Visszavonult a televíziózástól, mégis szinte mindennap jelen van a tévéképernyőn Horvát János. Ha nem is személyesen, a tanítványai révén. Egykor ugyanis ő segítette hozzá Lilut, Sebestyén Balázst és sok más ifjú kollégáját, hogy profi tévés váljon belőle. A tévés tehetségkutató, a Riporter kerestetik első győztese a Hatos csatornán Paor Lillának árulta el, hogy több, mára befutott tévést is tanított. Az első „nagy VIVA-generáció” után a neves riporter és műsorvezető leckéket adott Adának és Kisónak is. A VIVA tévét nemrég szüntették meg, de vezetője már a kezdetekkor érezte, hogy a nagy kereskedelmi csatornák átcsábítják majd a sztárjait.
– Az egykori sportújságíróval, a VIVA tévé akkori igazgatójával, Málnay B. Leventével nagyon jóban voltunk, most az AMC csatorna vezérigazgatója. Egyszer, kis kétségbeeséssel a hangjában azzal hívott fel, hogy attól fél, a sztárjait elcsábítják a kereskedelmi tévék. Akkor, 2000 környékén ez a folyamat már el is kezdődött. Azt mondta, szeretné őket úgy átadni, hogy rendes tévés képzettségük legyen – mondta a Borsnak Horvát János. – Nagyon megtisztelt a felkéréssel, több órát is adtam a műsorvezetőinek. Bevezettem őket a hírek, a műsorszerkesztés világába, és megmutattam azt is, hogyan kell vezetni egy politikai magazinműsort. Utánuk jött a következő nemzedék, Kisó és Ada is vett tőlem órákat.
Lilu egy korábbi interjúban alá is támasztotta, hogy nem volt tévés képzettsége.
– Soha nem készültem tévésnek. Eredetileg egy barátomat kísértem el a válogatásra, de aztán a főszerkesztő addig mondogatta, próbáljam meg én is, hogy végül ráálltam – mesélte az Origónak Lilu, aki a ValóVilágot a harmadik szezontól vezette, de láttuk a Rettegés fokában is, most pedig a Keresem a családom című műsort vezeti az RTL Klubon.
A Magyar Televízió korábbi főmunkatársa azóta visszavonult. Annak idején olyan komoly közéleti és politikai műsorokért felelt, mint A Hét, a Közmédiumok, a Mélyvíz vagy a Szabadság tér 17. Manapság, ha teheti, lányaival és unokáival tölti a szabadidejét.
– Két unokám van, egy kisfiú és egy kislány. Az egyik öt és fél, a másik két és fél éves, nagyon szeretek velük lenni. És még mindig imádok utazni.
Horvát Jánost még egyetemistaként babonázta meg Kuba, és a karibi ország később is igen nagy szerepet kapott az életében: 2007-től 2010-ig a Magyar Köztársaság kubai nagykövete volt. A Fidel Castróval folytatott érdekes beszélgetéseire sokan máig szívesen emlékeznek.
Manapság már csak a munkájával kapcsolatos beszélgetős műsorokba fogad el meghívást. Az interjúban Horvát János azt is megindokolta, hogy miért.
– Már nem vállalnék műsort, mert minden megváltozott. Annak idején mi heti egy, legfeljebb két műsort készítettünk. Nehezebb volt a felkészülés, például nem volt Google, ahol utánanézhettünk volna az információknak. Ma úgy érzem, hogy a reggeli műsorok készítői kicsit olyanok, mint a hentes, aki parizert vág. Levágja az egyiket, eldobja a másikat, jöhet a következő. A mai riporterek munkájában sokkal fontosabb az állóképesség, az állandó jelenlét, mint az elmélyülés és a felkészülés.
Tévézés nem középiskolás fokon
Horvát János 1966–1967 között Kubában volt ösztöndíjas. Két év múlva került a Magyar Televízióhoz. A Hét szerkesztőségében dolgozott, amelynek alapító tagja volt, ezután a Filmfőszerkesztőséget vezette. A riporter 1978-ban nősült meg, két lánya van. Sára 38, Anna-Lívia 37 éves. A tévésnek 1988–1989 között igazgatóként döntő szerepe volt az önálló arculatú TV2 megszervezésében. New Yorkban, a Columbia Egyetemen tanított 1990–1992 között. Egy évre rá közreműködött az ELTE médiaszakának elindításában, majd a Sport TV csatorna alapító elnöke lett. A Magyar Köztársaság kubai nagykövete 2007-től 2010-ig. Hosszú ideje a Déri János-díj kuratóriumi tagja.