Kaphatna állami segítséggel is méltó nyughelyet Sztankay István, de a családja máshogyan döntött. Egy igazi ritkaságot választottak.
Ha élne, az idén lenne 81 éves Sztankay István. A jövő héten, kedden lesz három éve, hogy elhunyt a Nemzet Színésze – azóta nyugszik egy gondozott, de egyszerű sírhant alatt a Farkasréti temetőben. Mindenki előtt egyértelmű, hogy többet érdemel.
De kitől kaphat síremléket Sztankay István?!
A Nemzeti Színház sajtósát hívta először a Bors, hiszen e teátrum a felelős a Nemzet Színészei élő tagjaiért – de mivel már egy elhunyt tagról van szó, innen átirányították lapunk munkatársát a Nemzeti Örökség Intézetéhez. E hivatal bizonyos esetekben átvállalja a Nemzet Színészei sírjainak felügyeletét, gondozását. Az intézettől azonban azt a választ kaptuk, hogy ez csak abban az esetben lehetséges, ha a sírt, felterjesztés után, védettnek nyilvánítják. Ez eddig nem történt meg.
„A védetté nyilvánítást bárki kezdeményezheti, és a döntést a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság hozza. Sztankay István Farkasréti temetőben található sírja nem védett a nemzeti sírkert részeként” – írta a hivatal.
Megkerestük a Kossuth-díjas színész özvegyét, Sztankay-Bedők Beát is, aki elmondta, nem kívánják elfogadni az állami segítséget. A keramikusművész magára vállalta a síremlék állításának feladatát. A művész két, korábbi házasságából született gyermekével, Orsolyával és Ádámmal gyűjtenek a különleges sírkőre.
– Megkaptuk a lehetőséget, hogy lemondjunk a sírról, de én visszautasítottam. István egy egyedülálló, különleges, minden tekintetben pótolhatatlan ember volt. Ezért úgy döntöttem, a sírkövének is ilyennek kell lennie – mondta a Borsnak Sztankay-Bedők Bea. – Mivel keramikus vagyok, jól ismerem a köveket. Régi vágyam volt egy zöld kő, amit nagyon nehéz megszerezni. Ázsiából kell hozatni, évek óta kerestem, hol lehet hozzájutni. Rendkívül finom tapintású, sima anyag. Olyan, mintha moha fedné, a mintázata pedig mintha egy régmúlt, ősi világot zárna magába. Ezt szeretném megszerezni, csak most egy ideje leállt a szállítása.
A színész egyébként Schütz Ila mellett nyugszik. Elárulható: Sztankay leendő síremléke éppen olyan formájú lesz, mint amilyet szeretett kolléganője kapott. Mély barátság fűzte annak idején kolléganőjéhez. Sztankay István egyszer meg is döbbent, amikor a temetőben azt látta, hogy senki nem gondozza Ila sírját.
– Döbbenetes! Saját kezemmel raknám rendbe Ila sírját, ha képes lennék rá. A fejfa szétrohadt, mindjárt kidől, a hant a földdel egyenlő. Érthetetlen, miért nem teszi rendbe az örököse vagy a színház, amely saját halottjának mondta ki! Adok pénzt a sír gondozására, mert így nem maradhat! – fakadt ki szomorúan akkor Sztankay, aki küzdött azért, hogy pályatársa méltó körülmények között nyugodhasson. Tény, alig másfél hónap után a színésznő gyönyörű sírkövet kapott.
Sztankay István harcolt azért, hogy kolléganője méltó síremléket kapjon – az ő sírkövéért pedig most családja küzd.
Méltó módon
Sinkovits Imrét, aki szintén a Nemzet Színésze volt, az Óbudai temetőben helyezték örök nyugalomra 2001-ben. Méltó síremléket kapott, akárcsak számtan elhunyt, rangos pályatársa.