Juhász Elődtől nem lehet olyat kérdezni a zenével kapcsolatban, amire ne tudná a választ. A Magyar Televízió mára legendássá vált zenetörténésze egészen 2002 januárjáig vezette a Zenebutik című műsort, amely újszerű koncepcióval indult. Az alkotók azt tűzték ki célul, hogy pergő egymásutánban bemutassanak sok zenei történést, értéket, érdekességet műfajkorlátoktól függetlenül. A műsor ötlete Juhász Elődtől származott.
– Volt előzmény, 1977-től a Petőfi Rádióban Csiba Lajossal készítettük a Zeneközelben című élő műsort, amelynek szintén nem voltak műfaji kötöttségei. A Magyar Televízióhoz 1981-ben már azzal a kész ötlettel érkeztem, hogy ennek alakítsuk ki a televíziós változatát. Így született meg a Zenebutik, a nevet én találtam ki – idézi fel a kezdeteket Előd. – Jelképünk egy pillangó lett, amit a grafikus véletlenül alkotott meg, ám megéreztük a benne rejlő lehetőségeket. Kifejezte a változatosságot, a sokszínűséget, ami jellemző volt ránk.
A zenetörténész ragaszkodott ahhoz, hogy az adások többsége élőben és lehetőleg ne a stúdióból jelentkezzen. Így nemcsak az országot utazta be a stáb, hanem gyakorlatilag a nagyvilágot is. Bár a kritikusok kezdetben lehúzták a műsort, a nézőknek tetszett a szokatlan koncepció, amit ékesen bizonyít, hogy közel húsz éven keresztül, kétszázhatvanhat adást megélve láthatták vasárnap délelőttönként. Ez idő alatt sok nemzetközi sztár is megfordult a Zenebutikban.
– Nehéz kiemelni akár egyet is közülük, mind más miatt emlékezetes számomra. Diana Ross nőiessége összes eszközét bevetette, hogy a lehető legjobb benyomást keltse. Pavarottival karácsony előtt találkoztunk, hosszú egyeztetés után mondott igent, és végül egy exkluzív énekléssel ajándékozott meg minket – meséli Juhász, hangsúlyozva, ugyanilyen kuriózumnak tartotta azt is, amikor például Kocsis Zoltán és Presser együtt zongorázott a műsorban.
A Zenebutikot ma is ismétli az M3, ráadásul abban az időpontban, amelyben annak idején a nézők megszokhatták: vasárnap délelőttönként.
Paródia Gálvölgyi módra
A Zenebutik sikerességéhez kétségtelenül Juhász Előd személyisége is hozzájárult. Az erősen gesztikuláló, enyhén kancsal, kopaszodó Előd megihlette Gálvölgyi Jánost is. Hatalmas sikert aratott paródiája miatt Juhász nem sértődött meg, sőt gratulált hozzá, és meghívta a következő adásba a színészt.
– Volt egy szürkehályogműtétem, ez egy öregkori betegség, nálunk családi átok. Az operációval elmúlt a kisgyerekkorom óta tartó kancsítás is. A kopaszodásból pedig soha nem csináltam problémát – nyilatkozta korábban egy bulvárlapnak.