Semmi értelme, mégis egy egész nemzedék tudja, mit jelent, ha elhangzik: Nanu nanu. Az Egy úr az űrből című sorozat az első amerikai sitcom volt magyar képernyőn, és mély nyomot hagyott a nézőkben.
„Robin játssza Morkot, ő az egyetlen földönkívüli a stúdióban” – közölte határozottan Garry Marshall producer a Mork és Mindy – Egy űr az űrből szereplőválogatásának első perceiben, miután a címszerepre jelentkező Robin Williams ahelyett, hogy rendesen leült volna, fejre állt a fotelben. A későbbi színész legenda akkor még pályája elején járt, az ABC csatornán induló sorozata pedig komoly kiugrást hozhatott, s mint később kiderült, hozott is neki. Sorozatbeli partnere Mindy, vagyis Pam Dawber személyesen egyetlen válogatáson sem jelent meg, a személyéhez ragaszkodó producer más castingokból vágta össze a bemutatkozó videóját, ezzel a kegyes csalással juttatva be a sorozatba. Kitartása meg is hozta a jutalmát, Mork földi kalandjai az első résztől kezdve milliós nézettséget hozott, s négy évad után csak azért került le a műsorról, mert Williams nem vállalta tovább.
Az Egy úr az űrből hőse a távoli Ork bolygóról, egy tojás alakú űrhajón Földünkre érkező Mork, aki idegenként, az őt befogadó fiatal lány, Mindy segítségével próbál eligazodni nálunk, miközben rendszeres jelentéseket küld rólunk feletteseinek. Robin Williams az első pillanatban magáévá tette a szerepet, és szabályosan eluralta a forgatást, szövegeinek és poénjainak nagy részét maga találta ki, rögtönözve, a felvételek alatt. Az ő fantáziájának szüleménye jellegzetes köszönése, a Star Trek Spockja ihlette kézmozdulat, és a legendás Nanu nanu.
– Nanu nanu, igen! – derült fel egyből Maros Gábor is, Mork-Williams hajdani magyar hangja, amikor emlékeiről kérdeztük. – Boldog vagyok, hogy több filmben is én lehettem Robin magyar hangja, mert egy egészen jellegzetes karakter volt. Az Egy úr az űrből nemcsak a fiatalok, hanem az idősebbek között is nagyon népszerű lett itthon, és a hangom miatt sokan felismertek, amikor a sorozat futott. Személyesen is találkozhattam Robin Williamsszel, amikor a kilencvenes években Budapesten forgatta a Hazudós Jakab című filmet. A Piaf bárban mutattak be minket egymásnak. Sokat beszélgettünk, de ilyen mozgékony embert azóta sem láttam. Nagyon kedves és közvetlen volt, testőrök nélkül vegyült el közöttünk. Fantasztikus, tündéri, de nagyon öntörvényű ember volt, amikor meghalt, meg is sirattam.
Magyarországon a királyi televízió vetítette a Szombat esti filmkoktél keretében, főként a fiatalok körében volt népszerű, olyannyira, hogy hétfőnként az iskolában Nanu nanu felkiáltással köszöntek egymásnak a diákok.
Mi lett velük?
Pam Dawber karrierje megrekedt a tévésorozatoknál, a Mork és Mindy után olyan szériákban játszott, mint az Alkonyzóna, a Nővérem, Sam, vagy az utóbbi években a 101 kiskutya című rajzfilmsorozat, amelyben Perdi hangja volt. Robin Williams azonban egyedülálló filmes karriert futott be, minden idők egyik legizgalmasabb drámai színésze, és egyben komikusa volt. A Holt költők társasága című filmért jelölték először Oscarra, amit végül a Good Will Hunting pszichiáterének szerepéért kapott meg. Évtizedeken át küzdött alkohol- és kábítószer-problémákkal, a kokainra saját bevallása szerint az Egy úr az űrből sorozat alatt szokott rá. 2014-ben gyors lefolyású Parkinson-kórral diagnosztizálták, a színészlegenda ekkor önként vetett véget az életének, felakasztotta magát San Franciscó-i otthonában.