A villanyszámlára is futja a 121 ezer forintos művészjáradékból a színésznek, akinek nemrég még gyógyszerre, műtétre gyűjtöttek a barátai.
Paudits Béla az elmúlt években szinte minden fórumon hangoztatta, hogy kicsiny nyugdíjából épphogy eléldegél egyik napról a másikra. Most azonban úgy tűnik, felcsillant a remény, és változtathat sanyarú sorsán.
Bár annak idején sértettségből nem vette át a neki ítélt Jászai Mari-díjat, a sors furcsa fintora most mégis úgy hozta, hogy pont ez a díj menti meg az éhhaláltól. A Művészeti Szakszervezetek Szövetségének közbenjárására nyugdíjas korú művészeink ugyanis 2018. januárjától művészjáradékot igényelhetnek az államtól. Azok a művészek, akik a 65. életévüket betöltötték és a 23 államilag elismert díjazás bármelyikében részesültek pályájuk során, adómentes járadékként 121 125 forintot kapnak. Ez havonta jár többek közt Paudits Bélának is, élete végéig.
– Nemrég kaptam kézhez erről az értesítést – mondta a Borsnak Paudits.
– Ötven évesen 17 ezer forinttal küldtek nyugdíjba. Örülök a járadéknak, mert végre nem kell majd azzal felhívnom az elektromos műveket, hogy adjanak haladékot, mert nincs pénzem. Most már végre ki tudom fizetni a számlákat, és hálás vagyok azoknak, akik közben jártak azért, hogy én ezt most így kijelenthetem. Nekem csak egy Jászai Mari-díjam van, de nem mentem el érte annak idején, meg voltam sértve, amiért nem Kossuth-díjat kaptam – nyugtázta hangjában némi örömmel Paudits Béla, hogy úgy tűnik, államilag kitüntetett sorstársainak nyugdíjhelyzete is megoldódni látszik. A Bors próbált utána járni, hogy eddig hány jogosult magyar művészünk igényelt művészjáradékot, de eddig nem kaptunk választ az illetékes Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóosztályától.
Kiknek jár?
A havi 121 125 forintos művészjáradékot az alábbi díjak után igényelhetik a 65. életévüket betöltött színészek: Kossuth-díj, kiváló művész, érdemes művész, Balassa Péter-díj, Balázs Béla-díj, Balogh Rudolf-díj, Bánffy Miklós-díj, Blattner Géza-díj, Erkel Ferenc-díj, Ferenczy Noémi-díj, Gérecz Attila-díj, Harangozó Gyula-díj, Hortobágyi Károly-díj, Jászai Mari-díj, József Attila-díj, Liszt Ferenc-díj, Martin György-díj, Márai Sándor-díj, Munkácsy Mihály-díj, Nádasdy Kálmán-díj, Németh Lajos-díj és Szabolcsi Bence-díj. A kettős díjazás elkerülése érdekében a Nemzet Színésze, a Nemzet Művésze, a Magyar Állami Operaház Mesterművésze címben részesített személy, a Magyar Mozgókép Mestere cím birtokosa, a Magyar Művészeti Akadémia rendes és levelező tagja nem részesülhet művészjáradékban.
Sok legenda kimarad
A szabadfoglalkozású művészeknek, így a zenészeknek, énekeseknek csak 1975-től volt lehetőségük arra, hogy szolgálati időt szerezzenek. Emiatt nehéz elismertetniük, hogy hány évet dolgoztak pontosan, miközben a járulékokat folyamatosan vonták a gázsijukból. A zenészek közt sok olyan ma már legenda van, akik állami kitüntetés hiányában nem kaphatják meg a havi apanázst, hiába alacsony a nyugdíjuk. Koós Jánosnak például 67 ezer forint.
– Amennyi a nyugdíjam, az egy röhej. Az Országos Rendező Iroda szerződéses művészeként a rendszerváltás előtt negyven évet végig dolgoztam, fellépésről fellépésre jártam, tévében, rádióban rendszeresen szerepeltem, most mégis 67 ezer forintos nyugdíjat kapok kézhez – ecsetelte Koós János.
Nem kaphat művészjáradékot a Nemzet Csótánya, Nagy Feró sem, igaz, ő korábban azt mondta: nem is venné igénybe, keres anélkül is eleget.
De állami kitüntetés híján az ország Lópici Gáspárja, Szilágyi István sem jogosult, pedig a színész súlyos nyomorban él, sokszor még élelmiszerre sem telik neki és feleségének.