A zene fellegvárában, az amerikai Berklee-n tanuló, egykori megasztáros énekesnő a Dal+Szerző című zenei szaklapnak beszélt a kinti életéről, ottani művész barátairól, stílusváltásáról és arról, miért maradna Amerikában, ha befejezte az iskolát.
„Nemrég változott az a csapat, akikkel itthon együtt játszom, ugyanis elkezdtem nyitni az elektronika felé, ezért olyan zenészekre volt szükségem, akik valamennyire otthon vannak ebben. (…) Kint mindig változik, kikkel dolgozom együtt. Van most egy kinti legjobb barátom, a művészneve Ampter, vele több dalon is dolgozunk együtt.”
Leváltott producerek
Hogy miért éppen az elektronikus zene irányába indult el, arról Hien elmondta, a hangszínek iránti vonzalma miatt döntött így. „Amikor a Berklee-n ki kellett választanom a szakomat, hallottam az electronic production & design képzésről, ami érdekesen hangzott. Észrevettem azt, hogy különböző hangszínek engem mennyire izgatnak. (…) Aztán elkezdtek érdekelni a zajok, például ha sétálok, figyelek a falevelek hangjára, vagy ha belerúgok egy botba, akkor arra. Kíváncsi lettem, hogyan lehet ezeket rekreálni szintetikusan. A másik fele pedig az, hogy nagyon sok jó producerrel dolgoztam, (…) de valahogy senki nem tudta 100 %-osan belerakni azt, amit én kigondoltam.”
Csúcssuli
Kevesen tudják, hogy Hient itthon fölvették a Műszaki Egyetemre. „Nagyon szerettem volna én is és a családom is, ha van diplomám, de amikor felvettek a Műszaki Egyetemre, akkor elbizonytalanodtam, hogy biztosan ezt akarom-e. Úgy döntöttem, hogy nem szeretnék vegyészmérnök lenni. (…) A Berklee nekem egy álom volt. A Berklee a zene fellegvára. Folyamatosan új emberekkel, új kultúrákkal találkozunk. Olyan fiatalokkal vagyok ráadásul összezárva, akik ugyanolyan elhivatottak, ugyanannyira rajonganak a zenéért, mint én.
Építész barát
Hien elárulta, a Berklee-n tanulni nem olyan, mint egy átlagos suliban, a tanultakat haza is viszi az ember. Épp ezért vágyik is más közegbe, amit ő meg is talál. „Még mielőtt kiköltöztem, elhatároztam, hogy szeretnék más iskolákból megismerkedni emberekkel, akik kutatók, építészek és ugyanúgy rajonganak azért, amit csinálnak, csak egy másik területen. Van egy építész barátom, aki nemrég végzett a Harvardon, imádja a zenét hasonló az ízlésünk is, így sokat járunk együtt koncertre.”
Házibuliban szerzett munka
Az énekesnő lelkesen mesél egy olyan találkozásról, ami az első önálló produceri munkáját hozta meg. „A lakótársam barátnője operaénekes, de elkezdett a populáris zene felé nyitni. Házibulikban néha szokott olyan lenni, hogy a nem énekesek megkérnek, hogy tanítsak nekik r&b hajlításokat, és ő ennek a szemtanúja volt egyszer. És akkor mondta, hogy neki ez kell! Úgyhogy tulajdonképpen az énektanára lettem. Jelenleg egy feldolgozáson dolgozik, megkért, hogy én hangszereljem meg. Ez volt az első ilyen, én vettem fel, én voltam a hangmérnök, én kevertem a dalt. Nagyon szívesen csinálnék még ilyet, vagy akár filmekhez vagy más projektekhez.”
Kint marad?
Két év múlva végez a Berklee-n Hien. Vajon hogyan dönt, hazajön? „Szeretnék majd valamikor hazajönni, de azért az iskola után még megnézném, mi van ott Amerikában. Meg akarom csinálni az artist vízumot, szeretnék minél több emberrel kollaborálni, minél több embert megismerni akikkel esetleg később is tudok alkotni. Hogy pontosan meddig és hogyan lesz, nem tudom, egyelőre sodródom az árral.”