A gyerekek közti klikkesedés, a kirekesztés nem újdonság. De az már igen, hogy ezt az egész kicsik is csinálják a neten.
A Z generáció, vagyis az első digitális nemzedék áldásairól és átkairól beszélget a Micsoda nők! Várkonyi Andreával című talkshow-ban Andrea a vendégeivel. Ez az adás úgy vonul majd be a műsor történetébe, mint amiben kirobbant a legnagyobb botrány, veszekedés anyák és szakértők között. Az 1996–2010 között születetteknek, az úgynevezett „szupermost” generációnak az okostelefon, a tablet, a laptop gyerekjáték. De milyen veszélyei vannak, ha a szülő nem tudja követni a gyerek tempóját? Várkonyi Andi saját történetét mesélte el.
Sajnos nagyon szomorú példa is akad arra, hová fajulhat a diáktársak lelki terrorja. Britney Mazzoncinit zaklatták a Facebookon, piszkálták az iskolában. Egy idő után már nem tudta elviselni, ezért a 16 éves diáklány túladagolta a szorongás elleni tablettákat. Édesanyja azt mondta, amikor a lánya elment lefeküdni, még vidám volt, nyoma sem volt depressziónak. Aztán megtalálták a mobilját. Valaki a halála előtt azt írta neki, jobban tenné, ha megölné magát. A Facebookon is undorító megjegyzéseket tettek rá, és a társai egymást bátorították a mocskolódó üzenetekkel.
Ha ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja (mobilról is) a 116-123-as, ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel az ongyilkossagmegelozes.hu-t
– Nóri most lett negyedik osztályos, és nagyon meglepett, hogy az első szülői értekezleten a tanítónő a netes közösségi oldalak veszélyeire hívta fel a figyelmet. Arra, hogy Viberen, Facebookon csoportokat hoznak létre a gyerekek, és ez alkalmas az úgynevezett bullyingra, azaz elektronikus megfélemlítésre, ami jelenthet terrorizálást, zsarnokoskodást, kegyetlenkedést – magyarázta Andrea. – Ugyanis vagy bevesznek valakit a csoportba, vagy kiközösítik. Előfordulhat, hogy megalázzák a csoportok tagjai a kirekesztett személyt. Szavakkal, vagy például úgy, hogy lefényképezik az öltözőben. Ez valós probléma, ami kimeríti az iskolai zaklatás fogalmát. Erre hívta fel a figyelmet a pedagógus, hogy figyeljünk arra, hová tartozik, miről tud a gyerek. Megkérdeztem Nórit, van-e náluk ilyen csoport? Azt válaszolta, nincs, és nem is érdekli, de persze figyelünk rá. Ezekkel a dolgokkal tisztában kell lenni, jó, hogy a szülőin erre felhívták a figyelmet.
Talán meglepő, de Andi és Bochkor Gábor nem ellenőrzi, nem kutatja titokban, hogy mire használja kislányuk az internetet.
– Nincs szükség ellenőrzésre – szögezte le Andrea. – Előttünk él Nóri, nem kell leskelődnünk utána, vagy arra, hogy belépjünk a gépébe, amikor nem látja, hogy megnézzük az előzményeket, mire használta a netet. Tudjuk, hogy mit néz, látjuk, mert ott vagyunk vele, mintha együtt tévéznénk, nincs szükség ellenőrzésre.
Hogy a többi ismert édesanya és a szakértők mit gondolnak erről, kiderül a ma esti műsorból a FEM3-on.