Celeb

Sírig tartott Nepp József és Jankovics Marcell barátsága

A. T.

Létrehozva: 2017.10.15.

Korszakos jelentőségű művészét vesztette el október 6-án a magyar animációs műfaj, miután életének 84. évében elhunyt Nepp József. Filmrendezőként, forgatókönyvíróként és zeneszerzőként is maradandót alkotott, az általa életre hívott Gusztáv, Mézga Géza, Dr. Bubó és Hófehér nevének említése nézők milliói­ban idéz fel kedves emlékeket. Jankovics Marcell rajzfilmrendezőt, grafikust, írót nemcsak munkakapcsolat, hanem évtizedeken átívelő barátság is fűzte Nepphez, vagy ahogy a hozzá közelállók hívták, Dodihoz. 

– Az utóbbi években kedd délelőttönként, a Pannónia Filmstúdióban Ternovszky Béla, Dodi és én, ÖKE – Öreg Kakasok Egyesülete – gyűlést tartottunk, időnként persze mások is csatlakoztak hozzánk. Nem mérgezték nőügyek a kapcsolatunkat, kifejezetten munkáról beszélgettünk, főleg régi történeteket idéztük fel – mesélte kérésünkre Jankovics Marcell. – Valószínűleg a halála után is folytatjuk a találkozásokat és ápoljuk az ő emlékét is. Nagyon szép halála volt, ha lehet ilyet mondani. Zongorázás után ment le a lépcsőn, és egyszer csak megállt a szíve.

Jankovics felidézi azt is, hogy Nepp-pel 1960-ban találkozott először, miután tizenévesként csatlakozott a filmstúdió csapatához. Onnantól szinte árnyékként követte mentorát, akinek tehetsége lenyűgözte. A divattervező feleségének köszönhetően mindig kifogástalanul elegáns Dodinak kiváló humorérzéke volt, soha nem tudták, hogyan fejezi be az elkezdett mondatot. A barátságnak hála a közös munka is olajozottan ment, és óriási sikert hozott.

Princzből így lett Gusztáv

A Gusztáv sorozat humorosan mutatta be az ember esendőségét mindennapi szituációkban. A jellegzetes pesti figura névtáblájára eleinte még Princz volt írva, de szükségét érezték külföldön is jól csengő nevet kapjon.

– Dargay Attila maga elé vette a telefonkönyvet, lapozni kezdte, majd rábökött egy névre. A Gusztáv nevet jelnek értékeltük, mert Ilosvai Gusztáv volt ez első zeneszerzőnk – meséli Jankovics.

– Gusztáv nem beszélt, hogy a kisfilmek könnyen a nemzetközi piacon is eladhatók legyenek. Ez a feliratoknál is szempont volt.

– Megszületett az ötlet, hogy kellene egy „emberek vagyunk” szösszenetet csinálni. Az én körte alakú figurám közel állt Dodi elképzeléséhez, bár később változtatott rajta. Megalkottuk Gusztávot. Először 68 részes mozisorozat készült belőle, később tévésorozat. A mozisorozatot a nézők a tévében soha nem láthatták. Az emberek sokszor csak Gusztávért mentek moziba, és amint a film előtt feltűnt a figura, már nevettek is. Dodi nagyon élvezte a munkát. Sokat dolgozott, egy idő után azonban nem érdekelte már a munka, és azt mondta, kimarad az animációs forgatagból – mondta Jankovics, majd azt  is megtudtunk tőle: – Dodi volt az esküvői tanúm. Családilag egyébként nem jártunk össze, a barátságunk a filmstúdió környékére korlátozódott. Jó volt vele együtt lenni.

Életút

Nepp József 1934. június 23-án született Csepelen. Az Iparművészeti Főiskolán díszítő-festő szakon szerzett diplomát, majd a Pannónia Filmstúdióba került. Kezdetben háttérfestőként dolgozott, később rendező lett. Alkotásait a fanyar, kiszámíthatatlan humor tette felejthetetlenné. Első műve a Szenvedély volt, amely a dohányzás elleni vágy leküzdéséről szólt. A siker szárnyakat adott neki, egymás után számtalan sikeres alkotásban vállalt oroszlánrészt, és bár imádta a munkáját, pályája utolsó szakaszában már nem vállalkozott rendezésre.

Forgatókönyv­íróként, ötletadóként és háttérfestőként azonban még rengeteg alkotás sikeréhez járult hozzá. Nyugdíjasként csak egy-két mesefilmben dolgozott (például a Macskafogó 2-ben). Munkásságát több díjjal is jutalmazták, Balázs Béla-díjas, Érdemes Művész, Kiváló Művész, Kossuth-díjas volt, 2006-ban a  Magyar Filmszemle neki ítélte a Magyar Mozgókép Mestere díjat. Hosszú és boldog házasságban élt feleségével, Magdával. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek