk kezdeményezte, hogy vegye át az üzemeltetést a Nemzeti Színház, amire tulajdonképpen hagyta az ingatlant Gobbi Hilda – mondja a Pesti Magyar sajtósa. – Azért volt erre szükség, mert ők egészen más léptékű büdzsével dolgoznak, mint egy kis színház, nekik lesz pénzük arra, hogy karbantartsák.
A Nemzeti Színház sajtóosztályát három napon át kerestük. A teátrum kommunikátorai kérdésünkre, hogy ki felel Gobbi Hilda örökségének megőrzéséért, mindössze annyit válaszoltak:
„Folynak az ügyben a tárgyalások. A végeredményről majd beszámolunk.”