A színészek gázsija néha megalázóan kevés volt, mégis lelkesen lettek a Mézga család tagjai. Utólag pedig úgy gondolják, életük egyik legnagyobb kalandja volt a bohókás famíliának kölcsönözni a hangjukat.
Ma már egyetlen televízió sem tűzi műsorára a hatvanas-hetvenes évek legnépszerűbb magyar rajzfilmjét, a Mézga családot. Hiába a régi nagy siker, új szelek fújnak: dollármilliós technológiával készült digitális rajzfilmeké a világ, a tévétársaságok úgy gondolják, senki sem kíváncsi a kopaszodó, kétbalkezes családfőre, a feltaláló fiára, vagy az örökké elégedetlen feleségére,
Paulára, akinek biztosan jobb élete lett volna Hufnágel Pisti oldalán...
Pedig a Mézga család mesébe illő sikerének egyik eleme a jó szinkron volt. A szövegeket Romhányi József író, költő, műfordító készítette, és a pletykák szerint az általa szövegben megalkotott karaktereket megszemélyesítő szinkronhangok kiválasztásába is beleszólása volt, pontosan tudta például, hogy a családfő, Géza hangja nem lehet más, mint Harkányi Endre.
– Minket választottak ki, nem mi jelentkeztünk – mondja a Borsnak, Harkányi Endre, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész. – És mi szívesen mentünk, hiszen akkoriban nagyon keveset kerestünk a színházban. A szinkron- munka kiegészítő kereseti lehetőség volt, de ott is nagyon kevés volt a gázsi. Egy óra alatt felvettünk egy részt, ezért kaptunk 500 forintot, mégis csináltuk, mert nagyon megszerettük! A hangunkat előre vették fel, a karaktereket utána animálták, ez is érdekesség, nem biztos, hogy erről tudnak az olvasók – teszi hozzá hallható izgalommal Harkányi. A művészt komolyan felvillanyozta a régi emlékek felidézése: – Irtózatosan jól éreztük magunkat a szinkronban, imádtuk a munka minden percét. Nagyon sokat nevettünk.
Amikor arról kérdezzük, hogy szerinte mitől volt ennyire népszerű a sorozat, így válaszolt:
– Nagyon jól volt megírva Romhányi által a szöveg. Szellemes volt és okos – vágja rá Harkányi. – Ez volt szerintem az alapja a sikernek.
A művész azt is elárulta, hogy volt időszak, amikor komoly hátránynak érezte a Mézga családban való szereplést.
– Az igazság az, hogy a sorozat elindulása után bármit játszottam a színházban, mindig Mézga Gézával azonosítottak az emberek. Ez sokszor zavaró volt, de elfogadtam, hogy így alakult. Ebből is érezni lehetett, hogy mennyire népszerű volt a rajzfilm. Alig akadt ember az országban, aki nem nézte.
A nagy siker ellenére, a harmadik után, a negyedik évad – bár elkezdték gyártani – nem készült el soha.
– Nepp József rajzfilmrendező leforgatott velünk néhány évvel ezelőtt egy promóciós részt a folytatáshoz, de hiába házalt vele, nem kellett senkinek – mondja szomorkásan Harkányi –, pedig meggyőződésem, hogyha a nézőket kérdeznék meg, azok a mai napig szívesen emlékeznek vissza az MZ/X, és a kapcs.ford szavakra. Aki pedig nem ismeri ezeket, annak ajánlom, hogy nézzen utána miről beszélek, nem bánja meg!