Nem voltak látványos díszletek, több milliós nyeremények, mégis hosszú évekig az ország legnépszerűbb telefonos vetélkedője volt a Kapcsoltam. A műsor 1979-ben indult, és Rózsa György vezényletével tíz éven keresztül nem volt ellenfele. A stúdióban a műsorvezetőn kívül fontos szerep jutott a telefonoskisasszonyoknak, a telefonnak és a kérdéseket rejtő nagykönyvnek.
– A nagykönyv egy hétköznapi aláíró dosszié volt, és az adások előtt két nappal tettük bele gépelt lapokon a kérdéseket és a válaszokat nehézségi fok szerint. A könyv tíz évig szolgált, azóta a dolgozószobámban őrzöm, más televíziós ereklyéim között. Reményeim szerint az akkor minden néző által áhított színes és nyomógombos telefonok a TV-múzeumba kerültek – mesélte a Borsnak Rózsa György.
Rózsa György a televíziózás egyik legendás alakja: műsorvezető, szerkesztő és producer egyben. Nevéhez számtalan sikeres, feledhetetlen műsor kötődik, melyekre nemcsak a nézők, hanem Rózsa György is szívesen gondol vissza. Ilyen például a Zsákbamacska, a Tipp-Hopp!, a Legyen szerencsénk, a KamEra Varieté, a Bűvös Hatos. Legbüszkébb a LEG… LEG… LEG… című sorozatra, amely 17 évig futott, valamint a 116 részes Magyar elsők sorozatra.
A legendás tévéstől azt is megtudtuk, hogy a kérdéseket a Füles munkatársai és más tapasztalt rejtvényszerkesztők írták, ezek közül Rózsa Fröchlich Márta segítségével választotta ki az adásba kerülőket. A vállalkozó kedvű nézők csak a telefonszám egyik részét kapták meg, néhány számjegyet maguknak kellett megfejteniük.
Egy kérdést mi is felteszünk: Mit takar a 10 240 Ft? A helyes válasz: ez volt a Kapcsoltam dupla vagy semmi alapon nyerhető fődíja. Ma már megmosolyogtató az összeg, de az 1980-as években komoly nyereménynek számított, egy átlagos havi fizetés többszöröse volt.
– A nyereményt készpénzben kapta meg a játékos vagy a játszó társaság. Ebben rejlett a Kapcsoltam addig soha nem látott sikerének egyik titka. Addig ugyanis pénzt nem, csak hangszórót, lemezeket, könyveket lehetett nyerni. Szakértők szerint a siker másik tényezője az élőadás és a telefon adta lehetőség volt. Minden néző úgy érezte, ő is bekerülhet a játékba, és még csak Budapestre sem kellett utaznia selejtező próbajátékra, nem kellett jelentkező levelet írnia, csak leülni a tévékészülék elé, és felemelni a telefont – mondta a tévés.
A vetélkedő népszerűségéhez hozzájárult annak közösségteremtő jellege, ugyanis baráti társaságok, brigádok, hivatali kollégák, családtagok gyűltek össze egy-egy játék alkalmával, valamint a játékvezető újszerű műsorvezetői habitusa, udvariassága, derűje. Mindez 1989-ig tartott, amikor is a Kapcsoltam stúdiójából megszűntek a sugárzások…
– Az adásokat vasárnaponként, 20.40-től adta a televízió a Derrick című sorozat után, másnap aztán az egész ország az előző esti vetélkedőről beszélt.
– Rózsa az összes rokonát, barátját megkérte, hogy ne próbálkozzanak a játékkal, mert el szerette volna kerülni a kényelmetlen szituációkat.
– A stúdió díszlete roppant puritán volt: egy olcsó körfüggöny, egy íróasztal, egy állítható magasságú zongoraszék, tíz kis fülke a telefonoskisasszonyoknak, valamint egy sorsolókerék. Ez utóbbira azért volt szükség, mert a stáb egyetlen adás után 97 000 megfejtést kapott.
– Akkoriban a képernyősök munkáját még nem segítették stylistok, és mivel az első adások idején meleg volt, Rózsa felvette a szekrényében lógó, egyetlen nyári öltönyét, ami történetesen fehér volt. Az operatőrök háborogtak, mondván a fehér szín szétveri a képet. Rózsa azonban divatot teremtett azzal, és tíz éven át fehér öltönyben, fekete ingben és fehér nyakkendőben vezette a Kapcsoltamot.