Íme pár szabály, amit ha betartasz, garantált a kipihentség!
A szundikálás előnyei jól ismertek – a délutáni pihenés, azaz a „szieszta”, segíthet megőrizni agyunk egészségét az öregedés során. A kutatások szerint a szundikálás fokozza a kreativitást, javítja a szülői teljesítményt, és növeli az örömérzetet is. Dr. Thomas Michael Kilkenny, a Northwell Staten Island Egyetemi Kórház Alvásgyógyászati Intézetének igazgatója négy szabályt osztott meg, amelyek segíthetnek elérni, hogy tökéletes legyen a szieszta.
Egy rövid, legfeljebb 20 perces szundi a napközbeni sziesztaidőszakban (délután 13 és 15 óra között) segíthet javítani a kognitív képességeket és az éberséget. Ennél hosszabb alvás már kiválthatja az úgynevezett alvási tehetetlenséget – az agy ilyenkor nem akar felébredni, hanem tovább aludna
- mondta a szakértő. Egy 2023-as tanulmány szerint azok, akik ezeket a délutáni szundikat hosszabb ideig tartották, magasabb testtömegindexszel rendelkeztek, magasabb volt a vérnyomásuk és gyakran anyagcsere-betegségben szenvedtek, ami az elhízáshoz és a cukorbetegség kialakulásához járulhatott hozzá.
A hosszabb ideig tartott délutáni pihenők egyik hozadéka lehet a késői lefekvés, valamint az, hogy az érintett többet eszik és többet dohányzik. Az American Sleep Association szerint egy 15–30 perces „power nap” feltölti az energiaraktárakat, de nem helyettesíti az éjszakai alvást. Az egyesület azt javasolja, hogy a felnőttek minden nap körülbelül ugyanabban az időben szundítsanak, és soha ne aludjanak napközben 30 percnél többet.
A szakértő szerint a helyszín nem annyira fontos, mint a kényelem.
Az íróasztalnál ülve szundítani nyilván kevésbé kényelmes, mint például egy dönthető fotelben pihenni. Az ágy lenne a legkomfortosabb megoldás
- mondja Dr. Thomas Michael Kilkenny. Ezzel szemben egyes kutatók azt javasolják, hogy inkább egy kanapén pihenjünk arra a 20-30 percre, mert akkor kevesebb az esélye, hogy hosszabbra nyúlik a szundítás ideje.
Amikor a testhőmérsékletünk csökken, az a szervezetnek egy jelzés: ideje lelassulni és energiát spórolni. Ezért fontos, hogy a szundira alkalmas helyiség kellemesen hűvös és sötét legyen.
A szoba legyen tompán megvilágítva, és a hőmérséklet is legyen kényelmes. Ha túl meleg vagy túl hideg van, nehezebb lesz elaludni. Ugyanígy, ha túl világos a helyiség, az is megnehezítheti a szendergést
- magyarázza a szakértő. Emellett felhívja a figyelmet, hogy a ruhának is kényelmesnek kell lennie, olyannak, ami nem szorít és bő szabású.
A szakértő szerint a napközbeni kávézás nagyban megnehezíti az álomra szenderülést.
A koffein stimuláns, és így csökkenti a szundikálás iránti igényt. Viszont amikor a koffein hatása elmúlik, hirtelen nagy fáradtság törhet ránk
- mondja.
Meglepő módon más szakértő szerint a kávézás kifejezetten hatékony lehet. Mivel a koffeinnek körülbelül 30 perc kell, mire hatni kezdene, emiatt az a 20 perces szundi még simán lezavarható, sőt, így dupla frissességet adhat.
Egy 2010-es tanulmány azt találta, hogy ha közvetlenül kávéfogyasztás után alszunk el, az agy jobban hasznosítja a koffeint. Az ideális mennyiség szundi előtt: 200 mg koffein, azaz nagyjából két csésze kávé. Viszont ha az éjszakai alvás a cél, akkor a szakértők egyetértenek: az utolsó csésze kávé legkésőbb 6 órával lefekvés előtt legyen - írja a New York Post.
A szakértő elismeri a napközbeni szundi előnyeit, viszont figyelmeztet arra is, hogy ha a kimerültség tartósan jelen van, az intő jel lehet:
Ha valakinek valóban szüksége van egy szundira délután, az gyakran arra utal, hogy éjszaka nem alszik eleget, vagy nem elég jó minőségben.