Celeb

Bizarr ételekkel kápráztatja el Koós Jánost felesége

ozs

Létrehozva: 2018.09.08.

Forrás: Kecskeméti Zoltán

Koós János már há­zas volt, amikor egy táncdalfesztivál próbáján először megpillantotta Dékány Saroltát, akibe ott azonnal, első látásra belehabarodott. Az énekesnő nem csak szépségével, de főzőtudományával is levette a lábáról Koóst. Mindez elég volt ahhoz, hogy a Kislány a zongoránál előadója azonnal elváljon első nejétől, hogy aztán Saroltát vegye feleségül. 

– Az én feleségem főz a legjobban a világon. Ha nem lennék énekes, akkor nyitnék egy éttermet, és két éven belül milliomos lennék. Ha az emberek meghallják, hogy mik a kedvenc ételeim tőle, akkor általában csak néznek egy nagyot. Mi karácsonykor nem töltött káposztát eszünk, hanem tárkonyos pacallevest. Senki nem tud olyan finom ételeket az asztalra varázsolni, mint a nejem, legyen az alapanyag rák, kígyó vagy csiga – magyarázta az énekes, aki egyébként tisztában van vele, hogy az em­berek többsége viszolyog a csigafogyasztástól, de szerinte az csak azért van, mert el sem tudják képzelni, milyen az állaga vagy az íze. A Koós család ezzel szemben alig várja az esős időszakot, mivel egy jó kis zuhé után az éti csigák is előbújnak a rejtekükből. Az énekes ilyenkor az unokájával begyűjti a családi nyaraló területén felbukkanó puhatestűeket és megfőzik.

Csak engedéllyel gyűjthető

Az éti csiga gyűjtéséről és hasznosításáról hozott 2006-os rendelet szerint a Magyarország területén védett állatnak nyilvánított éti csigából az április 1-jétől június 15-ig tartó idényben évente összesen 2000 tonna gyűjthető. A gyűjtési engedély iránti kérelmet a természetvédelmi hatósághoz kell benyújtani. Engedély kizárólag 30 mm vagy annál nagyobb házátmérőjű éti csigára adható. Védett természeti területen, illetve nemzetközi természetvédelmi egyezmény hatálya alá tartozó területen a gyűjtése nem engedélyezhető.

– Egyszer az unokámmal összegyűjtöttünk százharmincnégy csigát, amit aztán a feleségem elkészített. Olyat csak a királyok esznek meg Koós János. Ha va­laki azt megeszi, a mennyországban érzi magát, annyira isteni az íze – foglalta össze neje főzőtudományát Koós János. – Amikor jöttünk ki a házasságkötő teremből Dé­kány Saroltával, akkor én megálltam a lépcsőn, és csak annyit mondtam neki, imádlak, szeretlek, soha nem hagylak el, de egyet soha ne ejts ki a szádon: Jani, ne menj ki a Fradi-meccsre! Lassan ötven éve vagyunk együtt, és soha nem is mondta – tette hozzá büszkén.

A tuti recept

A csirkezúzához hasonló, ropogós, kissé gumis a csiga húsa. Elkészítése nem kevés pepecsmunkával jár.

– Egy-két nap, mire a fűszálak közül az asztalra kerülnek, mivel vödörben kell áztatni ôket, hogy kitisztuljanak. Ezután kell megfőzni, kitisztítani a csigaházat, megszabadítani a zsigerektől, majd megint megfőzni, és a jó fűszeres masszát visszatölteni a nagyon kitisztított, kifőzött csigaházba. A megtöltött, szájukkal felfordított csigaházakat sóval megágyazott tepsibe tesszük, és negyedóráig sütjük. Fokhagymás bagettel a legfinomabb – mondta Koós János.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek